Στο 1-1 έμειναν Τηλυκράτης Λευκάδας και Εθνικός Φιλιππιάδας

Ισόπαλο με σκορ 1-1 τελείωσε το γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα στον γηπεδούχο Τηλυκράτη και στο φιλοξενούμενο Εθνικό Φιλιππιάδας, δύο ομάδες της ίδιας ΕΠΣ, της ένωσης Πρέβεζας-Λευκάδας, με την ομάδα του κ. Γιάννου να ανοίγει το σκορ στο 10΄ του πρώτου μέρους, για να απαντάει η ομάδα του Ανδρέα Παντζιαρά στο 60΄ λεπτό και παρότι οι γηπεδούχοι είχαν αριθμητικό μειονέκτημα περίπου για 25 λεπτά, ήταν αυτοί που είχαν τις ευκαιρίες να πάρουν το τρίποντο.

Οι «κυανέρυθροι» πέταξαν στα σκουπίδια ένα ολόκληρο 45λεπτο, αφού πέραν μιας υποψίας φάσης σε ένα σουτ του Καταγή από σέντρα του Βρεττού, δεν έκαναν τίποτα αξιόλογο στο πρώτο ημίχρονο, που τους βρήκε να είναι πίσω στο σκορ, ύστερα από την ψυχρολουσία του 0-1, που δέχθηκαν στο 10΄ λεπτό ύστερα από όμορφο συνδυασμό του Μπαλογιάννη με τον Μπαστάνη, από αριστερά με τον τελευταίο να πετυχαίνει το γκολ που χώριζε τις δύο ομάδες στα πρώτα 45 λεπτά.

Ο Τηλυκράτης ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με στόχο να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι και στο 51΄ ο Περιστέρης απείλησε τον Τρανουλίδη, ενώ στο 60ο λεπτό ύστερα από κόρνερ του ίδιου ο Ιασωνίδης πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έκανε το 1-1.

Στην συνέχεια οι «κυανόλευκοι» απέκτησαν από το πουθενά αριθμητικό πλεονέκτημα, αφού ο Πολυχρονάκης δέχθηκε την αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα του κ. Κέκελου και πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια. Και όμως, αν μια ομάδα δικαιούνταν δεύτερο γκολ, αυτή ήταν ο Τηλυκράτης, που τη συνέχεια ανέβασε και άλλο την πίεσή του, όμως τόσο ο Γεωργάκης στο 82΄, όσο και ο Μακρυγιάννης στο 89΄  έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για το 2-1.

Από την άλλη ο Εθνικός, το μόνο που κατάφερε ήταν μια κεφαλιά του Τσουλιάη στο 70΄ που πέρασε άουτ και μια κακή επιλογή του Μπαστάνη, ύστερα από ατομική προσπάθεια. Ενώ, προσπάθησε να φυλάξει το θετικό για εκείνον αποτέλεσμα του βαθμού της ισοπαλίας.

*** Πάντως ένα στοιχείο που ήταν αρνητικό στο παιχνίδι και συνεχίζεται εδώ και κάμποσες αγωνιστικές, είναι οι κόκκινες κάρτες που δέχονται οι παίχτες του Τηλυκράτη. Σήμερα από το πουθενά ο διαιτητής άφησε την ομάδα με δέκα παίκτες. Ενώ, και τις προηγούμενες φορές, παρότι η ομάδα δεν παίζει αντιαθλητικά και προσπαθεί να παίξει ποδόσφαιρο που βασίζεται πολύ στην τακτική και ανάλογα με ποιον έχει απέναντί της, οι διαιτητές βγάζουν με ευκολία τις κάρτες από το τσεπάκι και μπορεί η διοίκηση να μη λέει τίποτα, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν βλέπει κιόλας τι γίνεται.

Διαιτητής: Κέκελος (Αιτωλοακαρνανίας)

Βοηθοί: Κακατσίδης-Βαλλιάνος (Αιτωλοακαρνανίας)

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ανδρέας Παντζιαράς): Καραγκούνης, Βρεττός, Καταγής, Πολυχρωνάκης, Ιασωνίδης, Μπουρδούβαλης(46΄ Γεωργάκης), Καλογερής(58΄ Κοντογιάννης), Κτενάς, Περιστέρης, Παπαδόπουλος (67΄ Τσελάι), Μακρυγιάννης.

Εθνικλος Φιλιππιάδας (Γιώργος Γιάννος): Τρανουλίδης, Μανιώτης, Ντανάι, Δημουλάς, Τσιφλίδης, Τσουλιάης (75΄ Λέντζος), Μπαστάνης, Κουμπής, Παπακίτσιος (87΄ Κορέσι), Μπαλογιάννης, Μιχάλης.