Ήττα για τον Εθνικό Φιλιππιάδας με 1-0 από την Πύδνα Κίτρους

Λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης κατάφερε η Πύδνα να σκοράρει και να πάρει τους βαθμούς της νίκης από τον Εθνικό Φιλιππιάδας.

Ο Απόστολος Στύλος χρησιμοποίησε διαφορετική ενδεκάδα από αυτήν που αγωνίσθηκε την Τετάρτη στη Λάρισα και τη νίκη-πρόκριση επί του Απόλλωνα, με  εννέα διαφορετικά πρόσωπα από τα 11 που ξεκίνησαν στον αγώνα κυπέλλου στο Αλκαζάρ.

Κακό το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς ευκαιρίες για τις δυο ομάδες με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να φτάσουν κοντά στην εστία του Μπαντή αλλά και τον Εθνικό να είναι καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο και να κρατάει εύκολα το μηδέν.

Το μόνο που έχουν να θυμούνται από το πρώτο μέρος όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο του Κίτρους, ήταν η πολύ καλή διαιτησία του Σιδηρόπουλου και των βοηθών του Δεμερτζή, Κεσισόγλου από την Πέλλα, των οποίων το διαιτητικό …ρεσιτάλ συνεχίσθηκε και στο 2ο σαρανταπεντάλεπτο.

Στο ημίχρονο οι Καμπλιώνης και Δήμας πήραν την θέση του Τρκαλόπουλου και του Γελαδάρη και οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο για να φτάσουν στο γκολ, χάνοντας δυο καλές ευκαιρίες με τον Κυπαρίσση.

Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως ο Εθνικός έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί, όταν ο Παναγιωτόπουλος βγήκε στο 65΄μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα της Πύδνας και πλάσαρε, για να σώσει ο Αλυσανδράτος την εστία του κρατώντας το μηδέν.

Κι επειδή η μπάλα…τιμωρεί, ήρθε το 88΄λεπτό και ο Ραπτόπουλος εκτέλεσε κόρνερ το οποίο εκμεταλλεύθηκε ο Νίκος Κυπαρίσσης και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

ΠΥΔΝΑ ΚΙΤΡΟΥΣ (Αποστόλης Στύλος): Αλυσανδράτος, Λαζαρίδης, Ραπτόπουλος, Δημητρίου, Στούμπος, Τρικαλόπουλος (46’ Καμπλιώνης), Καραγκούνης, Χάμος, Πέτρο (73’ Πετρουζέλλης), Κυπαρίσσης, Γελαδάρης (46’ Δήμας).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ (Γιώργος Γιάννος): Μπαντής, Μαλλάτος, Διαμαντόπουλος, Δημουλάς, Άτσκα, Λέντζος, Λάππας (84’ Νικολαΐδης), Κόμνος, Παναγιωτόπουλος, Γήτας (78’ Τσακανίκας), Μαζιώτης (64’ Μάλλιος).

πηγή: pieriasport.blogspot.gr