Πέρασε κι από την Πλαγιά ο Τηλυκράτης

Πέρασε κι από την Πλαγιά ο Τηλυκράτης καθώς επιβλήθηκε των γηπεδούχων με το βαρύ 0-5, σκορ που θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί από τους γηπεδούχους αν δεν έμεναν με 10 παίκτες από το 49ο λεπτό. Στο 49′ έγιναν πολλά, μιας και ήταν το λεπτό που άνοιξαν το σκορ οι φιλοξενούμενοι, αποβλήθηκε με κόκκινη ο τερματοφύλακας της Πλαγιάς, αλλά και διέκοψε τον αγώνα ο κ. Ρίππης, μετά από κάποιες επιθετικές συμπεριφορές εναντίον του. Τελικά ο αγώνας ξεκίνησε μετά από λίγο και μέχρι το τέλος του 90λέπτου όλα κύλησαν ομαλά, με τον Τηλυκράτη να εκμεταλλεύεται την αριθμητική υπεροχή και να ανεβάζει το δείκτη του σκορ.

Ο ΑΟ Πλαγιάς παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με αμυντικούς προσανατολισμούς μιας και ήταν το μοναδικό του όπλο απέναντι στην πολύ καλή ομάδα του Τηλυκράτη. Ενδεικτικά ο Μωραΐτης Β. μεταφέρθηκε στο κέντρο της άμυνας όπου πραγματικά έκανε πολύ καλή δουλειά. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έχοντας την κυριαρχία σε γήπεδο και κατοχή, προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα χωρίς όμως να το καταφέρνουν. Οι καλύτερες στιγμές τους ήταν δυο σουτ του Μπουρδούβαλη στο 3′ και στο 30′, ένα πολύ καλό σουτ του Σταύρου στο 14′ που σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας της Πλαγιάς και μια κεφαλιά του Ιασωνίδη στο 20′ όπου η μπάλα βρήκε στα σώματα και κατέληξε άουτ. Ο φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για μη καταλογισμό πέναλντι στον Περιστέρη στα μισά του ημιχρόνου, ενώ η ομάδα της Πλαγιάς είχε μια καλή στιγμή στο 23′ με τον Μωραΐτη Β. στην περιοχή να κάνει την κεφαλιά, τον Σκιαδά όμως να ελέγχει στη συνέχεια.

Ξεκινώντας το δεύτερο μέρος ο Τηλυκράτης, και ελπίζοντας να καθαρίσει όσο πιο γρήγορα μπορεί το παιγνίδι για να απομακρυνθεί το άγχος του 0-0, συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Φτάνοντας στο 49′ και σε θέση πλάγια, ο Καλογερής έγινε αποδέκτης της μπάλας με τους γηπεδούχους αυτή τη φορά να διαμαρτύρονται για οφ σάιντ. Η φάση συνεχίστηκε, ο Καλογερής μπήκε προς τα μέσα και σούταρε, οι αμυντικοί έκοψαν και με δεύτερη προσπάθεια απομάκρυναν τον κίνδυνο. Ο Κτενάς που έκανε τη μπάλα δική του ανάμεσα σε κέντρο και περιοχή, δοκίμασε ένα δυνατό αλλά και τεχνικό σουτ από τα 27,5 μέτρα, στέλνοντας τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του ΑΟ Πλαγιάς, για να χαθεί στη συνέχεια στην αγκαλιά των συμπαικτών του.

Την ώρα που ο Τηλυκράτης πανηγύριζε το γκολ, από την άλλη πλευρά ο Καταγής Γ(τερματοφύλακας) βρισκόμενος εκτός εαυτού, τα έβαλε πρώτα με τον επόπτη γραμμών και στη συνέχεια με τον διαιτητή της αναμέτρησης για να δεχτεί την κόκκινη κάρτα, με αποτέλεσμα να κρεμάσει την ομάδα του και όλη τη θετική προσπάθειά της μέχρι εκείνη τη στιγμή. Το ματς διεκόπη με τον κ. Ρίππη να φωνάζει στα αποδυτήρια τους βοηθούς μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα.
Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τον Τηλυκράτη, καθώς η άμυνα ξεκλείδωσε, η εστία ήταν πλέον σχεδόν ανυπεράσπιστη και αυτό αποδείχτηκε 3 λεπτά μετά την επανέναρξη του ματς. Ο Καταγής Γ. βρισκόμενος λίγο έξω από την περιοχή και δεξιά, έκανε ένα δυνατό συρτό σουτ και είδε τη μπάλα να καταλήγει στην απέναντι γωνία της αντίπαλης εστίας για το 0-2.

Το 0-3 πέτυχε ο Μπουρδούβαλης στο 65′ σε σουτ καρμπόν του 0-2, και το 0-4 ήρθε στο 72′ με τον Καταγή να γίνεται αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή μετά από σέντρα του Μονόλιθου και με κοντινό σουτ να στέλνει τη μπαλα στα δίχτυα. Το τελικό 0-5 διαμόρφωσε ο Περιστέρης στο 78′ με τον Τηλυκράτη να σβήνει μηχανές και να κάνει συντήρηση.

Διαιτητής: Ρίππης     Βοηθοί: Γκαρτζονίκας-Μαυροκέφαλου