Εύκολα ο Πανλευκάδιος τον ΠΣ Πρέβεζας (βίντεο)

Εύκολο απόγευμα είχε ο Πανλευκάδιος απέναντι στον ΠΣ Πρέβεζας, σε μια αναμέτρηση που για πολλούς ήταν ντέρμπι πριν την έναρξή της, κάτι όμως που διαψεύσθηκε, μιας και οι γηπεδούχοι είχαν καθαρίσει από το ημίχρονο όπου και προηγούνταν με 3-0.

Ο Πανλευκάδιος μπήκε από πολύ νωρίς δυνατά στην αναμέτρηση και πέτυχε ένα γρήγορο γκολ, όπου του έδωσε την ευχέρεια να καθαρίσει το ματς μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους, μην αφήνοντας το άγχος να κάνει την εμφάνισή του. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Κοκόλης ΧΖ εκτέλεσε κόρνερ, ο Κούσης βρέθηκε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ευκαιρία για το 2-0 στο 13′, όταν ο Κοκόλης ΧΖ δοκίμασε σουτ από μακριά προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τον Λιάσκο, όμως ο τερματοφύλακας της Πρέβεζας έδιωξε με τ’ ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να επαναπαύονται στο 1-0 στη συνέχεια, καθώς για τουλάχιστον 20 λεπτά έριξαν το ρυθμό τους και παράλληλα οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά για την ισοφάριση. Ένα πολύ καλό σουτ του Μπρούβα στο 23′ με τη μπάλα να κατευθύνεται στο παραθυράκι της εστίας του Πανλευκάδιου, επενέβη ο Μπάμπης διώχνοντας σε κόρνερ. Λίγο μετά λάθος πάσα του Μπάμπη έκλεψε ο Μπόμπορης, ο οποίος πριν να γίνει επικίνδυνος έχασε τη μπάλα.

Οι δυο φάσεις θορύβησαν τους γηπεδούχους που άναψαν πάλι τις μηχανές και απείλησαν ξανά με σουτ του Χασακή, την πορεία του οποίου σταμάτησε και πάλι ο Λιάσκος. Μεγάλη επέμβαση στη συνέχεια για τον τερματοφύλακα της Πρέβεζας, στο 36′, όταν ο Κοκόλης ΧΖ έσπασε παράλληλα προς τα μέσα, ο Χασακής σούταρε από πολύ κοντά όμως ο Λιάσκος απέκρουσε ενστικτωδώς. Συνέχεια στη φάση, με τη μπάλα να φτάνει και πάλι στον Χασακή, ο οποίος αυτή τη φορά επέλεξε να βγάλει απέναντι στον Κολοβό, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε με κεφαλιά να κάνει το 2-0.

Το παιγνίδι από ‘κει και πέρα ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι πέτυχαν το 3-0 στο 42′. Ο Κολοβός έκλεψε τη μπάλα κοντά στο κέντρο και έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε το 1-2 με τον Κοκόλη ΧΖ και μπαίνοντας στην περιοχή, με προβολή πλάσαρε τον τερματοφύλακα πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο που άρχισε όπως τέλειωσε το πρώτο, δηλαδή με γκολ. Δράστης αυτή τη φορά ο Μοράλες, ο οποίος στην επιστροφή του στα γήπεδα μετά τον τραυματισμό του και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έγραψε το 4-0. Ο επιθετικός του Πανλευκάδιου βρέθηκε στην περιοχή αποφεύγοντας τον αντίπαλό του και από θέση πλάγια σούταρε για γκολ δίνοντας μια λατίνικη πινελιά στην αναμέτρηση με τον χορό που ακολούθησε.

Η ομάδα της Πρέβεζας είχε μια καλή στιγμή στο 64′ όταν ο Καρακης έκανε τη σέντρα σουτ από θέση πλάγια και η μπάλα πέρασε ξυστά από το οριζόντιο για να καταλήξει άουτ. Το τελικό 5-0 έγινε στο 76′, όταν ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε χέρι αμυντικού σε σέντρα του Χασακή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σπανός κάνοντας ένα δώρο στον εαυτό του μιας και η αναμέτρηση συνέπεσε με τα γενέθλιά του, διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το τελικό 5-0.

Διαιτητής: Ρούσος Γ.

Βοηθοί: Τσόγκας-Ντόμαρης

Πανλευκάδιος (Κατηφόρης Γ.): Μπάμπης, Τσελάι (63′ Σταματέλος), Κοκόλης ΧΣ, Βλάχος, Τριάντος, Φλούδας, Κοκόλης, Μπαλή, Κολοβός (63′ Σπανός), Χασακής, Κούσης (46′ Μοράλες).

ΠΣ Πρέβεζα (Βασιλειάδης Θ.): Λιάσκος, Τουργέλης (46′ Κτενάς), Φραγκολιός, Σιαμάγκας, Καράκης, Τσόκας, Μπρούβας, Μουτσαϊ, Γκίνι (46′ Ντιαό), Μπόμπορης, Καρίπογλου.

πηγή: lefkadapress.gr