«Κεραυνός» από το Θεσπρωτικό «χτύπησε» στην έδρα του ΠΑΣ Πρέβεζα

Την «έκπληξη» της 12ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας σημείωσε ο Κεραυνός Θεσπρωτικού, ο οποίος επικράτησε του ΠΑΣ Πρέβεζα στο «Αθανασία Τσουμελέκα» με σκορ 2-0.

IMG 6110

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν συγκεντρωμένα στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο 20λεπτο είχαν ήδη επιβάλει το ρυθμό τους στο γήπεδο, απειλώντας την εστία του Παπαβασιλείου με κεφαλιά του Ρακόπουλου στο 14’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπόμπορη (η μπάλα πέρασε άουτ) και με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σ. Κούση (άουτ) στο 19’.

Ο ΠΑΣ κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα στη συνέχεια και στο 27’ ο Μουτσάι έκανε ένα «άψυχο» πλασέ, όπως και ο Καρίπογλου στη συνέχεια της φάσης, με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει πολλά μέτρα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ισπόγλου.

IMG 6127

Ο Τσέλας στο 31’ με σουτ (άουτ) δημιούργησε προβλήματα στον γκολκίπερ του Κεραυνού, ενώ ο ίδιος παίκτης «σημάδεψε» με αριστερό διαγώνιο σουτ το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ισπόγλου στο 36’. Ο Μουτσάι πήρε την επαναφορά της μπάλας στη φάση αυτή, ωστόσο το πλασέ του έφυγε άουτ.

Η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες στο ματς σημειώθηκε στο 40’. Ο Σιαμάγκας αντίκρισε τη 2η κίτρινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα και ο ΠΑΣ συνέχισε με 10 παίκτες.

IMG 6107

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, η ομάδα του Θεσπρωτικού προηγήθηκε στο σκορ στο 52’. Ο Τζίμας έκανε τη σέντρα, η μπάλα πήρε ύψος και ο Χουλιάρας «χώθηκε» στη φάση, πρόλαβε τον Παπαβασιλείου και με κοντινή κεφαλιά «έγραψε» το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα (54’) νέα κεφαλιά, αυτή τη φορά από τον Ρακόπουλο πέρασε πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα του ΠΑΣ.

IMG 6116

Στο 74’ ο Κεραυνός έφτασε κοντά σε ένα εντυπωσιακό γκολ, όταν ο Σιώρος επιχείρησε τη σέντρα, ο Σ. Κούσης έκανε το βολ-πλανέ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν τη μοναδική τους αξιόλογη φάση για γκολ στο 75’. Ο Τσέλας σέντραρε ο Ζάχος «νίκησε» στον… αέρα τους αμυντικούς και πήρε την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ισπόγλου.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Σ. Κούσας σέντραρε και ο Ρακόπουλος με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

IMG 6105

*Διαμαρτυρίες των ιθυνόντων του ΠΑΣ προς το διαιτητικό τρίο σημειώθηκαν στο τέλος του αγώνα.

*Η αλλαγή του Καρίπογλου μόλις στο 29’, προκάλεσε τη δυσαρέσκεια του ποδοσφαιριστή, ο οποίος κατευθύνθηκε στα αποδυτήρια της ομάδας του και όχι στον πάγκο.

Διαιτητής: Μπαϊλης

Βοηθοί: Τσόγκας – Τζίμας

ΠΑΣ Πρέβεζα 2016 (Φίντζος): Παπαβασιλείου, Τσάλα, Φραγκολιός, Σπυρόπουλος (58’ Λιάσκος), Ντιό, Σο, Σιαμάγκας, Κατσούλας, Μουτσάι (58’ Τουργέλης), Τσέλας, Καρίπογλου (29’ Ζάχος).

Κεραυνός Θεσπρωτικού (Κολιός): Ισπόγλου, Μπόμπορης, Μαλέσκος, Τζιάκος, Παπαδήμας, Ρακόπουλος, Σιώρος, Κούσης Σ., Χουλιάρας, Κούσης Σπ., Τζίμας.

πηγή: atpreveza.gr