“Χατ τρικ” ο Φλίγκος, 3-0 ο Ολυμπιακός τον Θεσπρωτό

Νικηφόρα έκλεισε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής ο Ολυμπιακός Βόλου. Χωρίς να… ιδρώσουν ιδιαίτερα οι «ερυθρόλευκοι» και με πρωταγωνιστή τον Κώστα Φλίγκο, ο οποίος πέτυχε «χατ τρικ» νίκησε με 3-0 τον Θεσπρωτό, σημειώνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη. Παρέμειναν στην 2η θέση της βαθμολογίας, καθώς ο Απόλλων Λάρισας νίκησε με 5-0 τη Νίκη Βόλου και αναδείχθηκε πρωταθλητής χειμώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τον Θεσπρωτό, κατάφερε ωστόσο να πετύχει γκολ στο 35′, ενώ στην επανάληψη σκοράροντας δύο τέρματα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (58′-61′), «καθάρισε» το παιχνίδι. Από εκείνο το σημείο και μετά οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν συντήρηση δυνάμεων και έφτασαν σε μια άνετη νίκη.

Πως έπαιξε ο Ολυμπιακός
Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν το παιχνίδι με τερματοφύλακα τον Κατσούλη, ενώ οι Στουρνάρας και Ιωαννίδης ήταν οι δύο ακραίοι οπισθοφύλακες (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα). Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Ντόικιτς και Ζώνας. Στον άξονα έπαιξαν οι Πότσι και Οικονόμου, οι Μουκάμ και Δωματάς ήταν οι παίκτες που αγωνίστηκαν στις πτέρυγες (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), ενώ ο Μασάντο ήταν ο επιτελικός μέσος. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Φλίγκος.

Μέτριος ο Ολυμπιακός στο α’ μέρος
Μετριότατη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» εγκλωβίστηκαν στο παιχνίδι του Θεσπρωτού, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν ψηλά, να μην αφήνουν διαδρόμους για τους παίκτες του Ολυμπιακού, έχοντας πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία.
Οι ποδοσφαιριστές του Τίμου Καβακά είχαν ανούσια υπεροχή, δεν είχαν ρυθμό στο παιχνίδι τους, έλειψε η ταχύτητα, ενώ δεν μπορούσαν να πλαγιοκοπήσουν την αντίπαλη άμυνα, αλλά ούτε και να περάσει ο Μασάντο τις κάθετες μπαλιές για τον Φλίγκο.
Με το ζόρι η μπάλα έφτανε στην αντίπαλη περιοχή, τα λάθη ήταν πάρα πολλά από πλευράς Ολυμπιακού, με τον Θεσπρωτό, όπως προαναφέραμε να παίζει καθαρά, χωρίς σκοπιμότητες και φάουλ, δυσκολεύοντας την ανάπτυξη του παιχνιδιού του Ολυμπιακού.
Οι τελικές επιθετικές προσπάθειες των «ερυθρολεύκων» στο πρώτο ημίχρονο ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, με τον κόσμο του Ολυμπιακού, ο οποίος αψήφησε το κρύο και έδωσε το «παρών» στο Πανθεσσαλικό, να αποδοκιμάζει αρκετές φορές τους παίκτες, για την εμφάνιση και τον τρόπο παιχνιδιού.
Χρειάστηκε να περάσουν 30 λεπτά για να βρεθεί κάποιος παίκτης του Ολυμπιακού σε θέση βολής. Ο Στουρνάρας έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, από μπαλιά του Οικονόμου, ο αμυντικός των “ερυθρολεύκων” από πολύ πλάγια θέση σούταρε με δύναμη, με τη μπάλα να φεύγει άουτ, δίχως να ανησυχήσει ο Κωνσταντάκος.
Στη δεύτερη καλή στιγμή του Ολυμπιακού στο παιχνίδι, το σκορ άνοιξε. Στο 35′ ο Μουκάμ πάσαρε στον Μασάντο στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Πορτογάλος έβγαλε μπαλιά στον Φλίγκο μέσα στην περιοχή και αυτός με πλασέ έγραψε το 1-0.
Από εκεί και πέρα, στα υπόλοιπα δέκα λεπτά, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.
Μάλιστα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Θεσπρωτός λίγο έλειψε να κάνει το 1-1. Ο Βιτώρος εκτέλεσε φάουλ, ο Νόνης πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κατσούλη.

«Καθάρισε» ο Φλίγκος σε τεσσερα λεπτά

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Καβακάς έκανε δύο αλλαγές, ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Σταύρου και Σουάνη, στις θέσεις των Πότσι και Ιωαννίδη αντίστοιχα. Ο Σουάνης έκανε ντεμπούτο με την φανέλα του Ολυμπιακού. Ο Ολυμπιακός διαφοροποίησε τη διάταξη σε 3-5-2, ο Στουρνάρας έγινε τρίτος στόπερ, με τους «ερυθρόλευκους» να παίζουν με δύο επιθετικούς (Σουάνη και Φλίγκο).
Πολύ γρήγορα ο Ολυμπιακός πέτυχε δύο γκολ και «καθάρισε» το παιχνίδι, αφού πρώτα ο Θεσπρωτός λίγο έλειψε να κάνει το 1-1. Ήταν το 52′ όταν ο Ντόκος μετά από ωραία μπαλιά του Γιάκου βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, σούταρε, με τον Κατσούλη να αποκρούει σωτήρια και να κρατά το 1-0 για τον Ολυμπιακό.
Για να φτάσουμε στο 58′ όπου έγινε το 2-0 για τον Ολυμπιακό. Ο Οικονόμου με ατομική προσπάθεια πέρασε τρεις αντιπάλους, ανατράπηκε, ο διαιτητής άφησε το πλεονέκτημα, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Φλίγκο μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ο οποίος εύκολα με πλασέ έκανε το 2-0.
Τρία λεπτά αργότερα, ο Φλίγκος πέτυχε «χατ τρικ», σημειώνοντας το 16ο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα. Ο επιθετικός των «ερυθρολεύκων» έφυγ στην κόντρα επίθεση, “χόρεψε” τον αντίπαλό του, τον Νόνη και τον τερματοφύλακα Κωνσταντάκο, για να γράψει εύκολα το 3-0.
Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια κατέβασε ταχύτητα, καθώς την Κυριακή υπάρχει και το παιχνίδι με την Ιστιαία, με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν συντήρηση δυνάμεων. Στο 68′ ο Μπίκας βρέθηκε μέσα στην περιοχή από πλάγια δεξιά, πλάσαρε άουτ στην εξωτερική πλευρά τον διχτύων του Κατσούλη.
Στο τελευταίο 20λεπτο δεν είχαμε αξιόλογες επιθετικές προσπάθειες, με εξαίρεση ένα σουτ του Σουάνη στο 85′ το οποίο πέρασε ψηλά άουτ, το σκορ έμεινε στο 3-0 και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την 11η φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα.

Διαιτητής: Βουρνέλης, Βοηθοί: Τοροσιάδης, Μποζατζίδης
Κίτρινες: Σούκιας
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Κατσούλης, Στουρνάρας, Ιωαννίδης (46′ Σουάνης), Ντόικιτς, Ζώνας, Πότσι (46′ Σταύρου), Οικονόμου (65′ Ευθυμιάδης), Δωματάς, Μουκάμ, Μασάντο, Φλίγκος
ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κωνσταντάκος, Ηλίας, Μυρσινιάς, Νόνης, Πάνος, Βιτώρος, Μέμμος (65′ Μπλέτσας), Γιάκος (77′ Πολυχρονιάδης), Ντόκος, Σούκιας, Μπίκας (90′ Κωστάκης).

πηγή: goalpost.gr