Στον τελικό η ΑΕ Καραϊσκάκης, 3-2 τον Απόλλωνα Καλαμαριάς

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η ομάδα της Άρτας κέρδισε τον Απόλλων Καλαμαριάς και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής.

Πέντε γκολ και δύο ανατροπές σημειώθηκαν στο παιχνίδι που διεξήχθη στο ΔΑΚ Γρεβενών, με την ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη να είναι εκείνη που θα παίξει στον τελικό κυπέλλου της Γ’ Εθνικής. Η αρτινή ομάδα ευτύχισε να προηγηθεί, όμως στη συνέχεια βρέθηκε πίσω. Δεν τα παράτησε και με γκολ στις καθυστερήσεις, πανηγύρισε την πρόκριση. Από την άλλη, οι «κοκκινόμαυροι» μπορεί να ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ, δεν κατάφεραν να το διατηρήσουν εν τέλει και επιστρέφουν στη Θεσσαλονίκη, με μοναδικό στόχο, πλέον, την άνοδο στη Football League. Σε μια αμφισβητούμενη φάση στο 86’, ο Καραϊσκάκης ζήτησε πέναλτι, μετά από ανατροπή παίκτη της από αντίστοιχο του Απόλλωνα.

Τα πρώτα λεπτά ήταν κυρίως αναγνωριστικά, με την πρώτη φάση να γίνεται στο 19’, όταν το σουτ του Βελέτη πέρασε άουτ. Στο 32’ σημειώθηκε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης. Έπειτα από εξαιρετική ατομική προσπάθεια, ο Ζυγκερίδης εξαπέλυσε ένα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Καλογεράκη να μην μπορεί να αντιδράσει και τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0. Προτού καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των Αρτινών, ο Απόλλων ισοφάρισε στο 34’. Ο Αβραμίδης γύρισε τη μπάλα στον Σιαράβα, με τον τερματοφύλακα του Καραϊσκάκη να μην μπορεί να την κοντρολάρει, βλέποντας την να καταλήγει στο «πλεκτό» για το 1-1. Η τελευταία στιγμή του πρώτου 45λεπτου έγινε στο 42’. Ο Κυβελίδης αφού πέρασε δύο ποδοσφαιριστές των Ηπειρωτών, προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Σιαράβα, με τη μπάλα να περνά άουτ.

Η πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους, ανήκε στους «κοκκινόμαυρους», όταν στο 51’ ο Κυβελίδης πλάσαρε άουτ από καλή θέση. Στο 66’ ο Απόλλων Καλαμαριάς πήρε το προβάδισμα και ανέτρεψε προσωρινά το σκορ. Ο Χασομέρης πάσαρε στον Κυβελίδη, ο τελευταίος έκανε κάποιες περίτεχνες ενέργειες και μέσα από την περιοχή βρήκε δίχτυα για το 2-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο Καραϊσκάκης πέτυχε την ισοφάριση. Έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Παπανίκα, ο Γυφτοκώστας έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ψύχραιμο σουτ δεν αστόχησε για το 2-2. Στο 71’ το σουτ του Συμελίδη κόντραρε σε σώματα αμυνόμενων και πέρασε κόρνερ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Μπεκατώρος δεν κατάφερε να σκοράρει, σε προσπάθεια του επιθετικού της αρτινής ομάδας να «κρεμάσει» τον Καλογεράκη. Στο 86’, ο τερματοφύλακας των Θεσσαλονικιών θα αποκρούσει με υπερένταση ένα φάουλ του Παπανίκα και στις καθυστερήσεις, σημειώθηκε το πέμπτο τέρμα, που έστειλε τον Καραϊσκάκη στον τελικό. Ο Μπεκατώρος με σέντρα βρήκε τον Μαζιώτη, με τον τελευταίο να κατεβάζει πολύ όμορφα τη μπάλα και με ένα εξίσου όμορφο πλασέ, νίκησε τον Καλογεράκη για το τελικό 3-2.

Σκόρερ: 34’ Αβραμίδης (αυτ), 66’ Συμελίδης/32’ Ζυγκερίδης, 69’Γυφτοκώστας, 90+ Μαζιώτης

Κόκκινη:

Απόλλων Καλαμαριάς (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Κυβελίδης, Χατζηδημητρίου (61’ Συμελίδης), Πετρούσης, Καπίας, Φάμπιο, Λιόνης, Χασομέρης, Καλαϊτζίδης (80’ Βεργώνης), Δαλιανόπουλος (83’ Γεωργιάδης), Καλογέρης

ΑΕ Καραϊσκάκης (Νίκος Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Αβραμίδης, Καραγιαννίδης, Κουσίδης (66’ Κόλλινς), Χασιάς, Νταντίδης, Γυφτοκώστας (70’ Μαζιώτης), Ζυγκερίδης, Βελέτης.

Διαιτητής: Πανυτσίδης (Κοζάνης)

Βοηθοί: Παπαδόπουλος (Κοζάνης), Μωυσιάδης (Γρεβενών)

πηγή: liganews.gr