Ήττα του ΠΑΣ Αχέρων με 2-0 από τον Πιερικό στο Καναλάκι

Την ήττα με 2-0 από τον Πιερικό στο Καναλάκι γνώρισε ο ΠΑΣ Αχέρων σε αγώνα για τη 4η αγωνιστική του 2ου  ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα του ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου σε ισάριθμούς αγώνες και έτσι, βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου με 0 βαθμούς.

Με δύο γκολ από το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης ο Πιερικός δραπέτευσε με το διπλό με 0-2 απέναντι στους «κυανόλευκους» του Νίκου Βέκιου, που η μεγαλύτερη ευκαιρία τους ήταν το δοκάρι του Σιώρου στο 30ο λεπτό.

Ο απόλυτος αιφνιδιασμός από τον Πιερικό

Η Πιερικός πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο παιχνίδι, παρότι οι «κυανόλευκοι» του Νίκου Βέκιου μπήκαν δυνατά και έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό και να πιέζουν για το γκολ… Σε 15 λεπτά οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γκολ με τους Καραμπέλα και Τσέβα και άφησαν τον ΠΑΣ Αχέρων να κυνηγά στο σκορ. Χρειάστηκε ένα λάθος για να δώσει στους φιλοξενούμενους το πρώτο γκολ και την ψυχολογία να πιστέψουν ότι μπορούν να φύγουν με το διπλό από το Καναλάκι. Αρχικά στο 9′ μετά από σέντρα του Κωνσταντίνου, η μπάλα στρώθηκε στον αμαρκάριστο Καράμπελα που με πλασέ έκανε το 0-1. Πριν ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου καταφέρει να συνέλθει έξι λεπτά μετά από τραγικό λάθος στο κέντρο της άμυνας ο Τσέβας με πλασέ έστειλε ξανά τον Πάντο να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν επηρεασμένοι από την εξέλιξη της αναμέτρησης. Στο 30΄ ο Αχέρων Καναλακίου είχε τη μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ αλλά η κεφαλιά του Σιώρου σταμάτησε στο δοκάρι του Φιρινίδη.

Διαιτητής: Τόμπρος (Κέρκυρας)

Βοηθοί: Βλάσσης-Γραικός (Κέρκυρας)

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου (Νίκος Βέκιος): Πάντος, Κουμπής, Ντέτσικας, Μπάκας, Πάνος, Σιώρος, Κυριακάκης (71΄Λαγός), Τζίμας Ι., Τσομπάι (52΄Μακρυγιάννης), Λουκούμης (84΄ Μυζεκιάρι), Κωνσταντίνου Β.

Πιερικός (Νίκος Ζαλίκας): Φιρινίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Κουρουπής, Ιορδανίδης, Ανδρέου, Κώτσιας, Γεωργίου, Καράμπελας (75΄ Τσιώλης), Τσέβας (85΄ Γιαλαμίδης), Παπαδόπουλος Μ. (87΄ Δαδάκοςς), Κωνσταντίνου