Επιστροφή στις επιτυχίες, 1-0 η Νίκη τον Τηλυκράτη

Τρίποντο με αρκετό άγχος για τη Νίκη, που επικράτησε του Τηλυκράτη με 1-0 στο Π. Μαγουλάς με γκολ του Κορέτα στο 13’. Ωστόσο, όσο και να δυσκολεύτηκε το συγκρότημα του Στ. Ξηροφώτου, σημασία έχει η επιστροφή στις επιτυχίες μετά την ισοπαλία με την Ιστιαία, κάτι που βάσει εικόνας και των δύο ομάδων δικαιούνταν, καθώς ο Τηλυκράτης μπορεί να ισορρόπησε από το 25’ και μετά και μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, αλλά φάσεις δεν έκανε, παρά μόνο άσκησε πίεση κατά διαστήματα.

Η Νίκη πίεσε από το πρώτο λεπτό και πέτυχε το γρήγορο γκολ που ήθελε στο 13’, ενώ δεν της είχε δοθεί πέναλτι στο 4’ πάνω στον σκόρερ της Κορέτα. Για ένα 25λεπτο η ομάδα του Στ. Ξηροφώτου ήταν κυρίαρχη, ενώ στη συνέχεια και μέχρι το ημίχρονο έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα. Στην επανάληψη η απόδοση των γηπεδούχων έπεσε, αλλά παρόλ’ αυτά η Νίκη είχε την καλύτερη ευκαιρία να πετύχει κάποιο τέρμα, με τον Τηλυκράτη να απειλεί μόλις δύο φορές, παρά το γεγονός ότι οι Βολιώτες τους έδωσαν δικαιώματα.

Η διάταξη των ομάδων

Η Νίκη είχε τον Τζήμα κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα από τα δεξιά προς τ’ αριστερά τους Αλεξανδρή, Παρασκευαΐδη, Ναουμίδη, Δημολιό. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Πετράκος και Μέτσε, ενώ πίσω τον φορ Κορέτα τοποθετήθηκαν οι Νιλκητσιώτης αριστερά, Τορεζάνι δεξιά και Κόλα στον άξονα.

Από την άλλη τερματοφύλακας του Τηλυκράτη ήταν ο Καραγκούνης και μπροστά του στην αμυντική γραμμή οι Ιασωνίδης-Μπουρδούβαλης στόπερ και οι Πολυχρονάκης-Καταγής στα πλάγια. Μάλιστα ο πρώτος αντικαταστάθηκε μόλις στο 14’, αφού οι Δημολιός και Νικλητσιώτης έκαναν ό,τι ήθελαν από τη δεξιά πλευρά της άμυνας των φιλοξενουμένων. Αμυντικοί μέσοι ήταν ο Τοντόροφ με τον Κτενά, ενώ πίσω από τον κλασικό προωθημένο Γεωργάκη ήταν οι Βασιλείου στα δεξιά, Μακρυγιάννης στ’ αριστερά και Κοντογιάννης στον άξονα.

Οι φάσεις του πρώτου μέρους

Η Νίκη μπήκε πολύ επιθετικά και στο 4’ ο Μπουρδούβαλης τράβηξε τον Κορέτα μέσα στην περιοχή και τον πέταξε στο έδαφος, στην προσπάθεια του φορ των κυανόλευκων να γυρίσει το σώμα του προς την εστία. Ωστόσο, ο Βρέσκας δεν έδωσε το πέναλτι. Ακολούθησε στο 11’ ένα αξιόλογο σουτ του Νικλητσιώτη εκτός περιοχής, που πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι, με τον Καραγκούνη να ελέγχει, ενώ στο 13’ άνοιξε το σκορ.

Ο Νικλητσιώτης εκτέλεσε ένα φάουλ από τον ημικύκλιο (το κέρδισε ο Κορέτα) πάνω στο τείχος, αλλά η μπάλα έφτασε πάλι στον ίδιο. Αμέσως έσκαψε την μπάλα, βρίσκοντας στην πλάτη της άμυνας τον Κορέτα, που με το κεφάλι τροφοδότησε δίπλα του τον Ναουμίδη. Αυτός από τα δεξιά της μικρής περιοχής σούταρε συρτά, ο Καραγκούνης βρήκε λίγο την μπάλα, που πήγε και στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Κορέτα σε κενή εστία δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 1-0.

Στο 13’ η Νίκη έφτασε πολύ κοντά και σε ένα δεύτερο γκολ, όταν ο Νικλητσιώτης έφυγε γρήγορα στην κόντρα και πέρασε για τον Κορέτα, που από θέση μέσα αριστερά της περιοχής έκανε μία επικίνδυνη συρτή σέντρα-σουτ, που φάνηκε ότι πηγαίνει στην αγκαλιά του Καραγκούνη. Ωστόσο με πολύ γρήγορη κίνηση ο Τορεζάνι πετάχτηκε και έκανε την προβολή, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Οι φίλαθλοι σηκώθηκαν από τις θέσεις τους και στο 25’, όταν από κόρνερ του Κόλα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από πολύ κόσμο και έφτασε στο ύψος της μικρής περιοχής στην ευθεία με το κέντρο της εστίας, απ’ όπου ο Μέτσε δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή, όπως θα ήθελε.

Στο 27’ έγινε η πρώτη επίσκεψη του Τηλυκράτη στα καρέ του Τζήμα, ο οποίος μετά τη σέντρα από τα αριστερά του Καταγή στο πίσω δοκάρι και την αδυναμία του Δημολιού να διώξει στον αέρα, είδε τον Βασιλείου να κατεβάζει ανενόχλητος την μπάλα. Ωστόσο τον έκλεισε πολύ γρήγορα και δεν του επέτρεψε παρά να σουτάρει χλιαρά πάνω στο σώμα του, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, χωρίς να γίνεται απειλητική καμία από τις δύο ομάδες. Μία υποψία φάσης έγινε στο 42’ με το φάουλ του Κορέτα από τον άξονα να περνά ψηλά πάνω από τα δοκάρια, αλλά ο διαιτητής Βρέσκας είχε επιτρέψει στο τείχος να είναι πολύ κοντά στην μπάλα.

Οι φάσεις του δευτέρου μέρους

Ο Τηλυκράτης στα πρώτα λεπτά της επανάληψης έδειξε διάθεση να πιέσει και στο 48’ ο Κτενάς μετά από κόρνερ από τα δεξιά έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Νίκης, λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, αλλά αστόχησε. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Μακρυγιάννης ελίχθηκε ωραία σε θέση μέσα αριστερά της περιοχής, αλλά κλείστηκε από Μέτσε και Παρασκευαΐδη και το σουτ που επιχείρησε δεν είχε δύναμη, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει χαμηλά ο Τζήμας.

Για την επόμενη φάση χρειάστηκε να περάσουν δεκατέσσερα λεπτά. Στο 70’ ο Ζενούνης έπιασε από τον άξονα το μακρινό σουτ με το αριστερό, αλλά εκτινασσόμενος στη δεξιά του γωνία ο Καραγκούνης απέκρουσε και στη συνέχεια μπλόκαρε, αποσοβώντας και το κόρνερ. Στο 74’ από κόρνερ του Τηλυκράτη, η Νίκη έβγαλε κόντρα επίθεση με τον στόπερ της Ναουμίδη (!), ο οποίος πέρασε από τα δεξιά για τον Αλεξανδρή. Ο τελευταίος έκανε το σουτ στην κίνηση μέσα στην περιοχή, στέλνοντας όμως την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Τελευταία φάση του ματς το μακρινό και ευθύβολο σουτ του Ζενούνι λίγο πάνω από την εστία στο 93’, με τη Νίκη να πετυχαίνει έστω και δύσκολα τον σκοπό της.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Τζήμας, Αλεξανδρής, Δημολιός, Ναουμίδης, Παρασκευαΐδης, Πετράκος, Νικλητσιώτης (57’ Μαλακασιώτης), Μέτσε, Κορέτα, Τορεζάνι (68’ Ζενούνης), Κόλα (89’ Τσιουρέλης)

ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ: Καραγκούνης, Πολυχρονάκης (14’ Βρεττός), Καταγής, Μπουρδούβαλης, Ιασωνίδης, Τοντόροφ, Βασιλείου, Κτενάς (75’ Σιδέρης), Γεωργάκης (64’ Περιστέρης), Μακρυγιάννης, Κοντογιάννης

πηγή: magnesiasports.gr