Άφησε βαθμούς στην Κατερίνη η ΑΕ Καραϊσκάκης (pics)

Το γκολ του Σίμου Παπαδόπουλου από το σημείο του πέναλτι στο 55′ ήταν το πρώτο που δέχτηκε η Α.Ε. Καραϊσκάκης στη φετινή σεζόν, δε στάθηκε όμως αρκετό για να μπορέσει ο Πιερικός να φτάσει στη νίκη επί των Αρτινών, καθώς ο Χαρτσιάς στο 85′ διαμόρφωσε το 1-1, αποτέλεσμα που “σφράγισε” τις προσπάθειες των δυο ομάδων, στο παιχνίδι που έγινε στην Κατερίνη, για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

1

Ο μαχητικός Πιερικός στάθηκε πολύ καλά, απέναντι στο “συγκρότημα” του Νίκου Θεοδοσιάδη που είναι ένα από τα φαβορί του πρωταθλήματος, και θα μπορούσε να “κλειδώσει” τη νίκη αν ο Λαζόπουλος σκόραρε στο 75′. Οι φιλοξενούμενοι, εκτός από το γκολ της ισοφάρισης, έχασαν κι άλλες ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το δοκάρι σε κεφαλιά του Ευαγγέλου στο 73′.

6

Ο βαθμός, πάντως, δεν…κακόπεσε στον Πιερικό καθώς κατακτήθηκε επί ενός ισχυρότερου αντιπάλου ενώ και η Α.Ε. Καραϊσκάκη μπορεί να αισθάνεται ευχαριστημένη αφού τουλάχιστο γλίτωσε τα χειρότερα, ισοφαρίζοντας στο τέλος, σε ένα αποτέλεσμα όμως που την απομακρύνει ακόμη περισσότερο από το στόχο του πρωταθλήματος.

Το “φιλμ” του αγώνα:

18′ Σουτ του Παναγιωτίδη, η μπάλα έφυγε άουτ.

26′ Κοντινό σουτ Αβραμίδη έπειτα από φάουλ του Λώττα, η μπάλα έφυγε άουτ.

30′ Σουτ του Σκοπελίτη, μπλόκαρε ο Πιζάνι.

42′ Ο Καψάλης έκανε το μακρινό σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από την εστία του Πιζάνι.

46′ Κεφαλιά του Τριανταφυλλίδη, η μπάλα έφυγε άουτ.

48′ Μετά από γύρισμα του Κοκονόζι, ο Λαζόπουλος δε μπόρεσε να κάνει την προβολή και απομάκρυνε η άμυνα της Α.Ε. Καραϊσκάκης.

51′ Φάουλ του Λώττα, η μπάλα έφυγε άουτ.

55′ ΓΚΟΛ! 1-0: Ο Παπαδόπουλος ανατράπηκε από τον Αβραμίδη μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Το καταφανές πέναλτι υπέδειξε άμεσα ο Σημαιάκης, με τον αρχηγό του Πιερικού να αναλαμβάνει ο ίδιος την εκτέλεση και να κάνει το 1-0.

59′ Σουτ του Ευαγγέλου, έδιωξε ο Πιζάνι με τα πόδια.

65′ Σέντρα του Τριανταφυλλίδη και γυριστό σουτ του Λούγκου, η μπάλα έφυγε άουτ.

73′ Εκτέλεση κόρνερ του Λώττα, κεφαλιά του Ευαγγέλου, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πιζάνι.

75′ Ο Λαζόπουλος στο 75′ σε αντεπίθεση του Πιερικού δεν κατόρθωσε να “ζευγαρώσει” τα τέρματα της κατερινιώτικης ομάδας.

78′ Σουτ του Χαρτσιά από πλάγια θέση, η μπάλα έφυγε άουτ.

82′ Ο Κοκονόζι κέρδισε τη μπάλα και έφυγε στην αντεπίθεση, όμως στην προσπάθειά του να πλασάρει άνοιξε πολύ τη μπάλα με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο Ανδρούτσος και να κόψει.

85′ ΓΚΟΛ! 1-1 Ο Χαρτσιάς με σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1.

86′ Σουτ του Κοκονόζι, μπλόκαρε ο Ανδρούτσος.

89′ Ο Ευαγγέλου έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ.

Διαιτητής ήταν ο Σημαιάκης με βοηθούς τους Χριστάκογλου και Γούτα (Χαλκιδικής).

Κίτρινες κάρτες: Λούγκος, Τριανταφυλλίδης, Παναγιωτίδης, Νταντίνης Πιζάνι-Αβραμίδης, Βελέτης, Χαρτσιάς

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Πιερικός (Μιχάλης Ζιώγας): Πιζάνι, Κολομπάκης, Μπαρούτας, Αγησιλάου, Κραγιόπουλος, Νταντίνης, Λούγκος, Παναγιωτίδης (46′ Κοκονόζι), Λαζόπουλος (88′ Καμαρά), Παπαδόπουλος, Τριανταφυλλίδης (74′ Γελαδάρης).

Α.Ε. Καραϊσκάκης (Νίκος Θεοδοσιάδης): Ανδρούτσος, Καψάλης (56′ Οντγκόν), Αμβραμίδης, Μποτωνάκης, Βελέτης, Κόλλινς, Ντατίδης (74′ Γούλας), Σκοπελίτης (Τσάκαλος), Λώττας, Ευαγγέλου, Χαρτσιάς.

πηγή: katerinisport.gr