“Περίπατος” για τη Νικόπολη επί της ΑΛΦΑ 93 Αγρινίου

Μια ακόμη εύκολη εντός έδρας νίκη πέτυχε η Νικόπολη, αυτή τη φορά επί της ΑΛΦΑ 93′ Αγρινίου με σκορ 99-54.
Η Άλφα Αγρινίου αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στην έναρξη του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 7-13, ωστόσο κάπου εκεί οι φωνές του Κώστα Παπίρη «ξύπνησαν» τους παίχτες της Νικόπολης και με οδηγό τον Παπαμιχαήλ που επέστρεψε μετά από πολύμηνη αποχή λόγω τραυματισμού, και τον Κιτσαντά που πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με 22-15.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Νικόπολη έπαιξε ασφυκτική άμυνα και επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πετύχουν μόλις 11 πόντους, ενώ την ίδια στιγμή η Νικόπολη σημείωσε 29 πόντους έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Νίκα. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ να είναι 51-26.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νικόπολη συνέχισε την πιεστική άμυνα αυξάνοντας τη διαφορά στο +37 (63-26) ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι η ΑΛΦΑ Αγρινίου έκανε 5 περίπου λεπτά για να σκοράρει το πρώτο της καλάθι! Η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τη Νικόπολη να προηγείται με 44 πόντους (80-36) και έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παπίρης είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα εν όψει της συνέχειας με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 99-54.
Για τη Νικόπολη ξεχώρισαν ο Νίκας με 29 πόντους και ο Μπάλλας με 20, ενώ για την ΑΛΦΑ ο Κουβέλης με 14 και ο Σταυρόπουλος με 13.
Τα δεκάλεπτα: 22-15, 51-26, 80-36, 99-54
ΣΚ Νικόπολη (Παπίρης-Πολίτης): Μπακάλης, Αργυρός 8, Κιτσαντάς 9, Τσιτσώνης 3, Ροντογιάννης 11, Παπαμιχαήλ 2, Βασιλειάδης , Βαβέτσης , Νίκας 29, Μακρόπουλος 8, Αγραπιδάκης 9, Μπάλλας 20.
ΑΛΦΑ 93′(Καραπιπέρης): Στραβοδήμος, Διαμάντης 3, Θεοδωρακάκος, Σταυρόπουλος 13, Κουβέλης 14, Σωτηρόπουλος 3, Κορόζης, Τσέπας 4, Βατίστας 5, Θεοφάνης 3, Παρθένης 4, Κουδούνας 5.
πηγή:atpreveza.gr