Σούπερ Νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ

Συνεχίζει τις μεγάλες εμφανίσεις η Νίκη Λευκάδας, που μετά το διπλό στον Αθηναϊκό κατατρόπωσε και τον ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά στο κλειστό της Λευκάδας. Η φιλοξενούμενη ομάδα έδειχνε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και στα 3 πρώτα δεκάλεπτα να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, να έχει σχεδόν πάντα το προβάδισμα, το οποίο έφτασε και στους 12 πόντους λίγο πριν το ημίχρονο. Η Νίκη από την πλευρά της δεν πτοήθηκε καθόλου από το γεγονός και με μεγάλα σερί στις αρχές κυρίως των δεκαλέπτων έφερνε το ματς στα ίσια και έπαιρνε ακόμα και το προβάδισμα, έστω με μικρή διαφορά. Οι αθλήτριες του ΠΑΟΚ με την εμπειρία τους κυρίως είχαν πάντα την απάντηση. Όλα αυτά όμως μέχρι και 5 λεπτά πριν το τέλος.

Σ’ εκείνο το σημείο η εικόνα του παιγνιδιού άλλαξε με μιας και αυτό οφείλεται στο μεγάλο πάθος που έδειξε η Νίκη σαν ομάδα, στην πίστη για το αποτέλεσμα, στη θέληση, στη στήριξη που έδειξε ο φίλαθλος κόσμος της Λευκάδας… Μέσα σε 5 μόλις λεπτά και με ένα συγκλονιστικό σερί της τάξης του 18-0 η Νίκη σκόρπισε την ομάδα του ΠΑΟΚ, που αποσβολωμένη κοιτούσε τις παίκτριες της Νίκης να σκοράρουν από παντού. Τζέινι Σμιθ, Αρίγια Κρουκ, Δήμητρα Καμπουράκη και Μαντώ Ψυχογιού ξεσήκωσαν τους φιλάθλους που ξέσπασαν σε ένα συνεχόμενο χειροκρότημα για τη μεγαλειώδη αυτή νίκη και τη σπουδαία ανατροπή του τελευταίου 5λέπτου.

Το παιγνίδι ξεκίνησε με δυνατές μονομαχίες και πολλές χαμένες επιθέσεις και από τις δυο πλευρές. Κάποια λάθη όπως και τα αρκετά επιθετικά ριμπάουντ έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να πετύχει τα καλάθια που του έδωσαν και το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου, όπου και έληξε 11-17.

Δεύτερο δεκάλεπτο και η πρώτη αντίδραση από τη Νίκη που πήρε κεφάλι με 18-17 στο σκορ με ένα σερί 7-0. Ο ΠΑΟΚ συνήλθε γρήγορα και το 7-0 έγινε 7-9 εγκλωβίζοντας τις παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα με ασφυκτική πίεση σε όλο το γήπεδο. Το δεύτερο ημίχρονο έληξε με το 30-37 υπέρ των φιλοξενουμένων και την Σμιθ να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της Νίκης, έχοντας σε εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη 100% σε 3 σουτ τριών πόντων.

Στην επανάληψη και στα πρώτα λεπτά παίχτηκε το ίδιο έργο. Με Σμιθ και Κρουκ να μπαίνουν πραγματικά στο πετσί του ρόλου τους έκαναν ξανά το 7-0 που στη συνέχεια έγινε 7-10 και 37-47. Τη σκυτάλη σε εκείνο το σημείο πήρε η Δήμητρα Καμπουράκη, που με 2 τρίποντα έδωσε νέα πνοή στην προσπάθεια των κοριτσιών και καθήλωσε από εκείνο το σημείο τη μέγιστη διαφορά στους -4 πόντους, όπου και ήταν η διαφορά του σκορ με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος ξεκινώντας μαρτυρούσε ότι θα δούμε ένα ατελείωτο ματς που θα πάει στις βολές και στον πόντο των τελευταίων δευτερολέπτων. Η Αρίγια Κρουκ σε εκείνο το σημείο, με απόλυτη πίστη στον εαυτό της όμως έδειξε πως δεν είχε όρεξη για τέτοια. Με προσωπικά καλάθια έδωσε το προβάδισμα 61-57, η Σμιθ συνέχισε βάζοντάς τα με όλες τις αντιπάλους κάτω από τη ρακέτα, η Μαντώ ευστόχησε στο πιο κρίσιμο σουτ τριών πόντων και η Καμπουράκη αποτέλειωσε τον ΠΑΟΚ με 3 σουτ τριών πόντων διαμορφώνοντας το τελικό 76-62.

Δεκάλεπτα: 11-17, 30-37, 48-52, 76-62