Στον τελικό ο Πανλευκάδιος για το ντέρμπι της χρονιάς

Mε νίκη προχώρησε στα Play off  ο Πανλευκάδιος, αποκλείοντας τον Απόλλωνα Πάργας από τη συνέχεια του πρωταθλήματος, χάρις στο γκολ του Τουλκερίδη από τη λευκή βούλα στο 67ο λεπτό. Ένα πέναλτι που εξόργισε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι και υποστηρίζουν ότι ήταν εκτός περιοχής, ήταν αφορμή και για την αποβολή του Γκόγκα, αλλά και για το τέλος του παιγνιδιού στην ουσία, μιας και από ‘κει και πέρα δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο.

Ο Πανλευκάδιος του οποίου και ανήκε το πρώτο μέρος, μιας και είχε τις ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, τις οποίες δεν εκμεταλλεύτηκε, είδε τα πράγματα να δυσκολεύουν στην επανάληψη, όπου και ο Απόλλωνας μπήκε πιο κινητικός. Με τον Κοκόλη ΧΖ να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων, μετά και την αλλαγή του Κούση στο 20′ λόγω τραυματισμού, ο αρχηγός του Πανλευκάδιου κινήθηκε έξυπνα προς την περιοχή και ανατράπηκε από τον Μπιστιώλη, με τον διαιτητή να δίνει την ευκαιρία για τη σφράγιση του ματς από πλευράς γηπεδούχων και τον τερματισμό του άγχους.

Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 5′ όπου και ο Τριάντος εκτέλεσε φάουλ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Παπανικολάου.
Στο 8′ ο Κοκόλης ΧΣ θα ψάξει με βαθιά μπαλιά στην περιοχή τον Κοκόλη ΧΖ, ο οποίος θα πιάσει την κεφαλιά, ο τερματοφύλακας της Πάργας όμως με φοβερή επέμβαση στη γωνία της εστίας θα κρατήσει το μηδέν.

Ο Απόλλωνας για ένα τέταρτο της ώρας στη συνέχεια ισορρόπησε και προσπάθησε να βγει μπροστά, χωρίς όμως να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία. Φτάνοντας στο 34′ ο Χασακής για τον Πανλευκάδιο σέντραρε από δεξιά, ο Κολοβός πήγε στη μπάλα όμως το σουτ του κατέληξε άουτ. Μια κεφαλιά του Βλάχου στο 38′ από κόρνερ και πάλι εκπληκτική απόκρουση από τον Παπανικολάου, ενώ και πάλι σε κόρνερ ένα πλασάρισμα του Φλούδα έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ από την αντίπαλη εστία.

Την ευκαιρία για το 0-1 είχε ο Απόλλωνας  όταν στο 42ο λεπτό βγήκε στην αντεπίθεση με καλές προϋποθέσεις, όμως ο Μπάμπης που βγήκε εκτός περιοχής πρόλαβε τον Μηλιώνη πριν αυτός γίνει απειλητικός.

Στην επανάληψη, μετά και το γκολ του Τουλκερίδη, με τα νεύρα να δίνουν τη θέση τους στο πάθος που κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο και με τον Απόλλωνα να παίζει με παίκτη λιγότερο, η μοναδική στιγμή που απείλησαν οι φιλοξενούμενοι ήταν με μια κεφαλιά του Μηλιώνη στο 76′ η οποία και δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Μπάμπη. Ο Πανλευκάδιος είχε την ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο τέρμα στο 87′ όταν ο Κολοβός βρέθηκε τετ α τετ με τον Παπανικολάου, έπειτα από μαγική μπαλιά του Στεριώτη, όμως δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση.

Διαιτητής: Ρούσος Ν. Βοηθοί: Φραγκούλης – Γκαρτζονίκας