Δυνατό τεστ και χρήσιμα συμπεράσματα για τη Νικόπολη παρά την ήττα με 56-71 από τον “Χαρίλαο Τρικούπη”

Τη δυνατότητα να τεστάρει παίχτες και συστήματα απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο είχε ο προπονητής της Νικόπολης Κώστας Παπίρης, στο φιλικό αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο ΔΑΚ Πρέβεζας το απόγευμα της Κυριακής.

Η Νικόπολη υποδέχθηκε τον Γ.Σ. «Χαρίλαο Τρικούπης» που θα αγωνίζεται στη Β’ Εθνική και στα πρώτα δύο δεκάλεπτα ήταν αρκετά άστοχη ενώ είχε και φανερά προβλήματα στην άμυνα, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μεσολογγίου να προηγηθεί με 13-24 στο πρώτο δεκάλεπτο και 20-48 στο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης είχε εντελώς διαφορετική εικόνα, αφού οι παίχτες του Κώστα Παπίρη έπαιξαν ασφυκτική άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί 24-2 με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 44-50.

IMG 6823

Η Νικόπολη συνέχισε να πιέζει και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι παίχτες του Χαρίλαου Τρικούπη ήταν εύστοχοι και έχτισαν και πάλι μια μικρή διαφορά ασφαλείας, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 56-71 υπέρ των φιλοξενούμενων.