Νίκη και μοναξιά στην κορυφή για Τηλυκράτη

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει ο Τηλυκράτης μετά τη νίκη του επί του ΠΑΣ Αμβρακικού στο “Πλάτωνας Γρηγόρης” και το στραβοπάτημα του Πανλευκάδιου στην Πρέβεζα. Ο Τηλυκράτης δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο μέρος απέναντι στην πολύ καλά στημένη ομάδα του Άρη Φερεντίνου και είχε την τύχη να προηγηθεί λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στο πρώτο λάθος των φιλοξενουμένων. Στο δεύτερο μέρος ο Τηλυκράτης ήταν ανώτερος πετυχαίνοντας άλλα δύο γκολ και χάνοντας ευκαιρίες για περισσότερα. Η κούραση ήταν εμφανής για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο μέρος, μετά και τον μαραθώνιο του κυπέλλου την Τετάρτη, με τον Παχή να κάνει πολύ καλή εμφάνιση.

Πολύ δυνατό ματς στα πρώτα λεπτά με αρκετό πάθος και από τις δυο πλευρές, την ομάδα του Τηλυκράτη να έχει τη μπάλα και να κάνει παιγνίδι και τον Αμβρακικό να τηρεί συντηρητική στάση, περιμένοντας τους γηπεδούχους. Σκοπός του Αμβρακικού ήταν οι αντεπιθέσεις μετά από κλεψίματα στο χώρο του κέντρου, όπως και έγινε μόλις στο 4′ όταν ο Χασάι έκανε το πρώτο σουτ του αγώνα βγαίνοντας στην κόντρα, σουτ που δεν ανησύχησε όμως τον Σκιαδά.

Ο Τηλυκράτης γύρισε τη μπάλα για όλο το πρώτο μέρος, προσπαθώντας να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, τόσο από τον άξονα όσο και από τα πλάγια, χωρίς όμως να τα καταφέρνει. Η άμυνα του Αμβρακικού ήταν υποδειγματική και η εστία του Παχή απειλήθηκε μόνο από μακρινά σουτ, όπως στο 13ο λεπτό όταν ο Δημουλιάς από τη γραμμή της περιοχής σούταρε και η μπάλα πέρασε ξυστά άουτ.

Η μοναδική φορά που που πέρασε η μπάλα από τον άξονα, ήταν στο 30′ όταν ο Περιστέρης βρέθηκε στην περιοχή δεχόμενος μια ψηλή πάσα. Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος οριζοντιώθηκε και με ανάποδο ψαλίδι επιχείρησε να ανοίξει το σκορ, όμως ο Παχής έπεσε και έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Στο κόρνερ και πάλι σουτ εκτός περιοχής από τον Ορφανό, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 42ό λεπτό και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δυο ομάδες θα πάνε με το 0-0 στα αποδυτήρια, σε μια μακρινή και ακίνδυνη μπαλιά ο Γεωργάκης έτρεξε να πιέσει αμυντικό και τερματοφύλακα του Αμβρακικού, οι δυο τους δεν συνεννοήθηκαν σωστά και ο Γεωργάκης έκλεψε για να πλασάρει κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος και στο 54′ ο Περιστέρης μετά από ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έσπασε όμορφα τη μπάλα στο πέναλντι, εκεί που κινούνταν ο Ορφανός κι αυτός έκανε το σουτ που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 60′ και πάλι ο Περιστέρης μαγική κάθετη στον κενό χώρο από τον άξονα, θα βγάλει τετ α τετ τον Ορφανό, αυτός θα πλασάρει τον Παχή, όμως η μπάλα θα καταλήξει χιλιοστά δίπλα από το δοκάρι της εστίας. Στο 67′ ο Ιασωνίδης σε παρόμοια φάση τον Γεωργάκη, αυτός θα κάνει το πλασέ όμως ο τερματοφύλακας του Αμβρακικού θα αποκρούσει με το πόδι. Στο 72′ ο Τηλυκράτης θα κερδίσει πέναλντι σε ανατροπή του Ορφανού, ο Περιστέρης θα στήσει τη μπάλα στα 11 βήματα όμως ο Παχής θα πέσει στη σωστή γωνία κρατώντας το 1-0.

Ο Αμβρακικός προσπάθησε να βγει στην επίθεση ψάχνοντας κάτι καλό όμως δεν τα κατάφερε στο τελείωμα, όπως όταν ο Μπεκιάρης βρέθηκε στην περιοχή όμως έχασε το κοντρόλ, και ο Χασάι που κόπηκε πριν προλάβει να κάνει το σουτ, λίγα λεπτά αργότερα. Το εύθραυστο 1-0, που ανησυχούσε τόσο πολύ τους γηπεδούχους, όσο και οι χαμένες ευκαιρίες, μήπως και μιλήσει και πάλι ο νόμος του ποδοσφαίρου, άλλαξε στο 75′ όταν ο Δημουλιάς με δυνατό σουτ από τη γραμμή της περιοχής και δεξιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Στο 81ο λεπτό ο Σταύρου που είχε  περάσει στο ματς από το 69′, βρέθηκε στην περιοχή και πήρε το ριμπάουντ μετά από σουτ του Δημουλιά που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και με κεφαλιά έγραψε το τελικό 3-0.

Πολύ καλή η διαιτησία του Γκούμα και των βοηθών αξίζει να σημειωθεί.

Διαιτητής: Γκούμας   Βοηθοί: Χουλιάρας-Πάσχος