Με λυτρωτή τον Ναουμίδη, η Νίκη 1-0 την Α.Ε. Καραϊσκάκης

Με λυτρωτή στο 87’ τον Ναουμίδη η Νίκη πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο με σκορ 1-0 κόντρα στην Α.Ε Καραϊσκάκης. Οι κυανόλευκοι δεν είχαν περιθώρια για άλλη απώλεια και με το γκολ του αρχηγού τους που σκόραρε με κεφαλιά μετά από φάουλ του Κόλα έδωσαν το έναυσμα στον κόσμο τους να πανηγυρίσει με την ψυχή του.

Στο πρώτο μέρος η Νίκη για ένα 20λεπτο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ στη συνέχεια η Α.Ε. Καραϊσκάκης ισορρόπησε και είχε την καλύτερη φάση αυτό το διάστημα με τον Γυφτοκώστα, αν και η ομάδα του Στέφανου Ξηροφώτου έκανε αρκετές τελικές προσπάθειες.

Στην επανάληψη οι κυανόλευκοι είχαν αξιόλογες στιγμές στο πρώτο 20λεπτο, με κορυφαία αυτή του Νικλητσιώτη στο 59’, αλλά και μία πολύ καλή επέμβαση του Τζήμα στο 61’, ενώ τρία λεπτά πριν το 90’ δικαιώθηκαν για την υπομονή τους, αφού προσπάθησαν μέχρι το τέλος για το πολυπόθητο γκολ.

Το κλίμα πάντως στις κερκίδες δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό, αφού κάποιοι οπαδοί καταφέρθηκαν εναντίον του κ. Τζήμα με συνθήματα, με κάποιους άλλους, που θέλησαν να υποστηρίξουν τον πρόεδρο, να απαντούν.

Η διάταξη των ομάδων

Η Νίκη κατέβηκε με τον Τζήμα στο τέρμα και τους Παρασκευαΐδη, Ναουμίδη (στόπερ), Παπαδήμα και Δημολιό (πλάγιοι) στην άμυνα. Ο Μέτσε είχε οργανωτικό ρόλο μπροστά από τους Πετράκο και Βέργο στον άξονα της μεσαίας γραμμής, έχοντας στα αριστερά του τον Νικλητσιώτη και στα δεξιά του τον Μαλακασιώτη. Τέλος, φορ ήταν ο Κορέτα. Λίγο μετά το μισάωρο Νικλητσιώτης και Μαλακασιώτης άλλαξαν αμοιβαία πλευρές.

Η Α.Ε. Καραϊσκάκης είχε κάτω από τα δοκάρια το0ν Σιαράβα, ενώ στην άμυνα με φορά από τα δεξιά προς τ’ αριστερά ήταν οι Παπανίκου, Καραγιαννίδης, Βελέτης, Λάμπρου. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Κόλλινς και Ντατίδης, ενώ πίσω από τον φορ Ευαγγέλου κινούνταν οι Λώττας (στον άξονα), Χαρτσιάς (δεξιά) και Γυφτοκώστας (αριστερά).

Οι φάσεις του πρώτου μέρους

Στο 2’ είχαμε την πρώτη τελική προσπάθεια για τη Νίκη, με τον Μαλακασιώτη να είναι αρκετά άστοχος μέσα από την περιοχή μετά το κόρνερ του Νιλκητσιώτη από τα δεξιά, έχοντας πολλά σώματα μπροστά του.

Στο 9’ ο Μέτσε έκανε ωραία ατομική ενέργεια, αλλά σούταρε εκτός περιοχής πάνω από τα δοκάρια, χωρίς να ανησυχήσει τον Σιαράβα, ενώ στο 13’ ο Ναουμίδης βρέθηκε σε θέση μέσα δεξιά της περιοχής και σούταρε στην εστία με το αριστερό, με τον Σιαράβα να διώχνει με σχετική δυσκολία και τον Κορέτα που πήρε το ριμπάουντ να είναι οφσάιντ.

Στο 19’ το απευθείας φάουλ του Νικλητσιώτη κόντραρε σε κεφάλι παίκτη στο τείχος με την μπάλα να παίρνει ύψος και τον Μέτσε να την κατεβάζει με το κεφάλι για τον Παπαδήμα, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι δεν κατάφερε με προβολή σημαδέψει εστία.

Στο 22’ έγινε μία αμφισβητούμενη φάση, με τον Παπαδήμα να έχει πάρει καλύτερη θέση από τον Λάμπρου μέσα στην περιοχή και να βρίσκεται μετά την προσωπική τους μονομαχία στο έδαφος, όμως ο Καρατέρπος έδειξε «παίζετε».

Πρώτη φορά που φάνηκε η Α.Ε. Καραϊσκάκης ήταν στο 24’ με το τελείως άστοχο σουτ του Γυφτοκώστα από το ημικύκλιο μετά το στρώσιμο προς τα πίσω του Ευαγγέλου. Στο 27’ ο Μαλακασιώτης στο δεύτερο δοκάρι μετά τη σέντρα του Δημολιού από τα αριστερά έπιασε την κεφαλιά, που πέρασε δύο μέτρα έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο 28’ καταγράφηκε η πρώτη μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Γυφτοκώστας υπό την πίεση του Παπαδήμα βρήκε τον τρόπο να κάνει το συρτό σουτ, με τον Τζήμα να αποκρούει και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι κόρνερ. Αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο 45λεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στ’ αποδυτήρια χωρίς σκορ (0-0).

Οι φάσεις του δεύτερου μέρους

Στο 49’ ο Μέτσε από πλάγια αριστερά έκανε τη σέντρα στο πρώτο δοκάρι, με τον Μαλακασιώτη να κάνει την κεφαλιά στην κίνηση, που πέρασε εκτός εστίας. Στο 54’ έντονες ήταν οι διαμαρτυρίες για πέναλτι για δεύτερη φορά στο ματς από πλευράς Νίκης. Ο Νικλητσιώτης βρήκε στο πίσω δοκάρι με φάουλ από τα αριστερά τον Παρασκευαΐδη, που με το κεφάλι προσπάθησε να τροφοδοτήσει κάποιον συμπαίκτη του. Η πορεία της μπάλας όμως ανακόπηκε από το χέρι του Κόλλινς, χωρίς να δοθεί τα πέναλτι. Στην επόμενη φάση ο Τζήμας μπλόκαρε το αξιόλογο σουτ εκτός περιοχής του Χαρτσιά, ενώ στο 57’ άουτ πέρασε το απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Λώττα. Στο 59’ η Νίκη έχασε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία. Ο Παπαδήμας διένυσε αρκετά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και από τα δεξιά συνέκλινε στον άξονα, βγάζοντας με πάσα μόνο με τον Σιαράβα τον Νικλητσιώτη, που σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Αμέσως μετά ο Νικλητσιώτης αντικαταστάθηκε από τον Κόλα.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Λώττας τροφοδότησε μετά από φάουλ τον προωθημένο στόπερ Βελέτη, ο οποίος σούταρε άστοχα, ενώ στο 61’ από τον άξονα και λίγο έξω από την περιοχή ο Ευαγγέλου είχε ελεύθερο πεδίο μπροστά του και ανάγκασε τον Τζήμα σε δύσκολη επέμβαση στο κέντρο της εστίας του.

Ακολούθως στο 64’ ο Κόλα πήρε την πάσα του Πετράκου, αλλά άνοιξε το κοντρόλ, ευρισκόμενος σε θέση βολής και έδωσε την ευκαιρία στον Σιαράβα να διώξει με τα πόδια.

Στο 74’ με ραμπόνα ο Λώττας πήγε να βρει τον Μαζιώτη, αλλά ο Τζήμας με γρήγορη έξοδο στα όρια της περιοχής και εντός αυτής τελείωσε τη φάση. Στο 75’ στην εναέρια μονομαχία Κορέτα-Σιαράβα και οι δύο βρέθηκαν στο έδαφος, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων, αφού έδιωξε καθαρά την μπάλα με τις γροθιές, να βρίσκει στο πρόσωπο τον φορ της Νίκης κα να πέφτει στη συνέχεια κάτω λόγω σύγκρουσης με τον αντίπαλό του. Μάλιστα επτά λεπτά αργότερα λόγω αυτού του τραυματισμού έδωσε τη θέση του στον Ανδρούτσο.

Τελικά στο 88’ ήρθε η λύτρωση για τη Νίκη. Το καλοεκτελεσμένο φάουλ του Κόλα από τα αριστερά είχε ως αποδέκτη τον Ναουμίδη, που με καλοζυγισμένη κεφαλιά νίκησε τον Ανδρούτσο και έγραψε εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών το 1-0.

Στο 91’ ο νεοεισελθών Μποτωνάκης, που αν και στόπερ, μπήκε για να βοηθήσει στην επίθεση, έκανε το σουτ από κοντά μετά το γέμισμα του Λώττα και μπλόκαρε ο Τζήμας, αλλά ο παίκτης της Α.Ε. Καραϊσκάκης είχε υποδειχθεί ήδη σε θέση οφσάιντ. Τέλος, στο 92’ ο Καρατέρπος χάρισε αδικαιολόγητα τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Βελέτη για εσκεμμένο χέρι στο κέντρο του γηπέδου, δίνοντας μόνο το φάουλ. Ο Κοζανίτης κράτησε έξι λεπτά καθυστερήσεων, χωρίς να αλλάξει κάτι πάντως μέχρι τη λήξη, με αποτέλεσμα ένα κουβάρι οι ποδοσφαιριστές της Νίκης να πανηγυρίσουν τη σημαντική επιτυχία.

Κίτρινες: Ναουμίδης, Παρασκευαΐδης, Δημολιός- Κόλλινς, Βελέτης

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Τζήμας, Παπαδήμας, Δημολιός, Παρασκευαΐδης, Ναουμίδης, Πετράκος, Βέργος (81’ λ. τρ. Ζενούνης), Μέτσε, Νικλητσιώτης (59’ Κόλα), Μαλακασιώτης (78’ Παπαγεωγίου), Κορέτα

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ: Σιαράβας (82’ Ανδρούτσος), Παπανίκου (90’ Μποτωνάκης), Λάμπρου, Γυφτοκώστας (72’ Μαζιώτης), Καραγιαννίδης, Κόλλινς, Χαρτσιάς, Ντατίδης, Ευαγγέλου, Λώττας, Βελέτης

πηγή: magnesiasports.gr