Πέρασε από την Πρέβεζα (0-1) ο Θρίαμβος Λούρου

Ο Θρίαμβος Λούρου επικράτησε του ΠΣ Πρέβεζα με σκορ 1-0, στο «Αθανασία» Τσουμελέκα, για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της Α’ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας.

IMG 7000

Ήταν ένα ματς περισσότερο για το γόητρο των δύο ομάδων, καθώς και οι δύο είχαν «καπαρώσει» τις θέσεις για τα play-off που ακολουθούν, ωστόσο δεν έλειψε και η ένταση κατά τη διάρκεια, αλλά και μετά τη λήξη του αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο, παρά τις δυνατές μονομαχίες, είχε ελάχιστες αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στην πρώτη από αυτές στο 24’ ο Γκολάκου με μπαλιά 30 μέτρων βρήκε το Ζάκκα στην περιοχή του ΠΣ Πρέβεζα, ο οποίος πλάσαρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λιάσκου για το 0-1.

IMG 7007

Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με σουτ του Γκίνι στο 30’ (απέκρουσε με γροθιές ο Λώλης), ενώ στο 32’ ο τερματοφύλακας του Λούρου έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια στο πλασέ του Μπόμπορη.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε καλύτερο ρυθμό από το πρώτο. Στο 49’ ο Ναστούλης έπειτα ατομική ενέργεια σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο Λιάσκος έδιωξε εντυπωσιακά τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 53’ ο ΠΣ Πρέβεζα είχε την καλύτερη στιγμή του στον αγώνα, όταν ο Μπρούβας εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα από την κεφαλιά του Ντιό τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Λώλη, αφού προηγουμένως ο γκολκίπερ του Λούρου τη βρήκε με τα δάκτυλα.

IMG 7052

Στο 62’ δημιουργήθηκε προς στιγμήν ένταση όταν ο Μπρούβας άνοιξε διάλογο με τον τεχνικό του Λούρου Βαγγέλη Γκαρτζονίκα, που συνέχισε να ανταλλάσσει λόγια και με την εξέδρα.

Στο τελευταίο τέταρτο ο ΠΣ Πρέβεζα πίεσε περισσότερο την περιοχή του Θριάμβου. Στο 76’ ο Ρ. Λιάσκος και ο Μπρούβας συνδυάστηκαν άψογα, ο τελευταίος έκανε την παράλληλη σέντρα, αλλά ο Καρίπογλου με προβολή δε μπόρεσε να τη βρει για να στείλει στα δίχτυα. Ισάριθμα πλασέ του Καρπούζου στο 86’ και το 88’ δε βρήκαν στόχο για μερικά εκατοστά (άουτ).

IMG 7045

Στις καθυστερήσεις ο Κολιός πέρασε ασίστ στον Τσάιμο, ο οποίος πλάσαρε, ωστόσο η προσπάθειά του σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του ΠΣ Πρέβεζα.

Μετά το σφύριγμα της λήξης της αναμέτρησης, δημιουργήθηκαν αψιμαχίες εντός του αγωνιστικού χώρου ανάμεσα σε ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, που αντάλλαξαν λόγια. Ο Κολιός βρέθηκε στο έδαφος και ο διαιτητής Χουλιάρας έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Σπυρόπουλο για χτύπημα σε αντίπαλο.

IMG 7073

Διαιτητής: Χουλιάρας

Βοηθοί: Αλεξανδρόπουλος – Λαζάρου

ΠΣ Πρέβεζα (Βασιλάκης): Αλ.Λιάσκος, Τουργέλης (46’ Τζίμας), Φραγκολιός, Ντιό, Σπυρόπουλος, Τσιόκας, Μπρούβας, Σιαμάγκας (56’ Ρ. ΄Λιάσκος), Γκίνι, Μπόμπορης, Καρίπογλου (78’ Καρπούζος).

Θρίαμβος Λούρου (Γκαρτζονίκας): Λώλης, Σάκκος, Κοντογεώργος, Τζιάκος, Κατσαντώνης, Δάρδας, Γκολάκου (89’ Τζόκας), Ζάκκας (85’ Τσάιμος), Δήμας Χρ. (56’ Κολιός), Ναστούλης, Δήμας Μ.

πηγή: atpreveza.gr