Γιορτή ποδοσφαίρου το φιλικό Μικτής-Ενόπλων

Πραγματοποιήθηκε η φιλική αναμέτρηση της Μικτής ΕΠΣ Π/Λ με αντίπαλο την Εθνική ομάδα ενόπλων δυνάμεων στο δημοτικό Στάδιο Πρέβεζας “Αθανασία Τσουμελέκα”. Η αναμέτρηση ήταν μέρος των εκδηλώσεων για τα 103 χρόνια από την απελευθέρωση της Πρέβεζας και πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του Αναπληρωτή Υπουργού Εθνικής Άμυνας κ. Δημήτρη Βίτσα, και με την συμπαράσταση του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας, της Περιφέρειας Ηπείρου -Π.Ε Πρέβεζας, τον Δήμο Πρέβεζας και φυσικά την Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Πρέβεζας-Λευκάδας. Ο αγώνας είχε και φιλανθρωπικό χαρακτήρα εκτός από εορταστικό, μιας και τα έσοδα των εισιτηρίων πρόκειται θα διατεθούν για την ενίσχυση των κοινωνικά ευπαθών ομάδων της πόλης όπως και του γηροκομείου της Ιεράς Μητρόπολεως.

Στα του αγώνος, είδαμε δύο πρόσωπα για την κάθε ομάδα, ένα ανά ημίχρονο, με την Μικτή να προηγείται στο πρώτο όμως την ομάδα των Ενόπλων να καθαρίζει το ματς στην επανάληψη. Τελικό σκορ 3-5 και χορταστικό θέαμα για τους φίλους του ποδοσφαίρου που ήρθαν να απολαύσουν ποδόσφαιρο, να τιμήσουν τη γιορτή και την εκδήλωση, αλλά και να βοηθήσουν με τον δικό τους τρόπο στο φιλανθρωπικό χαρακτήρα της αναμέτρησης.

Η Μικτή έδειξε πραγματικά ωραίο πρόσωπο στο πρώτο μέρος, έπαιξε στρωτό ποδόσφαιρο, έψαξε τους χώρους, βρήκε τις ευκαιρίες και πέτυχε 3 πολύ όμορφα γκολ. Από την άλλη η Εθνική Ενόπλων είχε δυο δοκάρια αλλά και κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες που σταμάτησαν στις έγκαιρες αντιδράσεις του τερματοφύλακα της Φιλιππιάδας Νίκου Τρανουλίδη. Το σκορ άνοιξε ο αρχηγός της Μικτής, όταν ο Μπόμπορης βρέθηκε στην περιοχή και με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Στεριώτη.

Η Εθνική ισοφάρισε λίγο μετά, με ωραίο κοντινό πλασέ του Χαλκιαδάκη πάνω από τους αμυντικούς αλλά και τον τερματοφύλακα της Μικτής. Η συνέχεια μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ανήκε ολοκληρωτικά στους τυπικά γηπεδούχους, με τον Χαϊδάκη να πετυχαίνει το 2-1 με δυνατό σουτ από θέση πλάγια και αριστερά, και τον Κούση Στ. να πετυχαίνει το 3-1 λίγο πριν τη λήξη.

Στο δεύτερο μέρος, η Εθνική πέτυχε 4 γκολ με τον Γιάκο να ευστοχεί απέναντι στον Λιάσκο από τα 11 βήματα για το 2-3, τον ίδιο παίκτη να πλασάρει έξοχα από τη γραμμή της περιοχής και λίγο πλάγια για το 3-3, αλλά να δίνει και το προβάδισμα 3-4 λίγο μετά με δυνατό σουτ εντός περιοχής. Το τελικό 3-5 έγραψε ο Χαλκιαδάκης με κοντινό σουτ.