Μεγάλη νίκη για τον ΑΟ Καρυάς έναντι της Κατούνας

Το ματς της αγωνιστικής έγινε στους Σφακιώτες, ανάμεσα στην τυπικά γηπεδούχο Κατούνα και τον ΑΟ Καρυάς. Οι δυο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δυο εστίες, δοκάρια, με την ομάδα της Καρυάς να είναι πιο αποτελεσματική στο πρώτο μέρος και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της σκορ 0-2.

Στην επανάληψη και ενώ η Κατούνα έδειχνε εγκλωβισμένη, χωρίς εμπνεύσεις και μη μπορώντας να δημιουργήσει ρήγματα, κατάφερε μέσα σε 2 λεπτά να φέρει το ματς στα ίσια, βάζοντας φωτιά στο παιγνίδι. Τη λύση για τους Καρσάνους όμως έδωσε δύο λεπτά πριν το τέλος ο Χαλκιόπουλος Π. με καταπληκτικό γκολ, γνωρίζοντας την αποθέωση από φιλάθλους και συμπαίκτες του και χαρίζοντας ένα πολύ σημαντικό τρίποντο για τη συνέχεια στην ομάδα του.

Σε ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα της Καρυάς να υπερέχει στα σημεία, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μόλις στο 4ο λεπτό, με την κεφαλιά του Σκέμπι να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Καρφάκη. Απάντηση από την Κατούνα στη συνέχεια, με σουτ του Θερμού να περνά λίγο άουτ, αλλά και ένα πολύ καλό σουτ του Γουρζή που απέκρουσε ο Κορφιάτης.

Στο 15′ ο Νταλιάρδας βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας και με ωραίο πλασέ κρέμασε τον Καρφάκη, ανοίγοντας το σκορ και βάζοντας μπροστά την ομάδα του. Δέκα λεπτά μετά, και περίπου στο 25′ ο Μπίτα θα γίνει κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή μετά από κεφαλιά-πάσα του Σκέμπι και με διαγώνιο σουτ θα κάνει το 0-2.

Η Κατούνα έφτασε κοντά στο γκολ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όταν ο Πάντος έκανε διαγώνιο σουτ από θέση δεξιά και ο Κορφιάτης με τ’ ακροδάχτυλα έστειλε τη μπάλα στη συμβολή των δοκών.

Στο δεύτερο μέρος οι δυο ομάδες συνέχισαν να μοιράζονται αγωνιστικό χώρο και κατοχή, με την Κατούνα να ψάχνει το γκολ χωρίς όμως να δείχνει ικανή για διασπάσει την άμυνα της Καρυάς. Οι καρσάνοι που έδωσαν χώρο, ειδικά στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους, προσπάθησαν να χτυπήσουν με αντεπιθέσεις και έφτασαν κοντά στο 0-3 με τον Νταλιάρδα στο 63′ να μην μπορεί να πλασάρει τον Καρφάκη, όπως και λίγο μετά που ο τερματοφύλακας της Κατούνας μάζεψε μια παράλληλη προς τον ελεύθερο μέσα στην περιοχή της Κατούνας, Σκέμπι.

Φτάνοντας στο 70′, ο Φέτσης που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο μετά την ανάπαυλα δίνοντας μια νέα πνοή στις προσπάθειες της Κατούνας, έκανε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ από αριστερά, ο Κορφιάτης έδιωξε, όμως η μπάλα δεν απομακρύνθηκε όπως θα ήθελε. Ο Κρητικός που βρέθηκε μέσα στην περιοχή πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 1-2.

Πριν να κοπάσουν καλά καλά οι πανηγυρισμοί, οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ από τη δεξιά πλευρά, ο Φέτσης εκτέλεσε και η μπάλα περνώντας απ’ όλους κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι και στα δίχτυα της εστίας του Κορφιάτη.

Το ματς έδειξε να παίρνει φωτιά κυριολεκτικά σε εκείνο το σημείο, με τις δυο ομάδες να θέλουν τη νίκη. Η Καρυά είχε δοκαρι στο 75′ σε σουτ του Μπίτα, ενώ κεφαλιά του Κρητικού πέρασε ξυστά άουτ στο 78′  για την Κατούνα.

Φτάνοντας στο 88′ και με τον Ρούσο να αφήνει σωστά να εξελιχθεί η φάση μετά από φάουλ στον Παπά, ο Χαλκιόπουλος Π. βγήκε στην αντεπίθεση και βρισκόμενος λίγο μετά το κέντρο και κοντά στη γραμμή του πλαγίου, είδε τον Καρφάκη έξω από την εστία του και με καταπληκτικό ζυγισμένο σουτ, έκανε το 2-3. Γκολ ποίημα για τον Χαλκιόπουλο και το ιδανικό τελείωμα γι’ αυτόν και την ομάδα του, που πήραν μια μεγάλη νίκη, η οποία τους ανέβασε στην 11η θέση, ένα βαθμό πίσω από τον ΠΕΑΣ Κατούνας.

Διαιτητής: Γιώργος Ρούσος   Βοηθοί: Χουλιάρας-Πάτσης