Νίκη στην εκπνοή για τη Δόξα

Μια αγχωτική αλλά και συνάμα πολύ σπουδαία νίκη πέτυχε η Δόξα ενάντια στην ομάδα της Λιβαδειάς, με το τελικό σκορ να αποδίδει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού. Ήταν μια πολύ δύσκολη αναμέτρηση για την ομάδα της Λευκάδας, που κατάφερε τελικά να επικρατήσει. Η Δόξα είχε στον πάγκο της το νέο προπονητή Φώτη Τακιανό και κανείς δεν ήξερε τι να περιμένει.

Η ομάδα παρουσιάστηκε λίγο μουδιασμένη και αγχωμένη. Αυτό φάνηκε και από το ξεκίνημα του παιχνιδιού. Η Δόξα ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου με 12-6 δείχνοντας όρεξη και διάθεση να παλέψει δυνατά. Αμέσως απάντησε η Λιβαδειά και μείωσε αρχικά και ύστερα ισοφάρισε το σκορ. Με πρώτο βιολί τον Καρύδα η Δόξα επέβαλλε ένα γρήγορο ρυθμό στο ματς και κατάφερε να πάρει ξανά το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Άξιος συμπαραστάτης ο Τσαλδάρης που σκόραρε όταν χρειαζόταν. Από την ομάδα της Λιβαδειάς ο Γκαγκαλούδης (ο καλύτερος κατά πολλούς play maker της Α2) πάλευε μόνος του. Το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 22-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Λιβαδειά βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα με τους Βουκαντίνοβ, Βούλγαρη και Μαχαίρα κι έτσι ισορρόπησε το ματς. Η Δόξα κόλλησε στην επίθεση και σκόραρε μόνο 10 πόντους. Σκορ ημιχρόνου 32-33. Όλα έδειχναν ότι θα ακολουθήσει μεγάλη μάχη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο κόσμος που βρέθηκε στο κλειστό της Λευκάδας παρακολούθησε ένα από τα πιο όμορφα και συναρπαστικά ματς που έχουν γίνει. Οι ομάδες έδειχναν σε κάθε ευκαιρία πόσο ήθελαν αυτή τη νίκη. Ο Γκαγκαλούδης συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα της Δόξας τόσο με τα μακρινά σουτ (5/10 τρίπ.) όσο και με τις διεισδύσεις του και τις ασίστ που μοίραζε στους συμπαίχτες του. Η Δόξα με πρωταγωνιστές τους Καρύδα και Χρυσόπουλο έδινε τη δική της μάχη. Το σκορ είχε συνεχόμενες εναλλαγές στο προβάδισμα και καμιά ομάδα δε μπορούσε να ξεφύγει. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 52-54 με τον Γκαγκαλούδη να σκοράρει τρίποντο σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου.

Κάπως έτσι και με αυτή τη διακύμανση στο σκορ φτάσαμε στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Με καλάθι του Γκαγκαλούδη η Λιβαδειά προηγήθηκε με 72-73, 6’9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού. Μετά από time out, ο Καρύδας πήρε τη μπάλα από την επαναφορά και με μια δυναμική διείσδυση σκόραρε ένα από τα πιο αποφασιστικά καλάθια της χρονιάς για τη Δόξα. Στο 1’1 που απέμενε ο Γκαγκαλούδης αστόχησε στο τρίποντο που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του.

Τελικό σκορ 74-73. Κορυφαίοι για τη Δόξα οι Καρύδας, Χρυσόπουλος, Τσαλδάρης και Μανούσος ενά για τη Λιβαδειά διακρίθηκαν οι Γλαγκαλούδης, Βουκαντίνοβ, Βούλγαρης και Μαχαίρας.

Τεράστιας σημασίας νίκη λοιπόν για τη Δόξα, που όμως το μόνο που εξασφαλίζει είναι χρόνος για το νέο προπονητή να περάσει τη δική του φιλοσοφία και να παρουσιάσει την ομάδα όπως αυτός θέλει. Ο χρόνος δεν είναι υπέρ του Φώτη Τακιανού, αφού τα παιχνίδια είναι συνεχόμενα και ταυτόχρονα πολύ δύσκολα. Να δούμε λοιπόν αν όντως αυτή η αλλαγή προπονητή χρειαζόταν και αν θα έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΛΙΒΑΔΕΙΑ 74-73
Δεκάλεπτα: 22-17, 32-33, 52-54, 74-73
Διαιτητές: Καλδίρης, Τσώνος, Καραβίτης

ΔΟΞΑ (Τακιανός): Βαγενάς, Τσαλδάρης 13 (2/6 τριπ.), Κούτρας 4, Καρύδας 20 (8/12 διπ., 0/5 τριπ.), Χρυσόπουλος 19 (2/3 τριπ.), Μανούσος 12 (11 ριμπ.), Κανονίδης 4, Κέτζο 2.

ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Μάγειρας): Βουκαντίνοφ 9, Νταούλιας, Τερματσίδης, Χάλαρης, Γκαγκαλούδης 34 (7/7 βολές, 6/11 διπ., 5/10 τριπ.), Μαχαίρας 14 (8 ριμπ.), Σταύρου 5, Βούλγαρης 8 (2), Καλαμπάκας 3 (1), Δημητριάδης