Ισοπαλία στην Άρτα ανάμεσα σε ΑΕ Καραϊσκάκης και Ολυμπιακός Βόλου

Ισοπαλία με προεκτάσεις για τον Ολυμπιακό Βόλου στην Άρτα, αφού το 1-1 με την Α.Ε. Καραϊσκάκης έφερε, εκτός από τη δεύτερη βαθμολογική απώλεια για τους ερυθρόλευκους στο πρωτάθλημα, την απώλεια της πρώτης θέσης για παρθενική φορά, αλλά και την απώλεια του Φλίγκου με κόκκινη κάρτα (δύο κίτρινες) για το επόμενο ματς στο Πανθεσσαλικό με τον πρωτοπόρο Διαγόρα την προσεχή Κυριακή. Παράλληλα, σήμανε και τη λύση της συνεργασίας με τον Παναγιώτη Τζαναβάρα.

Ο επιθετικός του Ολυμπιακού και πρώτος σκόρερ όλης της Γ’ Εθνικής ξαναβρήκε δίχτυα, ισοφαρίζοντας στο 38’ το γκολ του Λώττα στο 17’, αλλά με το χαμένο δικό του πέναλτι στο 53’ και την αποβολή του στο 70’ για θέατρο, όπως είδε ο διαιτητής Ζούγρας, στέρησε από την ομάδα του αρχικά τη δυνατότητα να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ, που ενδεχομένως να της χάριζε το τρίποντο, αλλά και να διεκδικήσει μέχρι το τέλος τη νίκη, αφού με παίκτη λιγότερο για τα τελευταία είκοσι λεπτά ο Ολυμπιακός ενδιαφέρθηκε κυρίως να μη χάσει.

Η βασική ενδεκάδα του Ολυμπιακού ήταν αμιγώς ελληνική, καθώς ο Πότσι λόγω ενός τραυματισμού έμεινε εκτός 18αδας, ενώ ο Ντα Κόστα ήταν στον πάγκο και μπήκε, πριν τελειώσει το πρώτο μέρος. Ο Σταύρου στον άξονα μαζί με τους Δωματά και Ευθυμιάδη στα άκρα ήταν αυτοί που βοηθούσαν περισσότερο τον Φλίγκο, ενώ οι Κολημήτρας και Οικονόμου ήταν οι κεντρικοί ανασταλτικοί χαφ και πίσω απ’ αυτούς την τετράδα στην άμυνα αποτελούσαν οι Στουρνάρας, που έδωσε τη θέση στον Ντα Κόστα στο 31’, Ιωαννίδης, Κωστόπουλος και Τέλλος. Η είσοδος του Ντα Κόστα έφερε τον Σταύρου στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Πορτογάλο στη θέση του επιτελικού.

Από το πρώτο μέρος κρατά κανείς τα δύο γκολ που έκριναν την τύχη του αγώνα, αλλά και την αδυναμία του Ολυμπιακού να κρατήσει μπάλα και να κάνει παιχνίδι. Στο 17’ ο Παπανίκου σέντραρε από τα δεξιά και ο Λώττας με κεφαλιά στο πίσω δοκάρι σημείωσε το 1-0, ενώ στο 38’ ο Ολυμπιακός έκανε το 1-1 στη μία και μοναδική καλή του φάση στο πρώτο 45λεπτο,  έχοντας … απόλυτο βαθμό ευστοχίας. Ο Ανδρούτσος απέκρουσε με τις γροθιές το φάουλ του Ντα Κόστα και ο Φλίγκος με κοντινό σουτ έφερε το ματς στα ίσια.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός είδε την τύχη να του γυρίζει την πλάτη στο δοκάρι του Δωματά στο 48’ με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και στο χαμένο πέναλτι του Φλίγκου, το οποίο κέρδισε στο 53’ ο Δωματάς, όταν μετά την πάσα του Κολημήτρα ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα Ανδρούτσο, ο οποίος κιτρινίστηκε. Τελικά ο γκολκήπερ των γηπεδούχων πήρε το αίμα του πίσω, αφού απέκρουσε και καθόρισε το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Μέχρι το τέλος, η Α.Ε. Καραϊσκάκης άσκησε πίεση με στημένα στην περιοχή του Ολυμπιακού, χωρίς να καταφέρει κάτι, ενώ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν και για πέναλτι του Κόλινς λίγα λεπτά πριν πάρει τη δεύτερη κίτρινη ο Φλίγκος, γιατί προσπάθησε να ξεγελάσει τον Ζούγρα, όπως θεώρησε ο Κοζανίτης ρέφερι, με πτώση του μέσα στην περιοχή.  Αν σε κάποια στιγμή ανησύχησαν, πάντως, οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος ήταν στο σουτ του αφύλακτου Οντβόνγκ μετά από σέντρα του Λώττα στο 65’.

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ: Ανδρούτσος, Παπανίκου, Μποτωνάκης, Βελέτης, Σκοπελίτης (66′ Γούλας), Κόλινς, Χαρτσιάς, Ντατίδης, Γυφτοκώστας, Λώττας (83′ Λώττας), Οντβόνγκ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Κατσούλης, Στουρνάρας (31′ Ντα Κόστα), Ιωαννίδης, Τέλλος, Κωστόπουλος, Κολημήτρας, Οικονόμου, Δωματάς (91′ Γκίτζιας), Σταύρου, Ευθυμιάδης (75′ Αναστασίου), Φλίγκος

πηγή: magnesiasports.gr