Τη φανέλα με το «10» της Εθνικής Νέων φόρεσε ο Πρεβεζάνος Γιάννης Μπουζούκης (pics)

Βασικός με την Εθνική Ομάδα Νέων ήταν την Τρίτη ο Πρεβεζάνος Γιάννης Μπουζούκης, ο οποίος αγωνίζεται στην U20 του Παναθηναϊκού και προέρχεται από την ακαδημία «Athlopolis» και την Α.Ε. Πρέβεζας.

1

Η Εθνική επικράτησε σε φιλικό ματς της Τουρκίας με σκορ 3-2, σε μία αναμέτρηση που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Σπάτων «Δημήτρης Δημητρίου».

1620635

Παρ’ ότι το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρέθηκε πίσω στο σκορ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45’ Μπαϊντεμίρ), μέσα σε 13 λεπτά κατάφερε να πετύχει τρία γκολ (49’, 62’ Βρουσάι, 59’ Καμπέτσης) και να πάρει καθοριστικό, για την τελική έκβαση της αναμέτρησης, προβάδισμα, καθώς το γκολ του Σαχίν στο 66’ απλώς διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

1620629

ΕΛΛΑΔΑ: Σιαμπάνης, Βαλμάς (56’ Πανάγου), Πανουργιάς (56’ Μπούσης), Παπαδογιωργάκης, Λάμπρου (78’ Έππας), Τζοβάρας, Μίγγος (78’ Σαχπατζίδης), Μπούρας (56’ Καμπετσής), Μπουζούκης (65’ Ζαχαρός), Βρουσάι (65’ Οικονομίδης), Γιαννούτσος (56’ Φουάσης).

1620644

Το επόμενο φιλικό παιχνίδι Ελλάδα-Τουρκία θα διεξαχθεί την Πέμπτη στο ίδιο γήπεδο και εντάσσεται στην προετοιμασία του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος για την αμέσως επόμενη προκριματική φάση του EURO U19.

1620685

Ο 18χρονος μέσος του Παναθηναϊκού, σύμφωνα με πληροφορίες του atpreveza.gr, «ανεβάζει στροφές» συνεχώς στα τελευταία ματς (δεν είναι τυχαίο ότι η ιστοσελίδα talentabout.gr τον χαρακτηρίζει MVP της 19ης αγωνιστικής της Super League U20 με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα – 1 γκολ,2 δοκάρια) και σύντομα θα «χτυπήσει» την… πόρτα της πρώτης ομάδας του «Τριφυλλιού», στο πλαίσιο ευκαιριών που δίνει σε νέους παίκτες από την ακαδημία ο Μαρίνος Ουζουνίδης.

Αξίζει να σημειωθεί πως βασικό στέλεχος της Εθνικής Νέων είναι ο επίσης Πρεβεζάνος, χαφ του Ατρομήτου, Σπύρος Νάτσος, ο οποίος ήδη κάνει συμμετοχές με την πρώτη ομάδα του συλλόγου του Περιστερίου. Και ο Νάτσος αποτελεί «ποδοσφαιρικό προϊόν» του «Αθλόπολις», όπως επίσης και οι Γιώργος Ντοματάς (Παναθηναϊκός U17) και Μάκης Μπακόλας (ΑΕΚ U17).

πηγή: atpreveza.gr