Ισόπαλος 2-2 ο Τηλυκράτης με Αχιλλέα Νεοκαισάρειας

Δυο πολύτιμους βαθμούς στη “μάχη” για την παραμονή στην κατηγορία άφησε ο Αχιλλέας στη Νεοκαισάρεια, μένοντας στο 2-2 με τον Τηλυκράτη, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και βρέθηκε ξανά στην επικίνδυνη ζώνη με την Αμβρακία να τον ξεπερνάει. Ο Βασίλης Νάκας αφού πρώτα σημάδεψε το δοκάρι του Τηλυκράτη με κεφαλιά στο 14′, άνοιξε το σκορ στο 15′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι όμως “απάντησαν” αμέσως με τον Βρεττό στο 16′ και πήραν το προβάδισμα στο 41′ με τον Μακρυγιάννη. Η αντίδραση του Αχιλλέα ήλθε με την έναρξη του β’ μέρους, με τον Μανίκα να φέρνει το ματς στα ίσα στο 46′. Η όλική ανατροπή δεν ήλθε ποτέ όμως για το πιερικό σωματείο καθώς ο Καραγκούνης κράτησε τον Αχιλλέα μακριά από τη νίκη αποκρούοντας τα σουτ του Μανίκα στο 80′ και στο 90′.

Επόμενο παιχνίδι για τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας, είναι το εκτός έδρας πιερικό ντέρμπι με την Πύδνα Κίτρους.

Το “φιλμ” του αγώνα

9′ Σουτ του Μανίκα η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τηλυκράτη.

14′ Ο Μανίκας σέντραρε από αριστερά και ο Νάκας με καρφωτή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Τηλυκράτη.

15′ ΓΚΟΛ! 1-0: Ο Νάκας με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για τον Αχιλλέα.

16′ ΓΚΟΛ! 1-1: Ο Βρεττός με διαγώνιο σουτ από δεξιά ισοφάρισε σε 1-1 για τον Τηλυκράτη, απαντώντας άμεσα στο τέρμα των γηπεδούχων.

41′ ΓΚΟΛ! 1-2: Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με διαγώνιο συρτό σουτ του Μακρυγιάννη λίγο μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

46′ ΓΚΟΛ! 2-2: Ιδανικό ξεκίνημα στο β’ ημίχρονο για τον Αχιλλέα, με τον Μανίκα να γίνεται κάτοχος της μπάλας και να πλασάρει τον Καραγκούνη κάνοντας το 2-2.

58′ Ο Μανίκας σέντραρε για τον Νάκα ο οποίος πλάσαρε αδύναμα με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Καραγκούνης.

60′ Διαμαρτυρίες του Αχιλλέα για πέναλτι σε τράβηγμα του Νάκα μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, με τον διαιτητή να υποδεικνύει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

80′ Διαγώνιο σουτ του Μανίκα μέσα από την περιοχή, ο Καραγκούνης απέκρουσε και κράτησε το 2-2.

90’+ Ο Μανίκας βρέθηκε σε θέση βολής από δεξιά όμως ο Καραγκούνης παραχώρησε κόρνερ αποσωβόντας το 3-2.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας (Γιώργος Καμπερίδης): Κούζας, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Παπαδόπουλος, Παγωνίδης (82′ Τουλκερίδης), Πετρουζέλης, Φωκαΐδης (70′ Σιδηρόπουλος), Λάιος (75′ Καραμανώλας), Καμπερίδης, Νάκας, Μανίκας.

Στον πάγκο: Ζώβληκας, Σεμιτσίδης, Τοπάλι, Κουνδής.

Τηλυκράτης: Καραγκούνης, Βρεττός (46′ Τζελάι), Καταγής, Μπουρδούβαλης, Ιασωνίδης, Μπαλί (70′ Καλογέρης), Περιστέρης (60′ Βασιλείου), Κτενάς, Σιδέρης, Μακρυγιάννης, Παπαδόπουλός.

Στον πάγκο: Ορφανός, Κοντογιάννης, Τσάκαλος, Γεωργάκης.

πηγή: katerinisport.gr