Φοβερός Ολυμπιακός, πρώτος «αιώνιος» τελικός

Φοβερό μπασκετικό θέαμα προσέφερε για ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός στη Λευκάδα, στο δεύτερο ημιτελικό του φάιναλ φορ του Κυπέλλου γυναικών. Νίκησε με το εντυπωσιακό 85-48 τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ και προκρίθηκε στον τελικό της Κυριακής, εκεί όπου θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Παναθηναϊκό και θα επιχειρήσει να πάρει την πρώτη κούπα του στο γυναικείο μπάσκετ.

ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ: O ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ξεκίνησε δυνατά, προηγήθηκε με 5-8, αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε όρεξη για αστεία. Με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο, απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ και μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα, έκανε το καλύτερό του ημίχρονο μέσα στη σεζόν. Στο 5′ το σκορ έγινε 18-13, στο δεκάλεπτο 33-23, με την Χατζινικολάου να δίνει το ρυθμό και την Τζόνσον να κυριαρχεί.

Στο 14′ έγινε νταμπλ σκορ (46-23), αφού ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ το πάλευε, αλλά πέραν της Σπανίδου δεν είχε άλλες λύσεις στην επίθεση. Γιατί στην άμυνα ήταν αδύνατο να κάνει κάτι. Το εντυπωσιακό πρώτο μέρος για τον Ολυμπιακό ολοκληρώθηκε με σκορ 60-31,  με τις ερυθρόλευκες να έχουν φοβερά νούμερα σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε, όχι όμως η διαφορά και ο Ολυμπιακός έφτασε δια περιπάτου στην επικράτηση με 85-48.

ΚΟΡΥΦΑΙΑ: Ολες οι παίκτριες του Ολυμπιακού είχαν θετική παρουσία, η Μπόνη όμως είχε την καλύτερη στατιστική με 15 πόντους (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα).

ΣΕ… ΑΛΛΟ ΓΗΠΕΔΟ: Η Ναυσικά Σταυρίδου περιορίστηκε από την άμυνα του Ολυμπιακού, πήρε λιγοστές προσπάθειες και έμεινε στους 7 πόντους, δίχως να βοηθήσει ουσιαστικά την ομάδα της.

ΤΟ HIGHLIGHT: Οταν το σκορ έγινε 73-38 στο τελευταίο λεπτό της 3ης περιόδου, οι οπαδοί του Ολυμπιακού αρχισαν τις φωτό και ζητούσαν από τις παίκτριές της ομάδας τους να μην βάλουν άλλο καλάθι. Ο λόγος; Θυμήθηκαν το 73-38 επί του Παναθηναϊκού το 1996 στο ΣΕΦ… Φοβερή σύμπτωση. Μόνο που είχε άλλα  11 λεπτά, οπότε ήταν αδύνατο να μείνει το ίδιο σκορ.

Η ΕΤΥΜΗΓΟΡΙΑ: Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ είχε ελπίδα μόνο αν ο Ολυμπιακός ήταν κακός και αγχωμένος. Ομως οι ερυθρόλευκες έκαναν σπουδαίο παιχνίδι, πίεσαν στην άμυνα, κατέθεσαν ενέργεια έχοντας περισσότερες λύσεις και γι αυτό κυριάρχησαν. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν ασταμάτητος και χάρισε όμορφο θέαμα στον κόσμο που είδε ότι και στο γυναικείο μπάσκετ υπάρχει ποιότητα

Διαιτητές:Μητσόπουλος-Διαμαντής-Λιότσος
Δεκάλεπτα: 33-23, 60-31, 74-38, 85-48
Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή 4, Σταμάτη 9 (3), Μπόνη 15 (3), Χατζηνικολάου 7 (1τρ, 5ασ), Καλογήρου 2, Μπαλτά 4 (6ασ), Νικολαΐδου 2, Χαλιβέρα 7 (1), Τζόνσον 12, Κοσμά 12 (2), Παπαμιχαήλ 7, Κριστόφερσον 4
ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Κυρατζή,Τελίδου 9 (1), Ρέντμον 7 (1),Σπανίδου 14 (2), Τζουγκράκη 3 (1), Σταυρίδου 7, Κατωπόδη 1, Ταρπάγκου,Κλέμονς 3, Διαμαντίδου, Κοντογεώργου 4

πηγή: superbasket.gr