Πιερικός-Πύρασος Αγχιάλου 1-1 Μοιρασιά στην Κατερίνη!

Απο ένα καλό ημίχρονο είχαν οι δυο ομάδες στην Κατερίνη, με τον Πιερικό και τον Πύρασο να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις στο μεταξύ τους παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 27η αγωνιστική του 2ου ομίλου.
Η ομάδα της Μαγνησίας ήταν καλύτερο στο πρώτο μέρος με τον Πιερικό να μην μπορεί να βρεί τα πατήματα του μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πιερικός ήταν αυτός που πρωταγωνίστησε στον αγωνιστικό χώρο,
σκόραρε μια φορά και δημιούργησε τις προϋποθέσεις να πάρει τη νίκη σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, το οποίο έληξε τελικά ισόπαλο 1-1 .
Μπήκαν καλύτερα στην αρχή οι παίκτες του Πύρασου και είχαν την πρώτη καλή τους φάση στο 10΄με το δυνατό σουτ του Μυργιώτη από δεξιά, το οποίο όμως δεν ενοχλεί τον Γιάννη Φυρινίδη αφού θα περάσει άουτ.
Στο 32΄οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ όταν ο ερχόμενος Τσιουρέλης πήρε καλή πάσα από τον Αναστασίου, μπήκε μέσα στην περιοχή από δεξιά και πλάγια και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Φυρινίδη.
Έτσι μπήκαν στο ημίχρονο οι δυο ομάδες με τον Ζαλίκα να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του στο 2ο μέρος αφού έβγαλε τον Γούτσιο που έπαιζε αριστερός μπάκ και πέρασε στην κορυφή της επίθεσης τον Δαδάκο δίνοντας μεγαλύτερο βάθος στην επιθετική γραμμής της Κατερινιώτικης ομάδας η οποία έψαχνε τον καλό της εαυτό.
Στο 57΄ο Πιερικός πραγματοποίησε την 2η αναγκαστική του αλλαγή αφού μετά τον Κατσιαμήτα στο 24΄, έχασε και τον Τσιώλη που πέρασε εκτός παιχνιδιού.
Στο 62΄με πολύ όμορφη ενέργεια και ασύλληπτο σουτ ο Αποστολίδης πέτυχε το 1-1 για τον Πιερικό σε πολύ όμορφο εκτελεστικά «τελείωμα» του ποδοσφαιριστή της ομάδας της Κατερίνης που συνέχισε να πιέζει για το 2ο γκολ.
Στο 77΄ο Κοτζαθανάσης δέχθηκε την 2η κίτρινη του διαιτητή Τσιμεντερίδη και οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες για το επόμενα περίπου 15 λεπτά (με τις καθυστερήσεις) της αναμέτρησης.
Η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο 81΄όταν ο Σίμος Παπαδόπουλος αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα.
Διαιτητής ο Τσιμεντερίδης με βοηθούς τους Τζιουβάρα και Μπαγιάγκα.
Πιερικός (Νίκος Ζαλίκας): Φυρινίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Γούτσιος (46΄Δαδάκος), Ιορδανίδης, Ανδρέου, Τροΐρης, Κατσιαμήτας (24΄λ.τ. Αποστολίδης), Κώτσιας, Τσιώλης (57΄λ.τ. Παναγιωτίδης), Καράμπελας, Παπαδόπουλος
Πύρασος (Στέφανος Ξηροφώτος): Χαλάτσης, Χατζητρακόσιας (63΄Γενιτσαρίδης), Κοντοβάς, Μπόρας, Μαλακασιώτης, Στεφανής, Κατής (65΄Κοτζαθανάσης), Βαγγελάκος, Τσιουρέλης, Μυργιώτης (78΄Καραγεώργος), Αναστασίου
πηγή: pieriasport.blogspot.gr