Κυπελλούχος 2015-2016 για την ΕΠΣ Πρέβεζας ο Εθνικός Φιλιππιάδας

Ο Εθνικός Φιλιππιάδας είναι ο κυπελλούχος της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας 2015-2016, καθώς στον σημερινό τελικό επικράτησε του Τηλυκράτη Λευκάδας με 7-6 στα πέναλτι (0-0 κ.α. 1-1 στην παράταση).

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιγνίδι, το οποίο και εκτυλίχθηκε ουσιαστικά στο χώρο του κέντρου, που κυρίαρχο στοιχείο του ήταν η δύναμη αλλά και το λάθος, Εθνικός Φιλιππιάδας και Τηλυκράτης μετά από 90′ αλλά και 120 λεπτά αγώνα αναδείχθηκαν ισόπαλοι, πηγαίνοντας την αναμέτρηση στα πέναλτι.

Ο Τηλυκράτης είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Κτενάς βρέθηκε στην περιοχή για να πάρει την κεφαλιά, η οποία έξυσε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπαντή και κατέληξε άουτ. Καλό σουτ του Καταγή Γ. στο 35′, ο οποίος μαζί με τον Κτενά ήταν από τους διακριθέντες για τον Τηλυκράτη, πέρασε ξυστά άουτ από την εστία των τυπικά γηπεδούχων. Ο Εθνικός είχε μια καλή στιγμή προς το τέλος του ημιχρόνου, όταν Μάλιος βρέθηκε στην περιοχή από δεξιά, απέφυγε τον Σκιαδά, όμως το σουτ που έκανε από δύσκολο σημείο, πέρασε παράλληλα με τη γραμμή της εστίας.

Ίδια εικόνα στο δεύτερο 45λεπτο για τις δύο ομάδες, με τις άμυνες να λειτουργούν πολύ σωστά και τις επιθετικές προσπάθειες να τελειώνουν πριν καν αρχίσουν. Μοναδική αξιόλογη φάση στο δεύτερο μέρος ένα σουτ στην κίνηση από το Γήτα, όταν βρέθηκε στη γραμμή της περιοχής, έπειτα από σέντρα του Παπαρούνα.

Στην παράταση και στο πρώτο μέρος, ο Τηλυκράτης έκανε πράξη το υπόδειγμα της αντεπίθεσης, όταν Καταγής Γ-Γεωργάκης και Σιδέρης έκρυψαν τη μπάλα, με τον τελευταίο να πατά περιοχή και να σπάει παράλληλα στον επερχόμενο Ορφανό. Ο βραχύσωμος επιθετικός του Τηλυκράτη με όμορφο και δυνατό πλασέ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα του Εθνικού, βάζοντας μπροστά την ομάδα του και θέτοντας τις βάσεις για τη στέψη. Όμως τα πράγματα έμελλε να αλλάξουν. Κι αυτό γιατί ο Εθνικός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Έτσι διανύοντας το 109ο λεπτό ο Παπαρούνας σέντραρε από δεξιά, στο ύψος του πέναλτι ο Μάλιος βρήκε με το κεφάλι τη μπάλα, η οποία κατέληξε στο 2ο δοκάρι, εκεί που ο Άτσκα με κοντινή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια.

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Εθνικός Φιλιππιάδας επικράτησε, καθώς χρειάστηκε να εκτελεστούν 14 πέναλτι συνολικά, με τον Μπαντή να αποκρούει το πέναλτι του Σκαμνέλου, δίνοντας τέλος στον μαραθώνιο του τελικού.