Παλικαρίσια νίκη του Εθνικού Φιλιππιάδας στην Ηγουμενίτσα

Παλικαρίσιο διπλό του Εθνικού Φιλιππιάδας στην Ηγουμενίτσα με 0-1, χάρη στο γκολ-φάουλ του Χρηστόγιαννη που κεραυνοβόλησε την εστία του Θεσπρωτού από τα 35 μέτρα στο 66ο λεπτό. Ο Εθνικός Φιλιππιάδας αγωνίστηκε από το 27′ με 10 παίκτες λόγω τραβηγμένης δεύτερης κίτρινης κάρτας στον Τσακανίκα. Παρ’ όλα αυτά οι παίκτες του Εθνικού έπαιξαν ψυχωμένα κι έψαξαν τη νίκη ακόμα και με αριθμητικό μειονέκτημα. Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα η εστία του Μπαντή, με την αμυντική λειτουργία του Εθνικού να λειτουργεί άψογα.

Ματς αναγνωριστικό στα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες, με τον Θεσπρωτό να περιμένει τον Εθνικό, δίνοντάς του κάποια μέτρα στο γήπεδο και χώρους για να κρατήσει τη μπάλα και να αναπτυχθεί. Διστακτικός ωστόσο και ο Εθνικός που αρκέστηκε στο να μετρήσει τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά, ενώ στη συνέχεια κράτησε το κέντρο αναγκάζοντας σε πολλά λάθη τους αντιπάλους που έδειχναν κομμένοι στη μέση μέχρι το 30′.

Στο 27′ σοκ για τον Εθνικό με αποβολή του Τσακανίκα για σκληρό φάουλ μετά απο δεύτερη κίτρινη. Την πρώτη κίτρινη την είχε δεχτεί λίγο πριν, στο 22ο λεπτό. Ο Θεσπρωτός αν και με παίκτη περισσότερο δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Μπαντή, και αρκέστηκε στο να γυρίζει τη μπάλα ψάχνοντας για κάποιο κενό και τη δημιουργία ρήγματος. Ο Εθνικός στο 37′ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, με τον Γήτα να δοκιμάζει να νικήσει τον Κωσταντάκο σουτάροντας από το κέντρο, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος το ίδιο σκηνικό με τους γηπεδούχους να έχουν μια ανούσια υπεροχή στην κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορούν σε καμιά περίπτωση να φτάσουν κοντά στον Μπαντή. Τα κάστανα από τη φωτιά για τον Εθνικό Φιλιππιάδας ανέλαβε να βγάλει ο Χρηστόγιαννης, ο οποίος στο 66′ κεραυνοβόλησε την εστία του Κωνσταντάκου με εκτέλεση φάουλ από τα 35 περίπου μέτρα.

Ο Θεσπρωτός από ‘κει και πέρα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά και πάλι η άμυνα του Εθνικού δεν υπέπεσε στο λάθος και απέδειξε άλλη μια φορά ότι δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι έχει δεχτεί μόνο ένα γκολ σε όλα το πρωτάθλημα μέχρι τώρα. Οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή στο 67′ με τον Καρύδη να πιάνει την κεφαλιά αλλά τη μπάλα να καταλήγει άουτ, ενώ λίγο μετά, στο 70’ ένα σουτ του Μπίκα έσωσε ο Μπαντής, διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ.

Θεσπρωτός (Παναγιώτης Χατζηπέτρου): Κωνσταντάκος, Μώκος (67’ Κοζάκης), Πανταζής (70’ Σαλταπίδας), Μήτσης, Καρύδης, Μητσέλος Α., Σουκρήογλου, Γεωργίου, Στεφανίδης, Τζερεμές, Μπίκας

Εθνικός Φιλιππιάδας (Ηλίας Μαγκάκης): Μπάντης, Χριστογιάννης, Κόμνος, Γιαννούλης (51’ Νικολαΐδης), Μαλλάτος, Λέντζος, Κολιάκης (90+2’ Ανδρικόπουλος), Τσακανίκας, Παπαρούνας (75’ Ρακόπουλος), Γήτας, Λάππας