Παράταση στο 93′ και πρόκριση στο 120′!

Σπουδαίο ματς έγινε στο γήπεδο της Βόνιτσας, ανάμεσα σε Αμβρακικό και Δόξα Ωρωπού για τη Β’ φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών της ΕΠΣ Π/Λ.

Η Δόξα Ωρωπού ξεκίνησε το ματς με τους καλύτερους οιωνούς, είχε την ουσία στο πρώτο μέρος καθώς προηγήθηκε με 0-2 και με την πάροδο του χρόνου όλα έδειχναν ότι θα κυλήσουν υπέρ της. Όμως ο Αμβρακικός είχε διαφορετική γνώμη και μείωσε αρχικά με πέναλντι στο 75′ και με φάουλ στο 93′ πήγε το ματς στην παράταση. Κατά τη διάρκεια του έξτρα χρόνου, ο Αμβρακικός ήταν καλύτερος, έτρεξε περισσότερο και πήρε μια μεγάλη πρόκριση στο 120′ σε μια γκραν γκινιόλ αναμέτρηση, αυστηρώς ακατάλληλη για καρδιακούς.

Η Δόξα Ωρωπού είχε την τύχη να προηγηθεί μόλις στο 10ο λεπτό, με τον συνήθη ύποπτο Τσαλοκώστα, που βρέθηκε στην περιοχή έπειτα από πάσα του Σπυράκου. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με κάποιες καλές ευκαιρίες, χωρίς όμως να μπορέσουν να νικήσουν τον Κάππα που στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο μέρος. Στο 28ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά με τον Χουλιάρα να αποφεύγει δύο αντιπάλους μπαίνοντας από αριστερά και να πλασάρει τον Ντελη. Ο Αμβρακικός είχε δοκάρι σε σουτ του Χασάι, όπως και άλλες δύο καλές ευκαιρίες με τον ίδιο παίκτη, χωρίς ωστόσο να πετύχει το ουσιώδες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε νωχελικά, με τους γηπεδούχους να έχουν μια υπεροχή σε κατοχή και χώρους, έχοντας όμως και την έλλειψη εμπνεύσεως απέναντι σε μια ομάδα που είχε κλείσει πολύ καλά τους διαδρόμους. Η Δόξα Ωρωπού φαινόταν να ελέγχει το ματς σε εκείνο το σημείο, περιμένοντας τον αντίπαλο και καθώς όλα έδειχναν ότι δεν μπορεί ο γηπεδούχος να απειλήσει. Έχοντας τελειώσει το πρώτο μισό της επανάληψης ο Αμβρακικός δεν είχε κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία, ενώ ο οι φιλοξενούμενοι εκτός από το να περιμένουν, είχαν και στο νου τους κάποιες αντεπιθέσεις που θα μπορούσαν να τους αποφέρουν και τρίτο τέρμα.

Με τον Αμβρακικό να δείχνει εγκλωβισμένος, βάλθηκε να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά ο Θεράπος, που από το 70΄και έπειτα ήταν διαρκής απειλή για την αντίπαλη άμυνα, η οποία υπέπεσε σε πολλά φάουλ για να τον σταματήσει και κάποια από αυτά τα πλήρωσε ακριβά. Στο 75′ ο Θεράπος κέρδισε πέναλντι του οποίου την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπακοχρήστος. Ο επιθετικός των γηπεδούχων έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας  σε 1-2 και δίνοντας ώθηση αλλά και ανεβάζοντας την ψυχολογία στα επίπεδα που έπρεπε ώστε να συνεχίσουν την προσπάθεια της ανατροπής. Η Δόξα έδειξε να φοβάται πως τελικά θα γίνει αυτό που έμελλε να γίνει και κλείστηκε στην άμυνα για να το αποτρέψει. Μάταια όμως, γιατί στο 93′ σε ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή που κέρδισε και πάλι ο Θεράπος, ο Μπακοχρήστος ανέλαβε και πάλι την εκτέλεση γράφοντας με βολίδα το 2-2.

Στην παράταση ο αγώνας άρχισε να παίρνει μια άγρια ομορφιά, καθώς οι κανόνες και οι τακτικές άρχισαν σιγά σιγά να εξαφανίζονται, και να παίρνει τη θέση τους η προσωπική ενέργεια και η έμπνευση. Η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω σε αλλεπάλληλες επιθέσεις από τις δυο πλευρές. Όταν η κούραση άρχισε να κάνει την εμφάνισή της στον αγωνιστικό χώρο, ο Αμβρακικός έδειξε πως αντέχει. Ειδικά στο 2ο μέρος της παράτασης οι γηπεδούχοι έχασαν δυο πολύ σημαντικές ευκαιρίες για γκολ. Στο 108′ ο Θεράπος έβγαλε με κάθετη στον κενό χώρο τον δεκατετράχρονο Μήτσουρα, απέναντι από τον Κάππα, όμως ο τερματοφύλακας του Ωρωπού πρόλαβε και τον έκλεισε. Στο 114′ και σε συνεχόμενες εκτελέσεις κόρνερ από πλευράς Αμβρακικού, ο Χασάι έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όμως οι αμυντικοί του Ωρωπού έδιωξαν σε κόρνερ.

Ο Ωρωπός λίγο έλειψε να πετύχει το γκολ της νίκης στο 118′ όταν ο Χουλιάρας ανάγκασε σε διώξιμο προς τα πίσω αμυντικό των γηπεδούχων, όμως ο Ντελής μάζεψε τη μπάλα. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Φέσσας από θέση δεξιά έβγαλε παράλληλη σέντρα προς το ύψος του πέναλντι, ο Χασάι κατέβασε όμορφα και αποφεύγοντας τον προσωπικό του αντίπαλο, βγήκε σε θέση βολής για να πλασάρει τον Κάππα και να γράψει το τελικό 3-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Διαιτητής: Ρίππης   Βοηθοί: Τσόγκας-Γκόρος