Στο +5 ο Άγιος Πέτρος μετά το διπλό στο Μύτικα

Ο Άγιος Πέτρος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα του ΠΑΣ Σφακιωτών από τον Αυγερινό Μαραντοχωρίου, καθώς με τη νίκη του απομακρύνθηκε αρκετά από τους διώκτες του και το πρωτάθλημα δείχνει να είναι στα χέρια του.

Οι Αγιοπετρίτες ξεκίνησαν ιδανικά στο ματς, καθώς από το δεύτερο μόλις λεπτό προηγήθηκαν με γκολ του Αργυρού, έπειτα από ασίστ του Ζακυνθινού. Οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στη συνέχεια, με μακρινό σουτ του Καρακώστα το οποίο δεν έφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα του Μύτικα. 0-2 στο 10′.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 στο 33′ όταν ο Μύτικας Γ. εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα του Αγίου Πέτρου και νίκησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων. Σκορ 1-2 και με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Άγιος Πέτρος είχε την κατοχή, χωρίς όμως να καταφέρνει να απειλήσει ουσιαστικά, όπως και Μύτικας που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί σωστά κάποια κλεψίματα.

Το τελικό 1-3 έγινε στο 80ό λεπτό όταν ο Ζακυνθινός με κάθετη έψαξε τον Τούτου, αυτός έβγαλε στον Καρτάνο, ο οποίος τελείωσε τη φάση με τον καλύτερο τρόπο δίνοντας αέρα 2 γκολ στους πρωτοπόρους και διώχνοντας τα σύννεφα της ισοπαλίας από το γήπεδο.

Διαιτητής: Φραγκούλης   Βοηθοί: Σφονδύλη – Γκίζας