«Όρθιος» ο Εθνικός Φιλιππιάδας στην Νέα Αγχίαλο

Πολύτιμη ισοπαλία με σκορ 1-1 απέσπασε ο Εθνικός Φιλιππιάδας από τον Πύρασο στην Νέα Αγχίαλο, στο αγώνα που διεξήχθη στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας.

Οι παίκτες του Ηλία Μαγκάκη Σ. κατάφεραν να «αποδράσουν» με το βαθμό της ισοπαλίας από μια πολύ δύσκολη έδρα, όπως αυτή του Πύρασου.  Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα μπορεί να αποδειχτεί ιδιαίτερα σημαντικό στην εξέλιξη του πρωταθλήματος.

Ωραίο ματς σήμερα στο γήπεδο της Νέας Αγχιάλου, με πολλές φάσεις, χαμένες ευκαιρίες, δυνατές μονομαχίες, που ο Πύρασος θα μπορούσε να το “καθαρίσει”, δεν το έκανε και τελικά άφησε δύο βαθμούς στην έδρα του. Η ισοπαλία με 1-1 άφησε ισόβαθμους Πύρασο και Εθνικό Φιλιππιάδας, μαζί με τον Ρήγα Φεραίο, στην 5η θέση της κατάταξης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το ματς καθώς μόλις στο 3ο λεπτό, κέρδισαν πέναλτι. Από πάσα του Τσιουρέλη, ο Κοντοβάς έβαλε ωραία το σώμα του και σπρώχθηκε από αντίπαλο, κερδίζοντας την εσχάτη των ποινών. Ψύχραιμος ο Στεφανής, σκόραρε από την άσπρη βούλα.

Ο Εθνικός Φιλιππιάδας -που άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις στη σημερινή αναμέτρηση δικαιολογώντας την υψηλή του θέση στην κατάταξη- είχε καλή ευκαιρία στο 8′ με σουτ του Παπαβασιλείου που πέρασε λίγο άουτ, ενώ η απάντηση στο επόμενο όταν από ωραία σέντρα του Κοτζαθανάση, ο Αναστασίου έπιασε κεφαλιά χωρίς στόχο. Στο 14′ ο Κοτζαθανάσης παραλίγο να σκοράρει με φαλτσαριστό κόρνερ που πέρασε μπροστά από την εστία, ενώ στο 26′ κεφαλιά του Λέντσου από τη μικρή περιοχή, πέρασε στα πλάγια σε επικίνδυνη φάση για τους φιλοξενούμενους. Λίγο άουτ το φάουλ του Γήτα στο 31ο λεπτό από πλάγια αριστερά, το οποίο πέρασε από όλους. Στο 38′ ο Πύρασος είχε μεγάλη ευκαιρία. Ο Παπαβασιλείου τράβηξε τον Κοντοβά από τη φανέλα μέσα στη μεγάλη περιοχή και στη συνέχεια της φάσης, ο έμπειρος επιθετικός τσίμπησε την μπάλα προ του Μπαντή, στέλνοντάς την μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο. Σε αυτή τη φάση, οι του Πυράσου ζήτησαν πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον αντίπαλο αμυντικό μιας και ο Κοντοβάς ήταν σε προφανή θέση για γκολ.
Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 59ο λεπτό ο Κοντοβάς συνδυάστηκε ωραία με τον Κοτζαθανάση, αλλά δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα στην πάσα που του έγινε, λίγο αργότερα σουτ του Κοντοβά μέσα από τη μεγάλη περιοχή πέρασε άουτ. Η δεύτερη πολύ μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 69ο λεπτό όταν ο Βαγγελάκος έβγαλε με κάθετη πάσα, τετ-α-τετ τον Κοντοβά, αυτός προχώρησε και σούταρε, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο, σε κόρνερ καθώς αμυντικός του έβαλε την τελευταία στιγμή την κόντρα. Κι αφού δεν έγινε το 2-0 σε αυτή τη φάση, ο Πύρασος δέχθηκε την ισοφάριση στο 71′. Από γέμισμα, ο Στεφανής δεν βρήκε την μπάλα, ο Σιδέρης βγήκε απέναντι από τον Χαλάτση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με μακρινό σουτ.
Οι Αγχιαλίτες είχαν στη συνέχεια δύο καλά σουτ με τους Κοτζαθανάση, Μπόρα που έφυγαν άουτ κι έφθασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 89′. Σε φάση διαρκείας, που οι “κυανόλευκοι” είχαν πέντε σουτ, ο Χρήστος Δαμάσκος δύο φορές σούταρε μέσα από τη μικρή περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικούς! Στο ίδιο λεπτό, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Βαγγελάκος. Το τελικό 1-1 άφησε γλυκόπικρη γεύση στον Πύρασο, καθώς για τρίτο συνεχόμενο εντός έδρας ματς δεν μπόρεσε να φθάσει στο τρίποντο, ωστόσο πήρε άλλον ένα βαθμό στην προσπάθειά του για την παραμονή.

Συνθέσεις:
Πύρασος: Χαλάτσης, Καψιώτης, Μαλακασιώτης (82′ Σαμαράς), Χατζητρακόσιας, Κοτζαθανάσης (72′ Μπόρας), Στεφανής, Μπασδάνης, Βαγγελάκος, Τσιουρέλης (67′ Χρ. Δαμάσκος), Κοντοβάς, Αναστασίου.
Εθνικός Φιλιππιάδας: Μπαντής, Παπαρούνας, Διαμαντόπουλος, Παπαβασιλείου, Μαλλάτος, Λέντζας, Κολιάκης, Τσακανίκας, Σιδέρης, Γήτας, Λάππας (88′ Γιαννούλης).

πηγή: magnesiasports.gr