Πέρασε από το Μαρτίνο η ΑΕ Καραϊσκάκης με 0-1

Ένα πολύ σημαντικό διπλό πανηγύρισε η ΑΕ Καραϊσκάκης στο Μαρτίνο, καθώς επικράτησε με σκορ 1-0 του Οπούντιου.  Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Βασίλιεβιτς στο 44ο λεπτό.

Δεν τα κατάφερε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στην έδρα του το Μαρτίνο και υποχρεώθηκε σε νέα ήττα αυτή τη φορά από την περσινή δευτεραθλήτρια, ομάδα της ΑΕ Καραϊσκάκης.

Το τελικό 0-1 διαμορφώθηκε χάρη σε ένα γκολ που σημειώθηκε λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους από το Βασιλιεβιτς και ενώ οι γηπεδούχοι φώναζαν για οφ-σάιντ.

Η ΑΕ Καραϊσκάκης στο πρώτο 45λεπτο έδειξε καλύτερα στοιχεία, είχε κατοχή μπάλας και δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες στο βρεγμένο τερέν του Μαρτίνου, αφού προηγήθηκε ισχυρή βροχόπτωση πριν το ματς.

Με διαμορφωμένο το σε βάρος του 0-1 στην επανάληψη το Μαρτίνο προσπάθησε περισσότερο επιθετικά, δημιούργησε κάποιες φάσεις, οι φιλοξενούμενοι όμως διαχειρίστηκαν άριστα το ρυθμό του αγώνα και έφτασαν σε μια πολύ σημαντική εκτός έδρας επιτυχία. Μάλιστα όταν όλος ο Οπούντιος ήταν μπροστά πιέζοντας για το γκολ της ισοφάρισης θα μπορούσαν σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις να έχουν διπλασιάσει τις επιτυχίες τους.

Φάσεις και γκολ

4’: Σουτ του Χούσου έξω από την περιοχή, πέφτει ο Καρανάσος και παραχωρεί κόρνερ.

18’: Νέο επικίνδυνο σουτ του Χούσου αυτή τη φορά η μπάλα βρίσκει στην πλάτη του Πέππα και καταλήγει κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους φιλοξενούμενους.

23’: Πρώτη καλή στιγμή για τον Οπούντιο με τον Πέππα από δεξιά να δίνει για τον Κόκα, αυτός έκανε το γύρισμα πρόλαβαν οι αμυντικοί και έδιωξαν κόρνερ.

29’: Κόρνερ του Γυφτοκώστα, κεφαλιά του Καπετάνου η μπάλα έφυγε παράλληλα στο τέρμα χωρίς να τη βρει κανείς.

34’: Απ’ ευθεία φάουλ του Καπετάνου, πολύ όμορφα στο αριστερό του «Γ» ο Καρανάσος σε κόρνερ.

44’: Γύρισμα του Λάμπρου από αριστερά για τον Χούσο που σουτάρει δυνατά, παρεμβαίνει ο Βασίλιεβιτς που βρισκόταν οριακά καλυπτόμενος από τον Τσέλλο και το 0-1 για την ΑΕ Καραϊσκάκης.

49’: Μεγάλη στιγμή για το Μαρτίνο να κάνει το 1-1 σε φάουλ του Καντού και κεφαλιά του Πέππα από το ύψος της μικρής περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

50’: Ωραία κίνηση του Κόκα από αριστερά και σέντρα που εξελίχθηκε σε σουτ που έγλειψε το οριζόντιο δοκάρι του Καραγκούνη.

55’: Φάουλ του Καντού και δύσκολη απόκρουση του Καραγκούνη σε κόρνερ.

59’: Ο Καβαλάρης από τα αριστερά θα βρει τον αμαρκάριστο Καπετάνο που από κοντά θα πλασάρει άουτ.

64’: Μπαλιά του Πέππα για τον Κόκα το σουτ του οποίου θα φύγει κόρνερ. Στη φάση του κόρνερ ο Καντού θα σεντράρει και ο Τσέλλος με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα μόλις άουτ.

70’: Σέντρα από αριστερά του Λάμπρου, ο Βασίλιεβιτς αυτή τη φορά θα βρεθεί αμαρκάριστος στην περιοχή του Μαρτίνου, θα πέσει όμως στην πορεία της μπάλας με αυτοθυσία ο Κουτσούμπας και θα αποτρέψει το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων.

73’: Νέα προσπάθεια του Πέππα για τον Κόκα που θα πιάσει το γυριστό σουτ που θα αποκρούσει δύσκολα στη δεξιά του γωνία σε κόρνερ ο Καραγκούνης.

94’: Στην αντεπίθεση η μισή ομάδα της ΑΕ Καραϊσκάκης με αντίπαλο τον Καρανάσο, ο Καβαλάρης θα προτιμήσει να τελειώσει μόνος τη φάση, δίνοντας την ευκαιρία στον τερματοφύλακα του Οπούντιου να κάνει τη μεγάλη απόκρουση με τα πόδια και να αποτρέψει το βέβαιο γκολ, που θα διαμόρφωνε το ίδιο σκορ που είχε σημειωθεί πέρυσι μεταξύ των δύο ομάδων!

Η διαιτησία του Αθηναίου Φώτη Ντάουλα ήταν καλή. Για τη φάση του γκολ συμβουλεύτηκε τον επόπτη του, Κώστα Στάικο (ο άλλος ήταν ο Μιχάλης Νιδριώτης) που έδειξε σέντρα. «Κιτρίνισε» τους: Κόκα (9’), Δέδε (33’), Καρανάσο (44’), Δημητρέλη (85’) – Παπανίκου (35’), Χούσο (91’).

Οπούντιος Μαρτίνου (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καρανάσος, Κουτσούμπας, Κωτσαλάς Γ., Σπυριδάκης, Τσέλλος, Γκριτζάπης (62’ Κωτσαλάς Ν.), Πατσαρούχας (46’ Κακκάβας), Δέδες, Κόκα, Καντού (83’ Δημητρέλης), Πέππας.

Στον πάγκο έμειναν: Μπέντας, Στυλιανός, Τσίμας, Μεχμέτογλου.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου): Καραγκούνης,  Παπανίκου, Λάμπρου, Τσιμογιάννης, Χούσος, Κόλλινς, Βασίλεβιτς, Δημητρίου, Γυφτοκώστας (90’ Αβραμίδης), Καπετάνος (75’Μποτσινάκης), Ευαγγέλου (56’ Καβαλάρης)

Στον πάγκο: Βαλμάς, Μαργαρίτης, Μάλλιος, Ραχιώτης.

πηγή: efthia.gr