Νέα ήττα του Εθνικού Φιλιππιάδας, 2-1 από τον Οικονόμο Τσαριτσάνης

Τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς κατάφερε να πάρει ο Οικονόμος Τσαριτσάνης και μάλιστα με ανατροπή, στην δύσκολη προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν αρκετά νωρίς να πετύχουν γκολ αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους.

Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν θα… κρατήσει για πολύ, καθώς τέσσερα λεπτά μετά, ο Καραγκούνης με εκτέλεση πέναλτι θα ισοφαρίσει σε 1-1.

Από εκεί και πέρα και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν γκολ χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Το δεύτερο ημίχρονο πήγε περισσότερο στη δύναμη, χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Ο Οικονόμος ήταν καλύτερος, πίεσε τον αντίπαλο και απόρροια της υπεροχής του ήταν να φτάσει σε δεύτερο γκολ και πάλι με τον Καραγκούνη, χαρίζοντας στην ομάδα του μια σημαντική νίκη.

Να σημειώσουμε ότι και οι δύο ομάδες αγωνιζόταν με σημαντικές απουσίες ενώ παράπονα εκφράστηκαν και από τις δύο πλευρές για τη διαιτησία του κ. Μπλούνα.

Το φιλμ του αγώνα

4΄ Εκτέλεση φάουλ του Καμπέρη διώχνουν οι αμυντικοί του Εθνικού.

7΄ Εκτέλεση κόρνερ του Καμπέρη με τη μπάλα να περνάει απ όλους και τελικά να διώχνουν σε νέο κόρνερ οι αμυντικοί.

10΄ Πλασέ του Παναγιωτόπουλος από κοντά μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Γούπος.

11΄ Μετά από σέντρα του Διαμαντόπουλου ο Παναγιωτόπουλος θα πάρει την κεφαλιά και θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

15΄ Πέναλτι για τον Οικονόμο που κέρδισε ο Μαχαίρας, το εκτέλεσε εύστοχα ο Καραγκούνης και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

21΄ Εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή του Χρηστογιάννη, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

25΄ Σουτ του Γήτα μετά από κεφαλιά πάσα του Παναγιωτόπουλου λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γούπου.

28΄ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Οικονόμου, ο Κορομηλάς δεν προλαβαίνει να μπει στην πορεία της μπάλας που καταλήγει άουτ.

45΄+ Δυνατό σουτ του Χρηστογιάννη από το ύψος της περιοχής, εντυπωσιακά έδιωξε ο Γούπος.

59΄ Εκτέλεση φάουλ του Γήτα πάνω από τα δοκάρια του Γούπου.

63΄ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαγεωργίου, η μπάλα βρήκε στον Κορομηλά και ο Καραγκούνης με σουτ μέσα από την περιοχή θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1

81΄ Εκτέλεση φάουλ του Γήτα απευθείας άουτ.

90΄+ Σουτ του Μπαλή πέρασε άουτ.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Καλτέκης-Φώλλας): Γούπος, Μάνικος, Μαχαίρας, Σιάτρας, Κορομηλάς, Μπαλής, Βελετάνης (51’ Σενκάι), Παπαγεωργίου, Γκαμπέτας (90’+ Παπαδήμος), Καραγκούνης, Καμπέρης (76’ Καψιώχας).

Εθνικός Φιλιππιάδας (Γιάννος): Μπαντής, Μαλλάτος, Διαμαντόπουλος, Δημουλάς, Άτσκα, Παπαβασιλείου, Μάλλιος (20’ Τσακανίκας λ.τ), Κομνός, Παναγιωτόπουλος, Γήτας, Χρηστογιάννης.

Του Ανδρέα Νικούλη (Ράδιο Ελασσόνα 88.4)