Η Ανατολή τον πρώτο τίτλο της χρονιάς, 1-0 το Βελισσάριο (video)

Με ένα γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα από τον πρώην παίκτη του Βελισσαρίου Κώστα Νικολάου, η Ανατολή πήρε τη νίκη με 1-0 από το Βελισσάριο και ταυτόχρονα σήκωσε την πρώτη κούπα για την φετινή χρονιά.

Ο αγώνας έγινε κάτω από αφόρητη ζέστη και με λιγοστό κόσμο στις κερκίδες του Εθνικού Σταδίου, ενώ για πρώτη φορά στην απονομή δεν υπήρχαν μετάλλια για τους νικητές και τους ηττημένους, ούτε πλακέτες για τους διαιτητές.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Ανατολής μπορεί να είχε την κυκλοφορία της μπάλας, ωστόσο το Βελισσάριο ήταν αυτό που έφτασε αρκετές φορές κοντά στο γκολ, δημιουργώντας και χάνοντας καλές ευκαιρίες.

Από την άλλη πλευρά η Ανατολή στην μοναδική καλή στιγμή είχε ένα δοκάρι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κακό από πλευράς ποιότητας, με την Ανατολή να έχει την εδαφική υπεροχή, ωστόσο πολύ δύσκολα έφτανε στην περιοχή του Μάντζιου, μιας και αμυντικά το Βελισσάριο ήταν πολύ καλά στημένο.

Τελικά την λύση έδωσε στις καθυστερήσεις ο Νικολάου, ένα γκολ που πανηγύρισε έξαλλα, πηγαίνοντας στην κερκίδα και αγκάλιασε την κοπέλα του που έτρεξε αμέσως κοντά του.

Φάσεις-Γκολ

12’ σουτ του Κολιού Γ., η μπάλα μόλις άουτ.

16’ εκτέλεση φάουλ του Κολιού Γ. απέκρουσε σωτήρια ο Αλεξίου.

17’ εκτέλεση κόρνερ του Κολιού Γ., ο Πάνου σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ.

36’ γυριστό σουτ του Μασούρα, η μπάλα λίγο άουτ.

45’ εκτέλεση φάουλ του Φίλιου η μπάλα βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μάντζιου.

65’ σουτ του Δρόσου Κ., έπεσε στη γωνιά του ο Μάντζιος και απέκρουσε την μπάλα.

74’ εκτέλεση φάουλ του Σταμούλη, η μπάλα λίγο άουτ.

90’ μεγάλη ευκαιρία για την Ανατολή με τον Φίλιο να εκμεταλλεύεται λάθος στην άμυνα του Βελισσαρίου, να κάνει το πλασέ και την μπάλα να «γλύφει» το δεξί κάθετο δοκάρι.

92′ ΓΚΟΛ για την Ανατολή. Ο Παπαβασιλείου έκανε την συρτή σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Βελισσαρίου, εκεί δεν μπόρεσε να διώξει κανείς αμυντικός, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Κώστας Νικολάου που σε κενή εστία με πλασέ έκανε το 1-0 χαρίζοντας το Super Cup στην Ανατολή.

Διαιτησία: Κατσουλίδης (Πασχάλης-Σπυρογιώτης).

Ανατολή (Βασίλης Καλτσής): Αλεξίου, Μελιγγιώτης Ν.(46′ Δρόσος Κ.), Νικολάου, Παπαβασιλείου, Γκαρτζονίκας, Κλιτσινάρης, Φίλιος, Ναυρόζογλου (84’ Χαμπίμπης), Ορφανός, Σταμούλης, Γήτας (92′ Δρόσος Π.).

Βελισσάριο (Ανέστης Ζώης): Μάντζιος, Πανίδης, Ασωνίτης, Πάνου, Αλεξίου, Κολιός Π. (88’ Αντωνίου), Μπιστιόλης (62′ Τσάνης), Γιαννόπουλος, Κολιός Γ. (78’ Βλάχος), Νικολάου, Μασούρας.