Πέρασε από τον Άρη Πετρούπολης η Νίκη Λευκάδας

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι διεξήχθη στο κλειστό γήπεδο της Πετρούπολης «Νίκος Παξιμαδάς», όπου ο γηπεδούχος Άρης ηττήθηκε από την Νίκη Λευκάδας με 68-87. Η ομάδα της Λευκάδας με αυτή τη νίκη έφτασε στο 5-2 στο πρωτάθλημα και παραμένει σταθερά στην τρίτη θέση πίσω από τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό.

Ο αγώνας είχε πλούσιο θέαμα και όμορφες φάσεις, ενώ στις κερκίδες βρέθηκαν φίλαθλοι και των δυο ομάδων που υποστήριζαν τις αξιόλογες προσπάθειες των κοριτσιών.

Ο Άρης Πετρούπολης ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-3 μόλις στο 3’, όμως, στη συνέχεια έπαθε ένα απίστευτο μπλακ άουτ, το οποίο εκμεταλλεύτηκε η ομάδα της Νίκης και με ένα εντυπωσιακό σερί 0-25, έφτασε στο 9-28 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, παίρνοντας ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη.

Με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 27-45 υπέρ των φιλοξενούμενων, οι παίκτριες του Γιώργου Κάβουρα καθοδηγούμενες από τον οίστρο και την τεράστια εμπειρία της Ναταλί Πλουμπή, προσπάθησαν να αντιδράσουν στο τρίτο δεκάλεπτο και εν μέρει τα κατάφεραν, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Ο Άρης μείωσε σε 43-54 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ενώ έχασε μαζεμένες ευκαιρίες να μειώσει ακόμα περισσότερο και να ξανακάνει ντέρμπι το παιχνίδι. Αφού δεν συνέβη αυτό, η Νίκη Λευκάδας μπήκε με πιο καθαρό μυαλό στην τελευταία περίοδο, ανέβασε τη διαφορά και πάλι στο +20 και τελικά η αναμέτρηση έληξε με τις φιλοξενούμενες να επικρατούν με 68-87.

Η Τζέινι Σμιθ έκανε την διαφορά για τη Νίκη Λευκάδας, καθώς σημείωσε 25 πόντους με 11 ριμπάουντ και ήταν η κορυφαία της αναμέτρησης. Από κοντά και η Αρίγια Κρουκ με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ηΑντιγόνη Χαϊριστανίδου με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ τα «φαρμακερά» τρίποντα της Αδαμαντίας Ψυχογιού, που τελείωσε με συνολικά 11 πόντους, έγειραν ξανά το παιχνίδι στην πλευρά της Νίκης, όταν ο Άρης προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά.

Πλέον, η Νίκη Λευκάδας στρέφεται στον αγώνα της ερχόμενης εβδομάδας με τον Παναθηναϊκό στο κλειστό «Π. Γιαννακόπουλος», ενώ ο Άρης Πετρούπολης θα αναζητήσει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα υποδεχόμενος τον Πρωτέα Βούλας.

Τα δεκάλεπτα: 9-23, 27-45, 43-56, 68-87

Άρης Πετρούπολης: Μακρυνίκα 2, Αμίτση, Μαρίνη 3, Ιωαννίδου 5, Φάσουρα, Βουκελάτου 3, Πλουμπή 19, Χρονοπούλου 10, Πετυχάκη, Τσέρου 16, Τσουμάνη 10, Ευαγγελάτου

Νίκη Λευκάδας: Χαϊριστανίδου 14, Αργυρού, Καμπουράκη 4, Γράψα 5, Μπάρκα, Κρητικού, Ψυχογιού 11, Ισκιόγλου 9, Σμιθ 25, Κρουκ 19, Λογοθέτη