Χτίζει σερί η ΑΕ Καραϊσκάκης (2-1)

Τρίτη διαδοχική νίκη για τους Αρτινούς, οι οποίοι επικράτησαν στους Αγίους Αναργύρους της Σπάρτης στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής.

Μεγάλη νίκη για το σύνολο του Σάκη Παπαβασιλείου, το οποίο φτάνει στους εννιά βαθμούς και παραμένει στα… ψηλά της βαθμολογίας. Από πλευράς της η Σπάρτη του Παναγιώτη Τζαναβάρα μείωσε στο σκορ, ωστόσο δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και φεύγει από την Άρτα χωρίς βαθμό.

Η επόμενη αγωνιστική θα βρει τον Καραϊσκάκη στις Σέρρες για το ματς με τον τοπικό Πανσερραϊκό, ενώ οι Λάκωνες παίρνουν το «τρίποντο» στα χαρτιά, καθώς υποδέχονται τον… αποχωρήσαντα από την λίγκα, Αχαρναϊκό.

Στο ξεκίνημα του πρώτου μέρους δεν υπήρξαν πολλές φάσεις, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι, η πρώτη άξια αναφοράς ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 18’, τότε που ήρθε και το γκολ για το σύνολο του Σάκη Παπαβασιλείου. Ο Μακρής επιχείρησε ένα σουτ, με εντός περιοχής, με τη μπάλα να κοντράρει στα σώματα και να φτάνει στον Χούσο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε από πλεονεκτική θέση να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα το τελείωμα του Παπανίκου σταμάτησε ο Γιακουμής και στο 37’, οι Αρτινοί έκαναν το 2-0. Έπειτα από σέντρα του Λουκίνα, η μπάλα κόντραρε και «στρώθηκε» στον Κυριάκη, ο οποίος με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα του Καραϊσκάκη. Οι Λάκωνες δεν έκατσαν με σταυρωμένα τα χέρια και στο 41’ μείωσαν σε 2-1, με τον Ράνο από κοντά, μετά από κόρνερ του Τριανταφυλλάκου, να νικά τον Μέλκα.

Στο 49’ έγινε η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου, όταν το σουτ του Μπέλη πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Μέλκα. Ένα τέταρτο αργότερα ο Ευαγγέλου σούταρε, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Σπάρτης δεν ανησύχησε. Στο 80’ ο ορεξάτος Ευαγγέλου έκλεψε τη μπάλα και σουτ εντός περιοχής ανάγκασε τον Γιακουμή σε διπλή απόκρουση. Στη συνέχεια και επτά λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης βγήκε σε τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ των Πελοποννησίων, ωστόσο ο τελευταίος είπε πάλι όχι. Το τέλος βρήκε τους φιλάθλους της ΑΕ Καραϊσκάκης να πανηγυρίζουν την τρίτη σερί νίκη της ομάδας τους.

Σκόρερ: 18’ Χούσος, 37’ Κυριάκης/41’ Ράνος
Κόκκινη: –

ΑΕ Καραϊσκάκης (Σάκης Παπαβασιλείου): Μέλκας, Παπανίκου, Μακρίδης, Θεολόγου, Καραγιαννίδης, Κόλλινς, Χούσος, Μακρής, Γυφτοκώστας (74’ Μιχάλης), Κυριάκης (90’ Μουκίδης), Λουκίνας (55’ Ευαγγέλου).
Σπάρτη (Κώστας Σωτηρόπουλος): Γιακουμής, Ζουλιώτης, Νιάρος, Βοσνακίδης, Μάγκας (83’ Κατσίκης), Οικονομόπουλος, Τριανταφυλλάκος, Παναγιώτου (46’ Μπέλης), Γουόρντεν, Ράνος, Μπαρέττας (73’ Φουρτάδο)

Διαιτητής: Γ. Παπαδόπουλος (Αχαΐας)
Βοηθοί: Γκοτσόπουλος (Αχαΐας), Θανασιάς (Ηπείρου)

πηγή: liganews.gr