Το Μαραντοχώρι πήρε το ντέρμπι της πρεμιέρας

Με ηγέτες τους Θεριανό(2 γκολ) και Παληογιάννη(1 γκολ), που έκαναν ότι ήθελαν την άμυνα του Αγ.Πέτρου, ο Αυγερινός Μαραντοχωρίου πήρε τη νίκη στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της πρεμιέρας του β΄ τοπικού και ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις του στο νέο πρωτάθλημα. Αντίθετα, ο Αγ. Πέτρος που είναι από τα φαβορί για την άνοδο, φάνηκε αγχωμένος και προβλημάτισε με την απόδοσή του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά, με τους φιλοξενούμενους του Τάκη Κονιδάρη, να έχουν δοκάρι στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης με τον Τούτου και τους γηπεδούχους να απαντάνε με διπλή ευκαιρία από Θεριανό και Σκληρό Νίκο. Οι παίχτες του Νίκου Αργυρού, είχαν ξεκάθαρο πλάνο να προσέχουν τα μετόπισθεν και να βρίσκουν έναν από τους “δίδυμους πύργους” της κορυφής, Παληογιάνη ή Θεριανό, για να βάλουν προβλήματα στην άμυνα του Αγ.Πέτρου και στα πρώτα 45 λεπτά τα κατάφεραν σε μεγάλο βαθμό, όμως ο Αγ. Πέτρος, ήταν αυτός που έχασε και άλλη ευκαιρία, όταν η μπάλα από εκτέλεση φάουλ βρήκε ξανά το δοκάρι, με την βοήθεια του Τουμανίδη.

Ότι δεν μας πρόσφερε το πρώτο μέρος, μας το φύλαγε για την επανάληψη και δη, για το τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί, η…..”μπιλια” του παιχνιδιού, πήγαινε και έρχονταν, χωρίς να ξέρει κανείς που θα κάτσει. Οι φιλοξενούμενοι στο 55 πήραν το προβάδισμα στο σκορ με τον Τούτου, που εκμεταλλεύτηκε αναμπουμπούλα στην μικρή περιοχή και έδειχναν να έλεγχαν το παιχνίδι. Αλλά στο 67΄ ο Πλαηογιάννης, βγήκε ωραία τετ α τετ με τον Παπά από πλάγια και με ωράια σέντρα βρήκε το κεφάλι του Θεριανού, που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στο πλεκτό για το 1-1.

Στο 82΄, ο Παληογιάννης, βάζει μπροστά τη νέα του ομάδα με ωραία προσωπική ενέργεια, για το 2-1….παλιά του τέχνη κόσκινο, αλλά 2 λεπτά αργότερα ο Tουμανίδης υποκύπτει σε ένα παιδαριώδες λάθος, ο διαιτητής κ.Λάζαρης δίνει έμμεσο και ο Καρτάνος φέρνει το παιχνίδι στα ίσια 2-2. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με ένα προσωπικό γκολ του Θεριανού στο 87΄ έκαναν το 3-2 και πήραν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Στις καθυστερήσεις, ο Θεριανός, άφησε την ομάδα του με δέκα παίχτες τα τελευταία λεπτά, καθώς δέχθηκε και δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Διαιτητής: Λάζαρης – Βοηθοί: Σολδάτος, Παναγιωτόπουλος