Στην Α2 ο ΑΟ Πρέβεζας!

Έπειτα από μία συναρπαστική σε εξέλιξη αναμέτρηση στο ΔΑΚ Πρέβεζας, μπροστά στο φίλαθλο κοινό της πόλης, ο ΑΟ Πρέβεζας επικράτησε με 3-2 σετ στον τελικό των play-off της Β’ Εθνικής βόλεϊ ανδρών του Ερμή Ηγουμενίτσας και πανηγύρισε την άνοδό του στην Α2 Εθνική Κατηγορία.

IMG 4758

Η άνοδος ήρθε πανάξια για τους νεαρούς παίκτες του Γρηγόρη Τσεκούρα, οι οποίοι στην πλειοψηφία τους είναι μαθητές και κατάφεραν να νικήσουν ομάδες με ιστορία και έμπειρους παίκτες.

Το «χτίσιμο» αυτής της ομάδας ήρθε βήμα-βήμα και δίκαια έφτασε στην ιστορική άνοδο, την οποία οι παίκτες χάρηκαν αγκαλιά με φιλάθλους και φίλους μετά τη λήξη του αγώνα. Σημαντική φυσικά ήταν η φετινή προσθήκη του Βασίλη Ζήση, που έδωσε το… κάτι παραπάνω.

IMG 4724

Στα αγωνιστικά, ο ΑΟΠ ήταν ψύχραιμος σε σερβίς και υποδοχή, είχε σωστές επιλογές στην επιθεση, σε αντίθεση με τους παίκτες του Ερμή που έδειξαν μεγάλη νευρικότητα, κυρίως στο σερβίς (πολλά λάθη). Ο Ζήσης είχε καλό ποσοστό στις τελειωμένες επιθέσεις και πολύ καλά πήγε και ο Σωτηρίου Σ. με αποτέλεσμα να έρθει το τελικό 25-17 και ο ΑΟΠ να κάνει το 1-0 σετ.

IMG 4742

Ίδια «γεύση» και στο δεύτερο σετ με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα μικρό «περίπατο» και να επικρατούν με 25-13.

IMG 4553

Και ενώ όλοι ετοιμάζονταν για τη μεγάλη φιέστα, στο τρίτο σετ ο Ερμής βρισκόταν συστηματικά μπροστά στο σκορ, έχοντας μία διαφορά ασφαλείας 3-4 πόντων. Παρ’ όλα αυτά ο ΑΟΠ κατόρθωσε να προηγηθεί με 20-19, αλλά ορισμένα λάθη του στέρησαν το σετ της νίκης (22-25).

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό και ισοφάρισαν σε 2-2 σετ, όντας καλύτεροι στο τέταρτο σετ (18-25).

Στο τάι-μπρέικ αν και λιγότερο εμπειροι οι παίκτες του ΑΟΠ έβγαλαν «ψυχή» και πήραν τη νίκη και το εισιτήριο της ανόδου μπροστά στους φιλάθλους τους.