Κόλλησε στο μηδέν ο Εθνικός με τον Οικονόμο Τσαριτσάνης

Σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Εθνικός Φιλιππιάδας έχασε πολλές ευκαιρίες αλλά τελικά δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Οικονόμου Τσαριτσάνης μέσα στην έδρα του και αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ (0-0). Η ομάδα του Ηλία Μαγκάκη ήταν πολύ καλύτερη από τον αντίπαλο της, έχασε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, κάτι το οποίο δεν έγινε είτε λόγω ατυχίας, είτε λόγω της αστοχίας.

Στο δημοτικό στάδιο Φιλιππιάδας ο Εθνικός ξεκίνησε αρκετά δυνατά το παιχνίδι, προσπαθώντας από τα πρώτα λεπτά να επιβάλλει τον ρυθμό του. Οι παίκτες του Ηλία Μαγκάκη που είχαν διάθεση και όρεξη από νωρίς άσκησαν πίεση στην αντίπαλη εστία, επιδιώκοντας να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Όσο κυλούσε το παιχνίδι οι «κυανόλευκοι»  έχοντας την στήριξη περίπου 700 φιλάθλων ανέβαζαν όλο και περισσότερο τον ρυθμό τους και μέχρι το τέλος του Α΄ ημιχρόνου, ήξεραν πιο πολύ τι ζητούσαν στον αγωνιστικό χώρο από τους παίκτες του Οικονόμου Τσαριτσάνης, κράτησαν την μπάλα πιο πολύ, πίεσαν την αντίπαλη εστία και έχασαν κάποιες σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθούν στο σκορ. Από την πλευρά τους οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας πρόσεχαν κυρίως την άμυνα τους και σε δεύτερη μοίρα προσπαθούσαν να δημιουργήσουν κάποια καλή στιγμή στην εστία του Μπαντή. Ωστόσο εκείνο το οποίο θα πρέπει να τονίσουμε είναι το γεγονός ότι ο κακός αγωνιστικός χώρος μόνο καλό δεν έκανε στην ανάπτυξη των δύο ομάδων, δημιουργώντας αρκετά προβλήματα. Τα δεδομένα του αγώνα άλλαξαν στο Β΄ ημίχρονο και με την είσοδο στο παιχνίδι του Φώτη Σιδέρη ο Εθνικός  προσπάθησε με μεγαλύτερες αξιώσεις να φτάσει στην κατάκτηση του νικηφόρου αποτελέσματος, Οι ποδοσφαιριστές της Φιλιππιάδας είχαν την μπάλα περισσότερο στην κατοχή τους, πίεσαν και έπαιξαν πιο ορθόδοξα από την ομάδα του Οικονόμου με τις χαμένες ευκαιρίες και στο συγκεκριμένο ημίχρονο να δίνουν και να παίρνουν και να αδικούν τους γηπεδούχους στην προσπάθεια που κατέβαλαν για το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Το φιλμ του αγώνα

10΄ γκολ που πέτυχε ο Σενκάϊ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

16΄ σουτ του Παπαβασιλείου πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Κορομηλάς με προβολή και έδιωξε σε κόρνερ.

21΄ σουτ του Μαλλάτου μπλόκαρε ο Νούσιας.

26΄ ατομική προσπάθεια και σουτ του Διαμαντόπουλου έδιωξε δύσκολα ο Νούσιας.

28΄ πάλι ο Νούσιας διώχνει με υπερένταση το σουτ του Χρηστογιάννη.

31΄ σέντρα σουτ του Διαμαντόπουλου δεν πρόλαβε ο Παπαρούνας να σπρώξει τη μπάλα στα διχτυα.

53΄ διπλή μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό όταν ο Χρηστογιάννης εκτέλεσε το φάουλ ο Νούσιας απέκρουσε δύσκολα και ο Κόμνος με σουτ από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

63΄ κάθετη πάσα του Γήτα στον Χρηστογιάννη αλλά ο Νούσιας πέφτει στα πόδια του παίκτη του Εθνικού και μπλοκάρει.

66΄ σέντρα σουτ του Κολιάκη και πάλι ο Νούσιας διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

73΄ πάσα του Γήτα στον Χρηστογιάννη μόνος απέναντι από τον Νούσια πλασάρει αδύναμα στα χέρια του τερματοφύλακα του Οικονόμου.

77΄ σουτ του Σενκάι από πλάγια θέση πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπαντή.

86΄ σουτ του Διαμαντόπουλου η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι άουτ.

Διαιτητής: Τόμπρος.

Βοηθοί: Βλάσσης-Γραικός

Εθνικός Φιλιππιάδας (Ηλίας Μαγκάκης ): Μπαντής Χριστογιάννης Διαμαντόπουλος, Παπαβασιλείου, Μαλλάτος, Λέντζος, Κολιάκης, Τσακανίκας, Παπαρούνας (46΄ Σιδέρης), Γήτας, Κόμνος .

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Τάσος Μπεριτζάς): Νούσιας, Καραγιάννης, Μανίκος, Κορομηλάς, Μπαλής, Σιάτρας, Σενκάι (79΄Γκαμπέτας), Αγροδήμος, Κωστόπουλος (58΄ Παπαγεωργίου), Καμπέρης, Καραγκούνης (46΄Τόλιος).