Πέρασε από την Ιστιαία (0-1) η ΑΕ Καραϊσκάκης

Άλλη μια αγωνιστική χωρίς βαθμολογικό «σεφτέ» για την Α.Ε. Ιστιαίας στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνική, αφού σήμερα ηττήθηκε στην έδρα της με 1-0 από τον Καραϊσκάκη Άρτας για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έτσι η ομάδα του Θανάση Γουρνά μετά από τέσσερα παιχνίδια παραμένει στους 0 βαθμούς, ενώ την επόμενη αγωνιστική ταξιδεύει στην Κατερίνη όπου θα αντιμετωπίσει τον Διαγόρα Σεβαστής, ο οποίος σε τέσσερα παιχνίδια έχει σημειώσει ισάριθμες νίκες.

Αν και η Ιστιαία επιχείρησε να φανεί πιο απειλητική και ποιο πιεστική στην άμυνα των φιλοξενούμενων ο Καραϊσκάκης ήταν αυτός που κατάφερε να προηγηθεί με μια αντεπίθεσή του από δεξιά, μόλις από το 9’ λεπτό με το γκολ του Βελέτη και να κρατήσει το σκορ μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, ενώ η Ιστιαία απ’ την πλευρά της σπατάλησε και τη μεγάλη ευκαιρία που τη δόθηκε στο 63’ να φέρει το ματς ίσα με πέναλτι, μιας και στην εκτέλεση από τον Ηλιόπουλο η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Αν και δημιουργήθηκαν φάσεις μπροστά απ’ την εστία του Ανδρούτσου για την Ιστιαία, πρόβλημα για τους βορειευβοιώτες παραμένει το κέντρο, αφού δεν μπορούν να παρθούν εύκολα πρώτες μπαλιές – ο μόνος που σήμερα πήγαινε πρώτος στη μπάλα ήταν ο αμυντικός Λαμπρόπουλος – ενώ οι αποστάσεις που υπάρχουν ανάμεσα στις γραμμές και οι βαθιές μπαλιές που επιχειρούνται προς τους επιθετικούς καθιστούν δύσκολη τη δημιουργία ρηγμάτων στην αντίπαλη άμυνα. Από τη σημερινή Ιστιαίας εκείνη που ξεχώρισαν ήταν οι αμυντικοί μέσοι Γιώργος Πανάκης και Γιώργος Λαμπρόπουλος, ο Βασίλης Ανέστης και ο επιθετικός Χρήστος Αλεξίου, ο οποίος ήταν, όπως και στα προηγούμενα ματς μαχητικός και μέσα στις φάσεις.

Από την άλλη ο Καραϊσκάκης παρουσιάστηκε με πολύ καλή κυκλοφορία μπάλας και ένα δυνατό και καλοδουλεμένο κέντρο, με μόνο πρόβλημα του τη δυστοκία στην τελική πάσα και προσπάθεια. Από τους Αρτινούς ξεχώρισαν, ο επιτελικός μέσος της ομάδας Λώττας, ο αριστερός ακραίος αμυντικός, Λάμπρου και στο χώρο της μεσαίας γραμμής ο Γούλας.

Να σημειώσουμε ότι οι Βορειευβοιώτες αγωνίστηκαν με τρείς βασικές απουσίες λόγω τραυματισμών. Πρόκειται για τους Αργύρη Στεργίου, Αρτάν Θόρια και Μάικ Τόουρφε.

Φάσεις και γκολ

9’ 0-1 ΓΚΟΛ για τον Καραϊσκάκη: Σε αντεπίθεσή των φιλοξενούμενων ο Παπανίκου έβγαλε σέντρα στην περιοχή από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Βελέτη και αυτός με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα.

13’ Ο Μπουλγκουρίδης σεντράρει στην περιοχή για την Ιστιαία, ο Πανάκης πιάνει μια κεφαλιά όμως η μπάλα περνά άουτ.

21’ Ο Στασινόπουλος εκτελεί κόρνερ για την Ένωση, νέα κεφαλιά από τον Πανάκη άουτ και πάλι η μπάλα.

28’ Ο Λώττας με κάθετη πάσα βγάζει σχεδόν τετ – α – τετ τον Λάμπρου αυτός σουτάρει όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

47’ Δυνατό σουτ από τον Δαγκούλη η μπάλα περνάει δίπλα απ’ το κάθετο δοκάρι της εστίας του Ανδρούτσου.

53’ Σέντρα του Μπουλγκουρίδη στην περιοχή, ο Αλεξίου δεν καταφέρνει να πιάσει την κεφαλιά και να γίνει επικίνδυνος.

58’ Ο Βασίλης Ανέστης σουτάρει μέσα από την περιοχή έπειτα από πάσα του Ηλιόπουλου όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

63’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ιστιαία να ισοφαρίσει: Ο Νικολέτος εκτέλεσε κόρνερ, ο Πανάκης πήδηξε πήρε την κεφαλιά και ενώ η μπάλα όδευε προς τα δίχτυα, ο Αβραμίδης τη βρήκε με το χέρι. Ο διαιτητής καταλόγισε αμέσως το πέναλτι και απέβαλε όπως ορίζει ο κανονισμός με κόκκινη τον παίκτη του Καραϊσκάκη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ηλιόπουλος στέλνοντας όμως τη μπάλα στο δοκάρι!

78’ Ωραία πάσα του Λώττα στον Ουντβόνγκ, άουτ η μπάλα έπειτα από σουτ του τελευταίου

81’ Ο Λώττας εκτελεί φάουλ, ο Καραγιαννίδης πιάνει μια κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Δαμάσκου.

Συνθέσεις

ΑΕ ΙΣΤΙΑΙΑΣ (Θανάσης Γουρνάς): Δαμάσκος, Μπουλγκουρίδης, Τσαούσης, Λαμπρόπουλος (73’ Ανέστης Χρ.), Πανάκης, Πουταχίδης, Μπιμπάι Ι. (60’ Νικολέτος), Στασινόπουλος (46’ Δαγκούλης), Αλεξίου, Ανέστης Β., Ηλιόπουλος

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Μίκι Τσίρκοβιτς): Ανδρούτσος, Παπανίκου, Λάμπρου, Αβραμίδης, Καραγιαννίδης, Κόλλινς, Γούλας (75’ Καψάλης), Βελέτης (49’ Ντατίδης), Γυφτοκώστας (69’ Μαζιώτης), Λώττας, Οντβόνγκ

Διαιτητής: Γιώργος Μιχαηλίδης (Βοιωτία) Βοηθοί: Δημήτρης Φίλος (Βοιωτία) – Βασίλης Παγουράς (Βοιωτία)

πηγή: dinataathlitika.gr