Εντός έδρας «γκέλα» του ΠΑΣ Πρέβεζα με αντίπαλο τη Φορτούνα

Απώλεια βαθμών στην έδρα του υπέστη ο ΠΑΣ Πρέβεζα, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 με τη Φορτούνα Βαλανιδοράχης, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας.

Στο 12’ οι φιλοξενούμενοι «άνοιξαν» το σκορ, όταν ο Νέβιας εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση, ο Παπαβασιλείου δεν εκτίμησε σωστά τη φάση, κάνοντας κακή έξοδο και ο Τσεκούρας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

IMG 1038

Στο 22’ το σουτ του Τσέλα έφυγε άουτ, όπως και στο 33’ το σουτ του Κατσούλα από καλή θέση, με τον ΠΑΣ να φτάνει στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Λιάσκος έκανε την κάθετη πάσα στον Τσέλα και το νούμερο «3» των γηπεδούχων με πλασέ «έγραψε» το 1-1.

IMG 1022

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Πρέβεζα «έκλεισε» τη Φορτούνα στην άμυνά της, ωστόσο η ομάδα του Κασκάνη είχε εξαιρετική αμυντική συμπεριφορά και κατάφερε να πάρει τον ένα βαθμό. Στο 67’ ο Νάκας μπλόκαρε τη μπάλα σε κεφαλιά του Μουτσάι μέσα από την περιοχή, ενώ στο 82’ ο Κτενάς με μακρινό σουτ (άουτ) απείλησε την εστία του νεαρού τερματοφύλακα της Βαλανιδοράχης.

Ο ΠΑΣ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τους τρεις βαθμούς στο 92’, όταν ο Κτενάς με μπαλιά 30 μέτρων έβγαλε τετ-α-τετ με το Νάκα τον Τσέλα, ωστόσο το πλασέ του ποδοσφαιριστή των «κιτρινόμαυρων» έφυγε δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας της Φορτούνας.

IMG 1067

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το γεγονός ότι η Φορτούνα ξεκίνησε το ματς έχοντας 4 ανήλικους παίκτες στην 11άδα της.

Διαιτητής: Σπυράκος

Βοηθοί: Λάζαρης-Παναγιωτόπουλος

IMG 1092

ΠΑΣ Πρέβεζα (Φίντζος): Παπαβασιλείου, Τσάλα, Τσέλας, Σπυρόπουλος (78’ Κτενάς), Ντιό, Σο, Λιάσκος (75’ Καρπούζος), Καρίπογλου (85’ Νίκου), Κατσούλας, Ζάχος, Μουτσάι.

Φορτούνα Βαλανιδοράχης (Κασκάνης): Νάκας, Νικολάου (Μήτος-Κώτσης Δ.), Σούπε, Δημητρίου, Ιωάννου, Παππάς, Νόνας, Μήτος-Κώτσης Αλ. (90’ Τζίμας), Νέβιας, Τσεκούρας, Τσάλης (72’ Νάνος).

πηγή: atpreveza.g