Επιστροφή στις νίκες για ΠΑΣ Σφακιωτών

Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα ο ΠΑΣ Σφακιωτών, καθώς πήρε τη νίκη εντός έδρας με αντίπαλο τους Ίωνες, αν και τα χρειάστηκε, μιας και το σκορ μέχρι το 88′ ήταν στο 2-2. Τα κάστανα από τη φωτιά ανέλαβε να βγάλει ο Ζάτσε έπειτα από προσωπική ενέργεια, βλέποντας την ομάδα του που παρ’ όλη την υπεροχή και την πίεση των τελευταίων λεπτών, να μην μπορεί να πετύχει το νικητήριο γκολ. Τελικά το τρίποντο ήρθε, υπερπολύτιμο, καθώς ο ΠΑΣ μένει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μόλις ένα βαθμό κάτω από τον Αυγερινό Μαραντοχωρίου και με τον Οδυσσέα να καραδοκεί από πίσω στους -3.

Ο ΠΑΣ έδειξε πως δεν θα δυσκολευτεί για το τρίποντο βάσει της εικόνας που έδειξε η ομάδα στο πρώτο μέρος, το οποίο και έληξε με 2-0 υπέρ του. Όμως τα πράγματα άλλαξαν στην επανάληψη, με τους Ίωνες να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους. Οι Σφακιώτες προηγήθηκαν στο 14′ όταν ο Κτενάς βρέθηκε στην περιοχή και στο ύψος του πέναλτι, σουτάροντας δυνατά για το 1-0. Συνεχίζοντας να είναι η ομάδα που είχε τον έλεγχο, ο ΠΑΣ έφτασε στο 2-0 στο 28ο λεπτό, όταν ο Κτενάς έβγαλε διαγώνια μπαλιά, ο Λάζαρης που κινήθηκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας βρέθηκε μπροστά από το τέρμα και δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει για το 2-0.

Οι Ίωνες άρχισαν να ξυπνούν μετά το 35′ και είχαν δυο καλές στιγμές με τον Σπανό, με μια κεφαλιά όπως και ένα σουτ που έλεγξε ο Χαλκιόπουλος. Καλή στιγμή και στο 42′ για τους Ίωνες όταν ο Καραμπέτσος βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή, πήρε την κεφαλιά προ του Χαλκιόπουλου, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι Ίωνες κατάφεραν μέσα σε 5 λεπτά να φέρουν το ματς στα ίσια, πιάνοντας στον ύπνο τους γηπεδούχους που έδειξαν να εφησυχάζουν  στο 2-0 του πρώτου μέρους αλλά και στην αδυναμία των φιλοξενουμένων στην ανάπτυξη μέχρι εκείνη τη στιγμή. Έτσι στο 48′ ο Χριστοδούλου με όμορφη μπαλιά έβγαλε στην πλάτη τον Καταγή, ο οποίος πλάσαρε τον τερματοφύλακα των Σφακιωτών μειώνοντας σε 2-1. Πριν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και φτάνοντας στο 50′ οι Ίωνες με τον Χριστοδούλου και πάλι, αυτή τη φορά μετά από μπάσιμο από τη δεξιά πλευρά, πάτησε περιοχή και σούταρε από κοντά για το 2-2.

Οι Ίωνες έδειξαν διαφορετικό πρόσωπο στην επανάληψη, δίνοντας ένα γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση, σε αντίθεση με το πρώτο μισό. Κάτι που κράτησε όμως μέχρι το 80′ μιας και από κει και πέρα οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβαίνουν και πάλι στα επίπεδα του πρώτου μέρους, δημιουργώντας αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις την εστία του Σίμου. Ο τερματοφύλακας των Ιώνων χρειάστηκε να επέμβει σε πολύ καλές επεμβάσεις στο 80′ σε σουτ του Ζάτσε, στο 82′ σε τετ α τετ με τον Λάζαρη, όπως και στο 85′ σε σουτ του Καρτάνου. Φτάνοντας προς το τέλος και με τη μπάλα να μην μπαίνει με τίποτα, ο Ζάτσε πήρε την κατάσταση στα χέρια του, ελίχθηκε έξω από την περιοχή αποφεύγοντας τους αντιπάλους του και σουτάροντας κατάφερε να νικήσει τον Σίμο και να γράψει το τελικό 3-2.

Διαιτητής: Ρούσος Ν.   Βοηθοί: Μπάκος – Κώτσης