Πρωταθλήτρια χειμώνα η ΑΕ Καραϊσκάκης, 2-1 τον Ρήγα Φεραίο

Πρωταθλήτρια χειμώνα αναδείχθηκε η ΑΕ Καραϊσκάκης, με τη νίκη της στους Αγίους Αναργύρους επί του Ρήγα Φεραίου με 2-1.

Ο Ρήγας Φεραίος απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 18ο λεπτό όταν στο σουτ του Σφάκα, η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Ο Ευαγγέλου για τον Καραϊσκάκη παραλίγο να ανοίξει το σκορ με την κεφαλιά που πήρε κι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κεφαλά. Στο 35ο λεπτό ο Γουτούλης απείλησε με σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να καταλήγει στη  αγκαλιά του αντίπαλου τερματοφύλακα, ενώ στο 38′ επικίνδυνη σέντρα σουτ του Χατζηαθανασίου πέρασε παράλληλα προς την εστία άουτ. Η ομάδα του Λάκη Μπακάλη πατούσε καλύτερα στο χορτάρι και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 42ο λεπτό με τον Χατζηαθανασίου, με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στο “γάμα” της εστίας του Ραχιώτη. Παρόλα αυτά η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε πολύ λίγο καθώς ισοφαρίστηκαν δυο λεπτά αργότερα από τον Περικλή Μπουσινάκη να βρίσκει δίχτυα με εύστοχο πλασέ. Οι δυο ομάδες έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με την ψυχολογία υπέρ των γηπεδούχων καθώς έαν το 0-1 έμενε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η διαχείριση του παιχνιδιού θα μπορούσε να ήταν διαφορική από πλευράς Ρήγα Φεραίου. Εντούτοις, ο Ρήγας κατάφερε να κάνει και πάλι αισθητή την παρουσία στο 52′ με το σουτ του Κορέτα να είναι άστοχο, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Γεωργαντζή στο 65ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν την υπεροχή και αυτή καρποφόρησε στο 71′ όταν ο Ευαγγέλου με πλασέ σημείωσε το 2-1.
Για το σημερινό παιχνίδι, να συμπληρώσουμε πως ο Γκίκα λόγω ασθένειας, έμεινε στον πάγκο και χρησιμοποιήθηκε στο β’ ημίχρονο, ενώ δεύτερη συμμετοχή κατέγραψε ο 15χρονος Αποστολίδης στη Γ’ Εθνική. Η ομάδα του Μπακάλη δεν έκλεισε όπως θα ήθελε την χρονιά, με δύο ήττες, ωστόσο στη βαθμολογία είναι ψηλά κι έχει βάλεις τις βάσεις για να πετύχει το στόχο της παραμονής στην κατηγορία.

Συνθέσεις:
ΑΕ Καραϊσκάκης: Ραχιώτης, Παπανίκου, Αβραμίδης, Δημητρίου, Λάμπρου, Χούσος, Κόλινς, Φέτσης (60΄Βασίλιεβιτς), Γυφτοκώστας, Ευαγγέλου, Μπουσινάκης.
Ρήγας Φεραίος: Κεφαλάς, Χατζηαθανασίου, Βουραζέρης, Γκάγκας, Σπαθής, Γουτούλης, Γεωργατζής, Γούτσιος, Κορέτα (60’ Γκίκα), Τσίπι (75′ Θεοδώρου), Σφάκας (70′ Αποστολίδης).

πηγή: magnesiasports.gr