Διπλό πρόκρισης για Αστέρα Παραποτάμου!

Στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της φάσης των “16” του κυπέλλου Θεσπρωτίας ο Αστέρας Παραποτάμου κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Σουλίου Παραμυθιάς με σκορ 0-1, σε ένα παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις και φάσεις που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παραπόταμος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και παρότι στερήθηκε από το 8ο μόλις λεπτό των υπηρεσιών του αμυντικού Μιχάλη Καρρά (υπέστη εξάρθρωση ώμου) που έγινε αναγκαστική αλλαγή, έχασε ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, με πιο χαρακτηριστική το σουτ του Κάσο που πέρασε λίγο άουτ. Στην συνέχεια οι πράσινοι ισορρόπησαν το ματς χάνοντας και αυτοί με την σειρά τους ευκαιρίες με πιο αξιοσημείωτη την φάση στο 42′ όπου ο Τάσιος ύστερα από κάθετη μπαλιά του Γεωργάκη και αφού πρώτα εξουδετέρωσε τον Βενέτη αστόχησε σε κενή εστία.

Στην επανάληψη και με την είσοδο του Ντόκου το Σούλι μπήκε πιο δυνατά χάνοντας τουλάχιστον τέσσερις κλασικες ευκαιρίες με τον Τάσιο ο οποίος αποδείχθηκε «μοιραίος» για την ομάδα του. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι μετα τα μισά του δεύτερου ημιχρόνου έχασαν και αυτοί με την σειρά τους τρεις ευκαιρίες ( δύο με τον Γκόλια και μια με τον Κάσο) που δεν βρήκαν στοχο. Με αυτό τον τρόπο ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης και πιο συγκεκριμένα στο 112 ο Αστέρας άνοιξε το σκορ με πέναλτι που κέρδισε ο Φάνης Καλέσης υστερα από μπαλια που επιχειρησε να περάσει βρήκε στο χέρι του Βάσιου. Την εκτέλεση της εσχάτης τών ποινών ανέλαβε ο Γιάννης Γκόλιας διαμορφώνοντας το 0-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση χωρίς να τα καταφέρουν τελικά με το 0-1 να ειναι και το τελικό αποτέλεσμα χαρίζοντας το εισιτήριο για την προημιτελική φάση στον Παραπόταμο. Στην επόμενη φάση η ομάδα του Σωτήρη Σωτηρίου θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Ατρόμητο Σαγιάδας σε διπλούς αγώνες.

Σούλι Παραμυθιάς: Γαλάνης Α., Μπέλλος Αλεξ.., Ντούμας, Διαμάντης,Βάσιος, Τσάγκας
(Ντόκος), Χαντζάρας, Τάσιος, Γαλάνης Θ. (Μπέλλος Άγγ.), Γεωργάκης, Κύργιος (Λύγκας).

Αστέρας Παραποτάμου: Βενέτης, Μπάρκας, Πανταζής, Καρράς (Καλέσης (Τσουμέτης),
Μητσέλος Σ., Μητσέλος Α., Γιαννάκος (Γιάκης), Παπανδρέου, Γκόλιας (Διαμάντης Ε.), Κάσο,