Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά, Νικόπολη Πρέβεζας-ΑΟ Βόνιτσας 87-59!

Ο ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας επικράτησε με το επιβλητικό 87-59 του ΑΟ Βόνιτσας στο ντέρμπι κορυφής του Α΄ Ομίλου, μπροστά σε εκατοντάδες φιλάθλους και των δύο ομάδων και αναδεικνύεται το απόλυτο «αφεντικό» στον όμιλο, πατώντας την κορυφή της βαθμολογίας.

Παρά την κρισιμότητα του αγώνα, η εξέλιξη της αναμέτρησης έφερε το ροζ φύλλο αγώνα με ευκολία στα χέρια του Κώστα Παπίρη και των παικτών τους (νοκ-άουτ ο τραυματίας Παπαμιχαήλ), καθώς ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο (24-10 τελικό σκορ), η Νικόπολη έδειξε στο παρκέ πως δεν θα αφήσει να αμφισβητηθεί η εντός έδρας κυριαρχία της.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν γρήγορα το 11-2 και το 13-5 και ένα τρίποντο του Ντίνου Τσιτσώνη διαμόρφωσε το 21-6. Ένα εντυπωσιακό «τελείωμα» του Μακρόπουλου έφερε μάλιστα τη διαφορά στους 17 (23-6).

Η Βόνιτσα αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε αρχικά σε 24-17 (λέι-απ Κακιούζης) και 29-23 (τρίποντο Θειακός). Εκεί η Νικόπολη «έσφιξε» σημαντικά την άμυνά της (χαρακτηριστικό είναι πως οι φιλοξενούμενοι έβαλαν μόλις 2 πόντους μέχρι το ημίχρονο), βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση με τους Τσιτσώνη, Βασιλειάδη, Ροντογιάννη και έκαναν το 50-31 (σκορ ημιχρόνου).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νικόπολη κατάφερε να διατηρήσει τη μεγάλη διαφορά στο σκορ και «έχτισε» με ένα ξέσπασμα και ένα πλεονέκτημα 25 πόντων (70-45).

Το δεκάλεπτο «έκλεισε» τελικά στο 72-50.

Η τελευταία περίοδος απλώς πιστοποίησε πως η ήττα του πρώτου γύρου ήταν μία «κακή παρένθεση» για τη Νικόπολη, η οποία δείχνει πως… φορτσάρει σιγά-σιγά για το στόχο της, που δεν είναι άλλος από την άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Διαιτητές: Λιότσος-Σταθόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 50-31, 72-50, 87-59

ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Παπίρης-Πολίτης): Μπακάλης, Αργυρός 12, Κιτσαντάς 3, Τσιτσώνης 15, Ροντογιάννης 7, Παπαμιχαήλ, Βασιλειάδης 5, Πιστιόλας, Νίκας 14, Μακρόπουλος 9, Αγραπιδάκης 2, Μπάλλας 20.

ΒΟΝΙΤΣΑ (Ζαβιτσάνος): Κακιούζης 14, Μπουρσίνος, Αρέθας 8, Πυριώτης, Περλής 18, Σκαμπαγιάννης, Μάρης 2, Θειακός 13, Κατωπόδης 2, Μαζαράκης, Βλάχος 2, Παπαγιάννης.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Παναγιώτης Τσόγκας, Δημήτρης Πάτσης

πηγή: atpreveza.gr