Δεύτερη νίκη για τον ΠΑΣ Πρέβεζα με ειδική αφιέρωση…

Έστω και με το… ισχνό 1-0, ο ΠΑΣ Πρέβεζα επικράτησε της Δόξας Ωρωπού στο «Αθανασία Τσουμελέκα» και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του σε τρεις αγώνες, στο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου της Α’ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας. Οι «κιτρινόμαυροι» αφιέρωσαν το γκολ της νίκης και τους τρεις βαθμούς στο συμπαίκτη τους Θ. Φραγκολιό, ο οποίος έχασε προσφάτως ένα πολύ αγαπημένο του πρόσωπο.

IMG 7856

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν ποδόσφαιρο κατοχής, έφτασαν αρκετές φορές κοντά στην περιοχή του Κάππα, ωστόσο δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλές απειλητικές καταστάσεις μπροστά στην εστία του. Στον αντίποδα, ο Ωρωπός έκλεισε πολύ καλά όλους τους διαδρόμους προς το τέρμα του, πάλεψε κάθε φάση στο «ένας με έναν», οι παίκτες του πήραν τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες και με άξονα τον Γκίνι, προσπάθησε να «χτυπήσει» στην κόντρα-επίθεση. Σε κάθε περίπτωση έδειξε πως δεν αξίζει να βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

IMG 7816

Ο ΠΑΣ απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Κάππα στο 14′. Ο Κατσούλας σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα (17′) ο τερματοφύλακας του Ωρωπού έπεσε στα πόδια του Μουτσάι πριν ο επιθετικός του ΠΑΣ πλασάρει. Στο 24′ ο Γκίνι «σέρβιρε» στον Ντότη, ο οποίος πλάσαρε χωρίς να βρει στόχο (άουτ), ενώ στο 33′ ο Λύγκουρης «μπούκαρε» από τη δεξιά πτέρυγα και σούταρε μέσα από την περιοχή του Παπαβασιλείου, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, πάνω από τα δοκάρια του γκολκίπερ των γηπεδούχων, στην καλύτερη στιγμή της Δόξας.

IMG 7815

Οι «κιτρινόμαυροι» δημιούργησαν επικίνδυνη κατάσταση στο 45′, όταν ο Μουτσάι εκτέλεσε φάουλ ο Σο έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ωρωπού.

IMG 7844

Λίγες οι καλές στιγμές για τις δύο ομάδες και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 54′ η κεφαλιά του Ντιό έφυγε άουτ, ενώ στο 68′ ο Σο σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, στην επαναφορά χτύπησε στον Κάππα και κατέληκε στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Τσάλα (90′ -πλασέ/άουτ) και ο Καρπούζος (93′ -απέκρουσε σε τετ-α-τετ ο Κάππας) δεν μπόρεσαν να πετύχουν κι άλλο γκολ για τον ΠΑΣ Πρέβεζα στα τελευταία λεπτά.

IMG 7756

*Προς τα αποδυτήρια και όχι προς τον πάγκο της ομάδας του κατευθύνθηκε ο Μουτσάι στο 67′, αντιδρώντας για την αλλαγή του.

*Με το διαιτητή της αναμέτρησης τα έβαλαν μετά το τέλος του αγώνα ορισμένοι παίκτες του Ωρωπού, υποστηρίζοντας ότι τους μιλούσε με άσχημο τρόπο κατά τη διάρκεια του ματς, κάτι που αρνείται ο ρέφερι.