Δεν τα κατάφερε η Νίκη Λευκάδος στο κυπελλο Ελλάδος γυναικών

Αποκλεισμός απ’ το κύπελλο Ελλάδος γυναικών για τη Νίκη Λευκάδας μετά και την ήττα στη έδρα του Αθηναϊκού, με σκορ κανονικής διάρκειας 79-79 και σκορ παράτασης 90-87.

Η ομάδα της Νίκης έκανε ένα κακό ξεκίνημα και βρέθηκε να χάνει στο δεκάλεπτο με 26-17. Διαφορά που στα μισά του δεκαλέπτου εκτοξεύτηκε στους 18 πόντους, αλλά οι αθλήτριες της Νίκης με πολύ προσπάθεια δεν άφησαν την διαφορά να μεγαλώσει κι άλλο, μειώνοντας έτσι στο 47-38 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν και η καλύτερη για τη Νίκη, συνεχίζοντας από την περσινή χρονιά, που κάθε ματς τέλειωνε στην τρίτη περίοδο, μιας και έφτασε το παιγνίδι στον πόντο. Με την ομάδα να χάνει μία από τις ψηλές της με 5 φάουλ, έδωσε την ευκαιρία στη Νίκη να πάρει ακόμα και το προβάδισμα στην 4η περίοδο. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, η Νίκη ήταν μπροστά ένα καλάθι, όμως δυο εύστοχες βολές των αντιπάλων, όπως και μια χαμένη επίθεση στην εκπνοή του ματς έστειλαν την αναμέτρηση στην παράταση.

Στην παράταση, η ομάδα της Νίκης έκανε μια τελευταία υπερπροσπάθεια να μπει και πάλι μπροστά, όμως οι γηπεδούχοι, με την παρότρυνση του κόσμου τους που γέμισε τις κερκίδες, έδειξε να έχει τόσο ψυχικά όσο και φυσικά αποθέματα δύναμης. Το παιγνίδι έληξε 90-87, με την Κρουκ να κάνει εξαιρετικό παιγνίδι και να πετυχαίνει 28 πόντους.

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος, Καρακάσης

Δεκάλεπτα: 26-17, 47-38, 59-61, 79-79 καν.αγ., 90-87 παράταση

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣΒ (Καλογερόπουλος, Χρυσοβιτσιάνος): Σπαθάρου 16(2), Σταμάτη 2, Λουκάτου 5(1), Κεχαγιά 24(2), Νιξίνα 12, Μοντγκόμερι 10, Ντάνιελ 21(1).

ΑΣ ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Βαφιάς, Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 17, Καμπουράκη 4, Γράψα 2, Κρητικού, Ψυχογιού 7(1), Ισκιόγλου 12, Σμιθ 17(2), Κρουκ-Ουίλλιαμς 28(2)