Μεγάλη νίκη η Αμβρακία (2-1)

Με δύο γκολ πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά αγώνα, η Αμβρακία Κωστακιών κέρδισε τη Νίκη Βόλου και απέφυγε την ζώνη του υποβιβασμού.

Πρώτη νίκη μετά από τις 15/1 για το «τριφύλλι», που πήρε ένα αναμφίβολα σημαντικό και σπουδαίο «τρίποντο» κόντρα στη Νίκη Βόλου και «έριξε» τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας στην 15η θέση. Από την άλλη μεριά, η Νίκη Βόλου δεν πίεσε, σκόραρε ένα γκολ στις αρχές του δεύτερου μέρους με τον Κορέτα, όμως όπως φάνηκε η αποβολή του Γαρυφαλλόπουλου της στοίχησε και έφυγε ηττημένη από το Δημοτικό Στάδιο Άρτας. Αξιοσημείωτο επίσης, είναι οι τέσσερις κάρτες που βγήκαν από το τσεπάκι του κ. Ρούσσου-Μπεκερτζή.

Το πρώτο γκολ για την Αμβρακία ήρθε στο 2’. Ο Νταλάκας επιχείρησε μια σέντρα από τα αριστερά, με τον Σιδηρόπουλο αφύλακτο να κάνει με σχετική ευκολία το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα, μπήκε και το δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους. Ο Νταλάκας ανέλαβε την εκτέλεση του κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Σιδηρόπουλο, ο οποίος γύρισε στον Παπαρούνη, με τον τελευταίο να ανεβάζει τον πήχη του σκορ στο 2-0. Όπως ήταν λογικό, υπήρξε ένας αποπροσανατολισμός στο στρατόπεδο της Νίκης, με την πρώτη καλή στιγμή των φιλοξενούμενων να έρχεται στο 37’, όταν ο Παπαγεωργίου προσπάθησε να πασάρει στον Κορέτα, με τον Μπεζεβέγκη να κόβει την τελευταία στιγμή.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και στο 46’ ο Κορέτα χρίστηκε σκόρερ για τη Νίκη Βόλου. Ο Παπαδήμας σέντραρε από τα αριστερά, με τον επιθετικό των φιλοξενούμενων να παρεμβαίνει στη φάση και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Στο 51’ μια εκτέλεση φάουλ του Νικλητσιώτη απομάκρυνε με γροθιές ο Βαρέλης, για να δεχτεί στο 55’ ο Γαρυφαλλόπουλος την απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα. Η Αμβρακία λίγο έλλειψε να τριπλασιάσει τα τέρματά της, όμως η κεφαλιά του Νταλάκα, έπειτα από μπαλιά του Βασίλα πέρασε λίγο άουτ. Στις καθυστερήσεις οι Παρασκευαΐδης, Σιδηρόπουλος και Παπαρούνης δέχτηκαν δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποχώρησαν για τα αποδυτήρια.

Σκόρερ: 2’ Σιδηρόπουλος, 8’ Παπαρούνης/46’ Κορέτα

Κόκκινη: 55’ Γαρυφαλλόπουλος, 90+’ Παρασκευαΐδης (δ.κ.)/90+’ Σιδηρόπουλος (δ.κ.), 90+’ Παπαρούνης (δ.κ.)

Αμβρακία Κωστακιών (Δημήτρης Νταλάκας): Βαρέλης, Τάσσος, Βασιλάς (83’ Λίτος), Μπεζεβέκης, Παπαρούνης, Βερλέκης, Παππάς, Ασπροποταμίτης, Σιδηρόπουλος, Νταλάκας, Μπαλαδήμας (76’ Θέμελης)

Νίκη Βόλου (Στέφανος Ξηροφώτος): Τζήμας, Παπαδήμας, Δημολιός, Ναουμίδης (83’ Αλεξανδρής), Παρασκευαΐδης, Παπαγεωργίου (60’ Σκοπελίτης), Πετράκος, Νικλητσιώτης, Μέτσε (30’ Γαρυφαλλόπουλος), Κορέτα, Κόλα

Διαιτητής: Γιώργος Ρούσος (Πρέβεζας)

Βοηθοί: Κωνσταντίνου-Τσόγκας (Πρέβεζας)

πηγή: liganews.gr