Ήττα για τη Δόξα Λευκάδας κόντρα στους Μαχητές

Ανώμαλη προσγείωση για τη Δόξα στο παιχνίδι απέναντι στους Μαχητές Πεύκων. Η Δόξα δεν έπαιξε καλα, η απόδοσή της κυμάνθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα κι έτσι ήρθε μάλλον φυσιολογικά μια ήττα από μια ομάδα που ναι μεν δεν είναι καλύτερη ποιοτικά αλλά σίγουρα ξέρει να μάχεται, όπως δηλώνει και το όνομά της.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους Μαχητές, μια ομάδα γνώριμη για το πάθος και τη μαχητικότητα που αγωνίζεται. Η ομάδα των Πεύκων αιφνιδίασε τη Δόξα και προηγήθηκε με 13-4 στο 5′. Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν το κατάφερε και περιορίστηκε στο να κυνηγάει στο σκορ (15-6 στο 8′). Έτσι το δεκάλεπτο έληξε με 17-9 υπέρ των Μαχητών.

Η πρώτη αντίδραση της Δόξας ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον Καρύδα να μοιράζει το παιχνίδι και να δημιουργεί για τους συμπαίχτες του η Δόξα μείωσε αρχικά σε 21-15 ενώ 2 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τρίποντο του Τσαλδάρη η διαφορά μειώθηκε ακόμα και στο καλάθι (26-24). Οι γηπεδούχοι, όμως, διατηρώντας την άμυνά τους προσαρμοσμένη στον Καρύδα κατάφεραν να τον περιορίσουν και η Δόξα έβρισκε λύσεις μόνο από τις προσπάθειες του Κέτζο. Επιθετικά, οι Μαχητές πήραν μεγάλη βοήθεια από τον Τοπάλη που σκόραρε αρκετά και έκανε αρκετά μεγάλη ζημιά στη Δόξα. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 29-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα εμφανίστηκε με τελείως διαφορετικό πρόσωπο. Δυνάμωσε πολύ την άμυνά της και με πολύ μεγαλύτερη συγκέντρωση στην επίθεση, βρήκε λύσεις, σκόραρε αρκετά και όχι μόνο μείωσε αλλά και ισοφάρισε το σκορ (38-38). Στη συνέχεια προηγήθηκε κιόλας με 40-43, λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου 42-43 στο 30′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε μια μεγάλη μάχη. Η Δόξα ξανακόλλησε επιθετικά ενώ οι γηπεδούχοι βρήκαν μεγάλη βοήθεια στο σκοράρισμα στο πρόσωπο του Μπουρδάνου, ο οποίος με μερικούς συνεχόμενους πόντους έδωσε μεγάλη ανάσα στην ομάδα του. Το σκορ στο 35′ ήταν 49-43. Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Η Δόξα μείωσε σε 53-49, 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και μείωσε ακόμα πιο πολύ, σε 55-53 στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού. Η προσπάθεια όμως έμεινε εκεί αφού οι παίχτες του Τακιανού δεν ήταν ψύχραιμοι τόσο στις επιλογές τους όσο και στις ελεύθερες βολές. Έτσι η Δόξα ηττήθηκε με σκορ 58-54, μια ήττα που μάλλον δεν την περίμεναν πολλοί μετά την εμφάνιση της προηγούμενης αγωνιστικής.

Για την ομάδα των Μαχητών διακρίθηκαν οι Τοπάλης, Μάρουσιτς, Μπουρδάνος και Γράβας ενώ από τη Δόξα πάλεψαν οι Καρύδας και Κέτζο. Ήταν μια μάλλον απρόσμενη ήττα για την ομάδα της Λευκάδας, που προφανώς έμεινε στα πανηγύρια της προηγούμενης εβδομάδας. Δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων. Σίγουρα η διακοπή της ερχόμενης εβδομάδας θα λειτουργήσει ευεργετικά για την ομάδα, προκειμένου να μαζέψει ό,τι μπορεί και να εμφανιστεί ξανά ανταγωνιστική και κυρίως προσγειωμένη.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 58-54
Δεκάλεπτα: 17-9, 29-24, 42-43, 58-54
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Ταρενίδης-Φακίτσας
ΜΑΧΗΤΕΣ (Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος, Μπουρδάνος 14 (2), Στόλης, Γερομιχαλός 5 (1), Ελευθεριάδης 3 (1), Μαυρογιάννης 7 (1), Τοπάλης 11 (1), Γράβας 7 (1), Μάρουσιτς, Θορστεϊνσον 9, Λευκαδίτης.
ΔΟΞΑ (Τακιανός): Βαγενάς, Κούτρας 1, Καρύδας 15 (1), Πετρόπουλος, Χρυσόπουλος 6, Κανονίδης 6, Κέτζο 18, Πεταλωτής 3 (1), Τσαλδάρης 5 (1)