Ολική ανατροπή στην εκπνοή για Σφακιώτες

Ολική ανατροπή στο 90+ για τον ΠΑΣ Σφακιωτών, που μέχρι και το 87ο λεπτό βρισκόταν πίσω στο σκορ από ένα αστείο γκολ που δέχτηκε στα μισά του πρώτου μέρους. Την ώρα που κάποιοι φίλαθλοι των γηπεδούχων σκέφτονταν με ποιο τρόπο θα καλύψουν το χαμένο έδαφος από αυτή την αναμέτρηση και την απώλεια της πρωτιάς, οι παίκτες του Π. Πολίτη έφεραν το ματς στα ίσια και στην καλύτερη στιγμή τους στο δεύτερο μέρος, ενώ δυο λεπτά μετά και στις καθυστερήσεις πέτυχαν το γκολ της νίκης ξεσπώντας σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Οι δυο ομάδες μπήκαν αναγνωριστικά στον αγωνιστικό χώρο,μέχρι το τέταρτο όμως οι γηπεδούχοι βγήκαν στην επίθεση έχοντας δυο καλές στιγμές για να ανοίξουν στο σκορ, στο 14′ με τον Ζάτσε από δεξιά να σεντράρει και να βρίσκει τον Σάντα στο πέναλτι, όμως το σουτ που δοκίμασε ο παίκτης των Σφακιωτών κατέληξε πάνω από τα δοκάρια. Και λίγο μετά, στο 18′ ο Ζάτσε έκανε ένα πλασαριστό σουτ από αριστερά, η μπάλα όμως πέρασε ξυστά από το αριστερό κάθετο της εστίας του Οδυσσέα.

Στο 25′ και σε φάουλ που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι από αριστερά, ο Κυριακίδης εκτέλεσε, η μπάλα πήγε στα χέρια του Χαλκιόπουλου που έδειξε προς στιγμήν να ελέγχει, όμως στη συνέχεια η μπάλα έφυγε από τα χέρια του καταλήγοντας στην εστία και στο 0-1 για τον Οδυσσέα Νυδριού. Στο 41′ και πάλι σε φάουλ του Κυριακίδη, ο Χαλκιόπουλος αυτή τη φορά θα στείλει τη μπάλα κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή προσπαθώντας να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, που με το υπέρ της 0-1 στάθηκε συντηρητικά, ενώ έψαξε σε κάποιες φάσεις το γκολ στην αντεπίθεση. Μέχρι το 70′ όπου και ένα σουτ του Ζάτσε από κοντινή θέση έδιωξαν οι αμυντικοί του Οδυσσέα σε κόρνερ, οι γηπεδούχοι έδειχναν εγκλωβισμένοι. Ο Οδυσσέας με φαρμακερές αντεπιθέσεις έφτασε κοντά στο 0-2, όμως η τελική προσπάθεια δεν ήταν αυτή που έπρεπε, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να τελειώσουν το ματς. Μεγαλύτερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 82′ με τον Χρυσοβιτσάνο να βρίσκεται στην περιοχή με φάτσα προς το τέρμα, όμως το σουτ που δοκίμασε, βρήκε σε πόδι αμυντικού των Σφακιωτών και κατέληξε ψηλά σε κόρνερ.

Ο ΠΑΣ Σφακιωτών που δεν παράτησε σε καμιά περίπτωση το ματς και συνέχισε να πιέζει μέχρι το τέλος, είδε τις προσπάθειές του να αποδίδουν καρπούς στο 87′, όταν ο Καρτάνος με σουτ νίκησε τον Πέτκοφ βάζοντας φωτιά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν, πίεσαν σε κάθε μέτρου του γηπέδου στον ελάχιστο χρόνο που απέμεινε, και τελικά δικαιώθηκαν, όταν ο Κτενάς εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα του Οδυσσέα, το οποίο προήλθε από την πίεση των γηπεδούχων, βρέθηκε στην περιοχή απέφυγε αντίπαλο αμυντικό και πλάσαρε τον Πέτκοφ για να χαθεί στη συνέχεια στις αγκαλιές των συμπαικτών του.

Διαιτητής: Ρούσος Ν.  Βοηθοί: Πάσχος,  Παναγιωτόπουλος