Πέρασε από τους Σφακιώτες ο Αυγερινός Μαραντοχωρίου (video)

Απέδρασε με το διπλό ο Αυγερινός Μαραντοχωρίου από τους Σφακιώτες, μιας και επιβλήθηκε του ΠΑΣ Σφακιωτών με 1-2 σε ένα πραγματικό ντέρμπι. Μια νίκη που φέρνει το Αυγερινό στη 3η θέση και μόλις στους -3 από τον δεύτερο ΠΑΣ.

Η αναμέτρηση ήταν πολύ δυνατή, ενώ ο αγωνιστικός χώρος δυσκόλεψε σε κάποια σημεία την προσπάθεια των 22 ποδοσφαιριστών που κατέθεσαν ψυχή. Στο πρώτο μέρος ο Αυγερινός Μαραντοχωρίου είχε καλύτερη παρουσία στον αγωνιστικό χώρο ενώ γινόταν συχνά επικίνδυνος, με τον Παληογιάννη να παίζει στα όρια του οφσάιντ, δημιουργώντας αρκετές αμφισβητούμενες φάσεις.

Τρεις προσπάθειές του για γκολ ακυρώθηκαν, με τη μία εξ αυτών να αφορά γκολ με τα χέρια, από εκτέλεση πλαγίου, την άλλη ως παρατήρηση οφ σάιντ και την τρίτη ως φάουλ στον τερματοφύλακα. Στο 43′, μετά από μεγάλη μπαλιά του Καλδάνη, ο Δρακοντειδής βρέθηκε στην περιοχή και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, 0-1 που έμεινε μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος, δεν κατάφεραν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, κάτι που άλλαξε στην επανάληψη. Η απόδοση τους αυξήθηκε κατακόρυφα, ειδικά στο πρώτο 20λεπτο της επανάληψης. Με τον Σκιαδαρέση  -ο οποίος πέρασε σαν αλλαγή στο 46′- να σουτάρει από κοντά για το 1-1, οι Σφακιώτες μπήκαν στο παιγνίδι και πάλι, με τη συμπλήρωση του 52ου λεπτού.

Η συνέχεια υπήρξε συναρπαστική, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω, μέσα από πολύ δυνατές μονομαχίες σε κάθε μέτρο του γηπέδου. Ένα δυνατό σουτ του Κτενά στο 65′ πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια για τους γηπεδούχους.

Ο Αυγερινός Μαραντοχωρίου κατάφερε να μπει και πάλι μπροστά στο σκορ 10 λεπτά πριν το τέλος. Ο Θεριανός που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 73′, έγινε αποδέκτης σέντρας του Σκληρού μέσα στην περιοχή του Σάντα και με κοντινό πλασέ έδωσε τους 3 βαθμούς της νίκης στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και κατάφεραν να αντιδράσουν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, και είχαν δυο καλές ευκαιρίες για την ισοφάριση με πρωταγωνιστή τον Πολυδωρόπουλο.

Διαιτητής: Σπυράκος   Βοηθοί:  Τριανταφύλλου – Λαζάρου